کد خبر: 1330550/1 زمان: 14:42   1395/03/13 بازدید: 54,826

پخش یورو 2016 بدون HD

شبکه 3 نمی‌خواهد تا قبل از المپیک تغییر کند

با وجود اینکه چند کشور منطقه قصد دارند مسابقات فوتبال جام ملت‌های اروپا را با کیفیت تصویر HD از شبکه‌های تلویزیونی‌شان پخش کنند، شبکه سوم سیما که رایت این مسابقات را خریداری کرده، مجبور است با کیفیت پایین‌تری این مسابقات را برای فوتبالدوستان ایرانی پخش کند.

به گزارش "ورزش سه"، شبکه سوم سیما پخش مسابقات یورو 2016 را از واسطه قطری خریداری کرده است، اما علاقه‌مندان به فوتبال هنوز برای دیدن مسابقات با کیفیت HD باید صبر کنند، زیرا این شبکه هنوز بر تصمیم قبلی‌اش برای تغییر کیفیت تصاویرش از المپیک پافشاری می‌کند. مسابقات فوتبال جام‌ملت‌های اروپا یکی از هیجان‌انگیزترین مسابقات فوتبال بعد از جام جهانی است که در ایران نیز طرفداران زیادی دارد. دوره جدید این مسابقات از 20 خرداد ماه در فرانسه آغاز خواهد شد و صداوسیما نیز قصد دارد این مسابقات را به همراه مسابقات کوپا امریکا برای فوتبالدوستان ایرانی پخش کند. چند روز پیش مدیر شبکه 3 سیما از خرید حق پخش این مسابقات خبر داد. با توافق صورت گرفته در سیما شبکه 3 مسابقات یورو 2016 را پخش خواهد کرد و شبکه ورزش نیز کوپا امریکا را پخش خواهد کرد. مسابقات کوپا امریکا هم از جمله رخدادهای مهم فوتبال است که در قاره امریکا و با حضور تیم‌های کنفدراسیون امریکای جنوبی برگزار خواهد شد. با وجود تقسیم‌بندی پخش مسابقات میان شبکه 3 و شبکه ورزش این امکان وجود دارد که برخی از مسابقات میان این شبکه‌ها جابه‌جا شود.
   
شبکه 3 تا المپیک تغییر نمی‌کند


مسابقات یورو 2016 یکی از گسترده‌ترین پوشش‌های تلویزیونی را در سراسر جهان دارد به طوری که همه کشورهای اروپایی این مسابقات را پخش می‌کنند در آسیا نیز چندین کشور حق پخش این مسابقات را در اختیار دارند، اما در حوزه خاورمیانه شرکت beinsport متعلق به الجزیره قطر حق پخش مسابقات را در اختیار دارد و کشورهای این منطقه که شامل ایران و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس و چند کشور در آفریقا هستند برای پخش اکثر مسابقات ورزشی مهم جهان مانند جام جهانی فوتبال و المپیک مجبورند با این شرکت قطری وارد مذاکره شوند. امسال پخش HD مسابقات یورو از سوی چند کشور از جمله تاجیکستان قصد دارند مسابقات جام ملت‌های اروپا را به صورت HD پخش کنند از همین رو شایعه شد احتمالاً شبکه 3 کمی زودتر از اعلام قبلی که المپیک ریو 2016 بود، پخش HD خود را آغاز کند. موضوعی که مدیران ورزش صداوسیما و شبکه 3 درباره آن سکوت کرده‌اند. حسین ذکایی، رئیس شورای هماهنگی ورزش صدا و سیما و تهیه‌کننده سیما که مسئولیت تهیه و پخش اکثر مسابقات مهم ورزشی از جمله یورو 2016 را در دست دارد، در پاسخ به «جوان» درباره کیفیت پخش این مسابقات و تصمیم احتمالی شبکه 3 سیما درباره پخش HD  اعلام بی‌اطلاعی کرد و از دادن اطلاعات درباره نحوه پخش خودداری کرد. حسین آقازمانی، مدیر گروه ورزش شبکه 3 سیما نیز حاضر نشد به «جوان» درباره کیفیت پوشش مسابقات یورو اطلاعاتی را ارائه دهد. در عوض روابط عمومی شبکه 3 آب پاکی را روی شایعات ریخت و اعلام کرد همان المپیک به عنوان آغاز پخش HD شبکه 3 باقی خواهد ماند. روابط عمومی شبکه ورزش سیما نیز به «جوان» اعلام کرد این شبکه در لیست HD شدن قرار ندارد و کیفیت پخش مسابقات ورزشی از این شبکه مانند قبل خواهد بود.
   
وقتی ما عقب می‌افتیم

در سال‌های نه‌چندان دور تلویزیون‌های کشورهای عربی منطقه خلیج فارس توانایی پرداخت حق پخش تلویزیونی مسابقاتی مانند جام جهانی فوتبال را نداشتند و برای دنبال‌کردن این مسابقات گیرنده‌های تلویزیونی خود را روی شبکه 3 سیما تنظیم می‌کردند. حالا شرایط در حال تغییر است و این کشورها مسابقات یورو 2016 را با کیفیت HD پخش می‌کنند و دوستداران ورزش در ایران مجبورند با کیفیت پایین SD به تماشای مسابقات بنشینند. حتی با تحقق نیافتن تغییر پخش شبکه 3 سیما که ابتدا قرار بود از هفته آخر سال گذشته HD شود، باید به وعده تغییر کیفیت شبکه با برگزاری مسابقات المپیک ریو نیز به دیده شک نگریست. حتی اگر شبکه 3 نیز HD شود، بخشی از مسابقات المپیک که از شبکه ورزش پخش خواهد شد از کیفیت پایین‌تر SD بهره خواهند برد.

 

محمدصادق عابدینی - روزنامه جوان

از سراسر وب
ديدگاه کاربران
برای ارسال دیدگاه، باید وارد حساب کاربری خود شوید.
برای ورود به حساب کاربری خود اینجا کلیک نمایید.