کد خبر: rJQKx زمان: 10:55 1397/12/25   بازدید: 44

به بهانه حذف تیم ملی فوتبال ساحلی

ستاره‌های فوتبال یک به یک پاک می‌شود

سال 2016 سال خوبی برای فوتبال ایران بود. تیم های نوجوانان و جوانان با مربیگری عباس چمنیان و امیر حسین پیروانی در جام ملتها به ترتیب دوم و سوم شدند و جواز حضور در جام جهانی را به دست آوردند.

به گزارش "ورزش سه"، این اتفاق برای تیم ملی جوانان خیلی شیرین بود. به این خاطر که تیم ملی جوانان بعد از 16 سال به جام جهانی جوانان راه پیدا می کرد و از سویی در کشوری در جام ملت ها بر سکوی سوم رفت که اینروزها هیچ رابطه سیاسی با ایران ندارد و حتی بیم آن حضور داشت که تیم ملی جوانان به بازی ها اعزام نشود.(بحرین)

 

تیم ملی فوتسال هم در سال 2016 در جام جهانی حاضر شد و به یک مقام خیره کننده دست یافت. فوتسالیست های ایران با رهبری ناظم الشریعه در بازی رده بندی جام جهانی و در ضربات پنالتی پرتغال را شکست دادند و بر سکوی سوم ایستادند و این بهترین مقام برای فوتسال ایران در تاریخ فوتسال کشور بود. پیش از این یک بار تیم ملی فوتسال با مربیگری محمد مایلی کهن چهارم جهان شده بود.

 

در سال 2017 اما تیم های ملی نوجوانان و جوانان در جام جهانی حاضر شدند. تیم ملی نوجوانان در هند و در جام جهانی زیر 17 سال همه نگاه ها را متوجه خود کرد. پیروزی در برابر آلمان آنهم با یک نتیجه پر گل یک نتیجه فوق العاده برای نوجوانان ایرانی بود. در نهایت تیم ملی نوجوانان در مرحله یک چهارم نهایی با شکست 3-0 در برابر اسپانیا از ادامه بازی ها باز ماند. تیم ملی جوانان هم در کره جنوبی بعد از چهار دهه در برابر کاستاریکا طعم شیرین پیروزی را چشید. شکست 4-2 در برابر قهرمان آفریقا یعنی زامبیا و 2 بر یک در برابر پرتغال پایان کار تیم امیر حسین پیروانی در جام جهانی زیر 20 سال بود. هر چند این حضور تجربیات گرانبهایی را به جوانان ایرانی داد. جوانانی که در حال حاضر عضو تیم امید هستند و برای صعود به المپیک می جنگند.

 

سال 2017 برای فوتبال ساحلی هم سال بسیار خوبی بود. تیم ملی فوتبال ساحلی ایران بر سکوی سوم جهان ایستاد و این هم بهترین مقام برای فوتبال ساحلی از زمان راه اندازی بود و در نهایت اینکه سال 2017 توام با صعود تیم ملی فوتبال ایران به جام جهانی 2018 شد. این موفقیت ها موجب شد تا فیفا به این موضوع اشاره کند که ایران تنها کشوری است که همه تیم های فوتبالش به جام جهانی راه پیدا کردند و این بهانه ای شد که فدراسیون فوتبال از خود به عنوان تنها فدراسیون فوتبال 5 ستاره جهان یاد کند. البته تصمیمات علی کفاشیان در زمان حضور در فدراسیون فوتبال به عنوان رییس هم در این موفقیت ها دخیل بود. به این خاطر که انتخاب مربیان تیم ملی در زمان او صورت گرفت و تیم های یاد شده برخی از مسیر آماده سازی را در دوران ریاست علی کفاشیان طی کردند. به طور مثال تیم ملی جوانان در دوره ریاست علی کفاشیان بازی های مقدماتی جام ملت ها را در مشهد پشت سر گذاشت و در ادامه هم برنامه های آماده سازی اش را دنبال کرد اما به هنگام برگزاری جام ملت ها در بحرین مهدی تاج روی صندلی ریاست فدراسیون فوتبال نشسته بود. در تحلیل ها به این موضوع البته اشاره ای نشد و در حال حاضر هم بنر فدراسیون فوتبال 5 ستاره در کمپ تیم های ملی نصب است. بنری که شاید از پرچم های طرفداری که تماشاگران استقلال و پرسپولیس به استادیوم می آورند بزرگ تر باشد.

 

و اما در ادامه مسیر چه اتفاقاتی برای فوتبال ایران رخ داد؟

 

حذف تلخ تیم ملی جوانان!


