کد خبر: 1544797/1 زمان: 11:08   1397/05/20 بازدید: 20,481

نبرد قهرمانان برنده نداشت

تحلیل هفته؛ برانکو به لوزی برگرد

تساوی بدون گل در اهواز باعث شد جنگ قهرمانان لیگ برتر برنده ای نداشته باشد آن هم در گرمای وحشتناک این روزهای جنوب ایران.

به گزارش "ورزش سه"، شاید بدبین ترین طرفدار پرسپولیس هم تصور نمی کرد این تیم در تقابل با استقلال خوزستان انباشته از بحران و مشکلات این گونه نتیجه بگیرد و در جدالی پر از حاشیه و درگیری دو امتیاز ارزشمند را از دست بدهد اما این نتیجه رقم خورد تا برانکو ایوانکوویچ بیشتر از قبل نگران مشکلات فنی موجود در تیم باشد آن هم در فاصله دو هفته تا ورود به لیگ قهرمانان آسیا.


شاید آن چه باعث شد پرسپولیس در اهواز دو امتیاز طلایی را از دست بدهد، گرمای بیش از حد هوا و سکوهای ملتهب بود. همان قبل از شروع بازی معلوم بود جنگ سکوها از هفته قبل مقابل فولاد به این ورزشگاه کشیده خواهد شد. چند روز التهاب‌آفرینی صفحات منسوب به هر دو تیم در فضای مجازی باعث شد عده‌ای از اهوازی‌ها از ابتدای هفته  به دنبال تلافی اتفاقات بازی فولاد در تهران باشند. زیر باران سنگ داور جوان مسابقه چاره‌ای جز قطع مکرر بازی نداشت تا به گواه کسانی که حاضر در ورزشگاه بودند، جو ورزشگاه داغ تر از آن چیزی باشد که بشود در آن فوتبالی گرم و هیجان انگیز را ارائه داد.


برانکو و هواداران سرخپوش به امتیاز کامل این بازی چشم دوخته بودند تا با کسب این 3 امتیاز به دنبال ثابت کردن جایگاه خود در صدر جدول از همان هفته اول باشند. پرسپولیس در این دیدار در کنار مشکلات حاشیه ای، مشکل پیدا کردن کلید قفل دفاعی شاگردان یزدی را نیز داشت، رقیبی که پس از یک اتفاق تلخ در دیدار با پدیده و تعویض پیروزی با شکست در ثانیه های پایانی بازی در این دیدار حساب شده تر دفاع می کرد. مهم‌ترین حرکت تاکتیکی قرمزها در طول بازی، پاس تو دری بود که سید جلال حسینی از میان صف پرتعداد مدافعان اهوازی برای علیپور فرستاد و آقای گل فصل قبل، ضربه‌اش با بدشانسی و برخورد به تیر افقی به بیرون رفت. نود دقیقه و تنها یک موقعیت جدی و تاکتیکی آن هم بهترین خط حمله دو فصل گذشته لیگ، موضوع مهمی برای بحث پس از پایان بازی برای برانکو و هواداران پرسپولیس می باشد.


سوپرمنی بر روی نیمکت نیست


زنگ خطر برای پرسپولیس چیست و آیا باید نتیجه گرفت در طول این فصل، دست کم تا اواسطش که چهار بازیکن خوب و ایده‌آل به تیم اضافه می‌شوند، آنها در خارج از خانه به همین مشکل جدی بر می‌خورند؟


 برای پاسخ به این سوال کافی است به بازی های اخیر نگاهی داشته باشیم. بازی اول با گرفتن پنالتی و هوشیاری سیامک نعمتی و گلزنی علی علیپور همراه بود اما نوع فوتبالی که ارائه شد همانند بازی با استقلال خوزستان بود. ضعف خط دفاعی پدیده در بازی اول یک پنالتی و یک گل سه امتیازی را به حساب قهرمان واریز کرد اما در اهواز خبری از آن نبود.


اما مشکل بزرگ کجاست و چرا باید برانکو نگران بازی‌های تیمش تا پایان نیم‌فصل اول باشد؟


به طور قطع مهم‌ترین مشکل برانکو نیمکتی مخلوط از جوان ها و بازیکنان افت کرده است. برانکو در طول سه فصل گذشته نشان داد با یک نیمکت قوی می تواند دو قهرمانی پی در پی کسب کند. با توجه به حساس بودن رقابت ها در همان هفته های اول ، مربیان سعی در استفاده از بازیکنان نسبتا با تجربه برای کسب امتیاز های حیاتی در راه رسیدن به اهداف خود هستند و به خاطر همین در پنجره نقل و انتقالاتی تابستان بازیکنانی را جذب می کنند تا آلترناتیو بازیکنان حاضر در ترکیب اصلی باشند و در صورت صلاحدید سرمربی در میدان حضور پیدا کنند. محرومیت از پنجره نقل و انتقالاتی و جدایی بازیکنان کلیدی باعث شد که همان بازیکنان آلترنایتو جذب شده برای پر کردن جای بازیکنان جدا شده ، استفاده شوند و در نتیجه نیمکت پرسپولیس خالی از بازیکنان تاثیر گذار شود .
در این میان نمایش ضعیف بازیکنان کنونی نیز نقش مهمی در به وجود آمدن این اتفاق داشت. برای مثال  فصل قبل در بازی رفت مقابل السد که با شکست سه بر یک پرسپولیس همراه بود آخرین بازی بود که برانکو کارت سبز را در جیب گادوین منشا قرار داد. بعد از آن بازی منشا جایگاه ثابتش را از دست داد تا همین امروز.  برانکو دیگر توان استفاده از این حربه را ندارد. اگر وحید امیری و فرشاد احمدزاده در بدترین شرایط ممکن به تیم شان وفادار می ماندند در این صورت عالیشاه و بشار رسن آلترناتیو بسیار خوبی برای فرشاد احمدزاده و وحید امیری در این فصل می بودند و می توانست رقابت بین این بازیکن برای برا