facebook

سه شنبه 7 مرداد

کد خبر : 1030043    زمان ارسال : چهارشنبه 1392/10/18 13:49

کتاب فرگوسن در بازار کتاب ايران رکورد زد


چه کسي باور مي کند الکس فرگوسن که لقب موفقترين مربي صده را اخير را به همراه خود دارد، از مربيگري خداحافظي مي کند تا با فراغت بال بنشيند و کتاب زندگي نامه اش را بنويسد.


در سال 1986 الکس بعنوان سرمربي منچستر انتخاب مي شود، در آن روزها ليورپول حاکم بلامنازع فوتبال انگليس محسوب مي شد و منچستر يک تيم کاملا معمولي بود. اما در طول اين 26 سال الکس، با شيوه منحصر بفردش از منچستر تيمي مي سازد که تيم‌هاي ديگر آرزويش را دارند. (آن هم بدون خريدهاي ميلياردي)

از زماني که سخن از انتشار خاطرات الکس فرگوسن، مربي اسکاتلندي تيم فوتبال منچستريونايتد انگليس به ميان آمد، اظهارنظرهاي متفاوتي از سوي بزرگان فوتبال جهان شد و بسياري از طرفداران فوتبال به ويژه اين باشگاه انگليسي منتظر رونمايي از آن بودند. پس از انتشار و استقبال گسترده از اين کتاب در سراسر جهان به ويژه اروپا، واکنش‌هاي مختلف و گاهي هم تندي عليه مطالب موجود در آن انجام شد، به ويژه از طرف بازيکنان و مربيان فوتبال که فرگوسن در کتاب زندگينامه‌اش در باره آن‌ها نام برده است.

به عنوان مثال، مطالبي که فرگوسن درباره «روي کين» کاپيتان سابق منچستريونايتد نوشته است، هيچ نشانه‌اي از کمتر شدن خشم او نسبت به کين پس از گذشت هشت سال ندارد. رابطه بين اين دو نفر از زماني که هافبک ايرلندي لب به اعتراض به بازيکنان جوان تيم گشود، اندکي رو به تيرگي مي‌رفت تا اين‌که کين پس از مصاحبه با شبکه تلويزيوني باشگاه (mutv) کاملا از خط قرمزها عبور کرد و اين رابطه را به کلي از بين برد. اين مصاحبه ناهنجار هيچ‌گاه روي آنتن نرفت ولي فرگوسن مي گويد که «ادوين ون‌درسار»، «پل اسکولز» و «رود فن نيستلروي» از جمله بازيکناني بودند که وقتي اين مصاحبه را به صورت خصوصي مي‌ديدند، آن محل را ترک کردند!

فرگوسن درباره اين اتفاق در کتاب خود نوشته است: «چشم هاي او (روي کين) باريک شد و تا حدي که فقط دو نقطه سياه در آن قابل ديدن بود. اين واقعا ترسناک بود.»

فرگوسن مي‌گويد که پس از اين اتفاق نمي‌توانست به سرعت کين را از تيم اخراج کند. پس به دستيار خود در آن زمان، کارلوس کي‌روش، گفت: «او بايد برود کارلوس. 100 درصد! از شرش خلاص شو.»

فرگوسن همچنين در کتاب خود نوشته است:«يک حس بسيار عميق مي‌گويد که رفتن وي بهترين اتفاقي بود که مي‌توانست بيفتد، چرا که بسياري از بازيکنان را ترسانده بود.» به نظر مي‌رسد که بي‌رحمي سر مربي اسکاتلندي درست به اندازه مهارت‌هاي مربيگري‌اش در موفقيت وي تاثيرگذار بوده و ستايش بسياري را براي وي به ارمغان آورده است.

اتحاديه فوتبال انگليس شايد در راس اين بي‌رحمي‌ها قرار گرفته باشد، چرا که الکس مي‌گويد که آن‌ها دو بار به وي پيشنهاد هدايت تيم ملي انگلستان را داده‌اند، يک بار در سال 1999 که در نهايت «کوين کيگان» انتخاب شد و يک بار در سال 2001 که در نهايت «سون گوران اريکسون» انتخاب شد.

البته بر اساس کتاب «الکس فرگوسن، اتوبيوگرافي من» فرگوسن پذيرش اين مسووليت را از آن‌جايي که خودش يک اسکاتلندي است و با انگليسي‌ها ميانه خوبي ندارد، دوست نداشته است و در صورت پذيرش اين سمت، رتبه تيم ملي انگليس را در جدول رده‌بندي فيفا حداقل يک پله پايين‌تر از تيم ملي اسکاتلند کاهش مي‌داده است!

در اين کتاب با بسياري از مسائل دنياي پر رمز و راز فوتبال از زاويه اي جديد و البته بسيار جذاب آشنا خواهيد شد:

• دلايل اخراج و شکافتن ابروي بکهام

• دلايل اخراج روي کين و ياپ استام

• دلايل مانايي و تمام نشدني بودن رايان گيگز

• عوامل پيشرفت کريس رونالدو

• دلايل شکست منچستر از بارسلونا در دو فينال ليگ قهرمانان

• مقايسه دقيق رونالدو و مسي از زبان فرگوسن و اشمايکل

• ماجراهاي درگيري روني و رونالدو در جام جهاني 2010

• چرايي عدم قبول مربيگري تيم ملي انگليس از سوي فرگوسن

• خصوصيات منحصر به فرد کارلوس کيروش از زبان فرگوسن و ديگر بزرگان فوتبال

• محبوبيت سلطان اولدترافورد، اريک کانتونا در نزد هواداران

• فن نيستلروي، يک بازيکن معمولي اما يک گلزن مادرزاد

• پل اسکولز، بهترين هافبک تاريخ انگليس

• يک شب در مسکو، جدال فينال ليگ قهرمانان با چلسي

• چرخ و فلک بارسلونا، نابود کننده بازي هر تيمي

مهدي پاکنهاد مترجم اين کتاب کارشناسي ارشد مهندسي عمران خود را در دانشگاه تهران گذرانده و قبل ازاين تاليف دوره 3 جلدي کتاب جامع نقشه برداري و ترجمه کتب زندگي نامه استيو جابز و درون مغز استيو را در کارنامه خود دارد.

ضمن آنکه پنج شنبه 19 ديماه 1392 ساعت 8 تا 9 صبح شبکه ورزش در برنامه اکسيژن معرفي کتاب الکس فرگوسن با ترجمه مهدي پاک نهاد صورت مي گيرد. (با حضور مترجم به عنوان مهمان تلفني)

کتاب الکس فرگوسن با سرمايه گزاري و حمايت نشرهاي حاير و ستايش و توسط انتشارات ماهواره با تيراژ بي نظير پانزده هزار جلد در چاپ اول با قيمت 11900 تومان منتشر شد. اين شمارگان در حوزه کتاب هاي ورزشي رکودر محسوب مي‌شود.
googlereader googleplus stumbleupon digg cloob twitter facebookنام

پست الکترونیک


متن نظر