تیم ملی جوانان بعد از بازگشت از جام جهانی برای حضور در بازی های مقدماتی قهرمانی زیر 23 سال در بیشکک برنامه ریزی کرد. این حضور باید بلافاصله اتفاق می افتاد. فدراسیون فوتبال اعلام کرد می خواهد با فرستادن این تیم به بازی ها جوانان ایرانی را برای صعود به المپیک 2020 توکیو آماده کند. البته نظر امیر حسین پیروانی بر این بود به همراه تیم زیر 23 سال راهی بازی ها شود و چند بازیکن جوانان را همراه خود به بیشکک ببرد که این تصمیم با مخالفت کارلوس کی روش روبرو شد و در نهایت ایران با تیم ملی جوانان و 4 بازیکن زیر 23 سال (سیامک سرلک، صادق محرمی، علی قلی زاده؛ سینا مریدی) راهی بیشکک شد. تیم ملی جوانان درمسیر آماده سازی یک ماهه تنها یک بازی دوستانه با تراکتورسازی انجام داد و در حالی که این بازی ها پیش از آغاز بازی های لیگ برتر انجام می شد تیم های استقلال و تراکتورسازی به تیم امید بازیکن ندادند! امید ها قرقیزستان را دو بر یک بردند و به عمان دو هیچ باختند و به بازی های نهایی قهرمانی زیر 23 سال آسیا صعود نکردند. فدراسیون فوتبال هم که اعلام کرده بود نیتش از اعزام تیم ملی جوانان به بازی های آسیایی افزودن بر تجربیات بازیکنان است به دنبال این حذف مربی جدیدی را برای تیم ملی جوانان برگزید و امیر حسین پیروانی که تیم ملی جوانان را در جام ملت ها سوم کرده بود و در جام جهانی بعد از 4 دهه پیروزی را برای تیم ملی زیر 20 سال به ارمغان آورده بود کنار رفت و فرهاد پورغلامی سرمربی تیم ملی جوانان شد.

 

فرهاد پورغلامی در فاصله یک ماه تا شروع بازیهای مقدماتی جام ملت ها و در حالی که میزبانی هم از ایران گرفته شد چاره ای نداشت تا به انتخاب استعدادیاب ها اکتفاء کند! او به قوانین آگاهی نداشت و در گروهی که سوریه، فلسطین و اردن حضور داشت نتوانست تیم ملی جوانان را اول کند! در حالی که پیش از این تیم ملی جوانان در گروهی که نپال، اردن و کویت حضور داشت با 3 پیروزی و 15 گل زده و بدون گل خورده راهی جام ملت ها شد. این یک پایان تلخ برای تیم ملی جوانان بود و بزرگ ترین ضربه را به بازیکنان تیم ملی نوجوانان زد که بعد از پشت سر گذاشتن بازی های جام جهانی 2017 در سال 2019 باید در ترکیب تیم ملی جوانان به میدان می رفتند.

 

تیم عباس چمنیان و کابوس حذف

 

عباس چمنیان در دومین دوره حضور در تیم ملی نوجوانان اصلا عملکرد موفقی نداشت. شاید او و دستیارانش در حباب نایب قهرمانی در جام ملت ها و صعود تا مرحله یک چهارم نهایی جام جهانی بودند. در دوره دوم حضور در جام ملت ها و در مرحله گروهی ایران با اندونزی، هند و ویتنام بازی کرد اما نتوانست در سکوی اول و دوم قرار بگیرد و از دور بازی ها کنار رفت و این به معنای از دست دادن شانس حضور در جام جهانی زیر 17 سال در سال 2019 بود.

 

شاید که بعد از حضور موفقیت آمیز تیم ملی نوجوانان در جام ملت ها و جام جهانی هند باید ایرادات تیم گرفته می شد اما چیزی که در عمل اتفاق افتاد فقط تحسین تیم ملی نوجوانان بود و شاید عباس چمنیان و شاگردانش با این ذهنیت در میدان حاضر شدند که وقتی 4 گل به تیم ملی آلمان می زنند حتما تیم هایی چون ویتنام ، اندونزی و هند را به راحتی از پیش رو برمی دارند. در حالی که موفقیت های گذشته تضمینی برای پیروزی در بازی های آتی نیست.

 

و سومین ستاره ای که از دست رفت

 

حذف تیم ملی فوتبال ساحلی در بازی های قهرمانی آسیایی تایلند و انتخابی جام جهانی پاراگوئه فقط یک اتفاق و شگفتی نبود. ژاپن همواره یکی از مدعیان قهرمانی در آسیا به شمار می رود و از سویی ایران پیش از این بازی به عمان هم باخته بود. تیم چهارم آسیا! شاگردان اوکتاویو در گروه سه تیمی عراق و عمان دوم شدند و با باخت در برابر ژاپن و در حالی که سومی جام جهانی و قهرمانی جام بین قاره ای را یدک می کشیدند حذف شدند و دست خالی به خانه های خود برگشتند.

 

تیم ملی فوتبال ساحلی این دوره البته آماده سازی خوبی نداشت. البته یک سری از مشکلات روحی و روانی هم وجود داشت که شاید تکذیب شود اما واقعیتی است که وجود دارد. در حالی که همه پاداش های دلاری تیم ملی فوتبال پرداخت شده است پاداش 45 میلیون تومانی سومی جام جهانی و جام بین قاره ای جهان هنوز به طور کامل به بازیکنان تیم ملی فوتبال ساحلی پرداخت نشده است! آنهم در حالی که دستمزد بازیکنان تیم ملی فوتبال ساحلی خیلی پایین تر از بازیکنان تیم ملی فوتبال است.

 

سه ستاره از 5 ستاره فوتبال ایران با حذف تیم ملی نوجوانان، جوانان و فوتبال ساحلی پاک شده است و این روند می تواند ادامه داشته باشد اگر سیاست هایی که در ادامه کمیته تیم های ملی و در راس آن محمد رضا ساکت برای تیم های ملی می گیرد این گونه باشد. این یک هشدار جدی برای فوتبال کشور است.