کد خبر : 1507142 | 05 اسفند 1396 ساعت 09:53 | 111.6K بازدید | 2 دیدگاه

سیتی خانه همیشگی پپ خواهد بود؟

اولین جام و آغاز امپراطوری گواردیولا در سیتی

پپ گواردیولا در مسیر جاودانگی و تبدیل شدن به فرگوسن منچسترسیتی قرار گرفته است.

به گزارش "ورزش سه"، اگر منچستر سیتی در فینال جام اتحادیه یکشنبه آرسنال را شکست دهد، تلاش برای تبدیل شدن به یکی از موفق ترین تیم های یک فصل در تاریخ انگلیس کلید خواهد خورد زیرا ناگهان ارزش کم اهمیت ترین رقابت برای سیتیزن ها افزایش خواهد یافت زیرا فتح جام اتحادیه می تواند بخشی از فصل رویایی سیتی و پپ گواردیولا لقب گیرد: 3 گانه اتحادیه، لیگ برتر و لیگ قهرمانان.

 

در سال 1999 منچستر یونایتد تحت هدایت سر الکس فرگوسن لیگ برتر، لیگ قهرمانان و جام حذفی را به دست آورد و این عملکرد باعث شد ستاره هایی مانند روی کین و دیوید بکهام به عنوان بهترین بازیکنان دنیای فوتبال معرفی شوند.

 

 

حالا شانس سیتیزن ها نیز تقریبا به همان اندازه است: تیم گواردیولا فرصتی مناسب برای تبدیل شدن به سومین تیم انگلیسی فاتح سه گانه را دارد. لیورپول نیز در فصل 1984-1983 لیگ قهرمانان اروپا، لیگ برتر و جام اتحادیه را فتح کرد.

 

اولین قدم، غلبه بر آرسنال خواهد بود. با ایجاد فاصله 16 امتیازی در لیگ برتر سیتیزن ها در آستانه کسب سومین لیگ برتر خود هستند و بعد از برتری 0-4 برابر بازل در لیگ قهرمانان، حالا هیچ یک از مدعیان علاقه ای به رویارویی با تیم گواردیولا نخواهند داشت.

 

این 3 گانه برای کارنامه پپ بسیار مهم است زیرا تفسیرهایی مبنی بر موفقیت او در بارسا به خاطر لیونل مسی و در بایرن به خاطر سلطه این تیم در بوندسلیگا از بین خواهد رفت. رقبای لیگ برتری سیتی نیز متوجه خواهند شد که گواردیولا در راه تبدیل شدن به فرگوسن بعدی می باشد.

 

 

در مصاحبه های گواردیولا در مورد تاکید بر حفاظت داوران از بازیکنانش در مواجهه با تکل های خطرناک، بازتابی از رفتار حرفه ای فرگوسن قابل دیدن است. این چنین اعتراضاتی تنها از کسی شنیده می شود که در موضع قدرت باشد و تنها 18 ماه بعد از حضور در جزیره، موقعیت فوق العاده گواردیولا او را تشویق به ادامه چنین سلطه ای در لیگ برتر کرده است.

 

گواردیولا هرگز اعتراض خود به داوران در مورد عدم دادن کارت های رنگی به بازیکنان حریف در راستای بیمه کردن ستاره های خود از دوری های بلند مدت از میادین را متوقف نکرده و همانگونه که سر الکس خواهان آن بود که از او به عنوان یک عامل مهم در تصمیم گیری داوران یاد شود، انتقادهای گواردیولا نیز باعث شد در نهایت سیتیزن ها جلسه ای در این خصوص با هیئت داوران لیگ برتر تشکیل دهند.

 

 

همانند دوران حضور فرگوسن در یونایتد، بازیکنانی چون استرلینگ و برناردو سیلوا اعتراف کرده اند که بازیکنان سیتی از عصبانیت سرمربی خود در امان نیستند. بعد از تنها 12 ماه، سرمربی سابق بارسا تیمش را به قدرت غالب لیگ تبدیل کرده و نشان داده که قصد ندارد جرقه ای یک ساله باشد. اگرچه قبل از ورود به تیم جدید در سال 2016، یکی از نزدیکان گواردیولا گفته بود او نهایتا 3 سال سرمربی سیتیزن ها خواهد ماند، اما حالا به نظر می رسد او برنامه ای حداقل 5 ساله در نظر دارد.

 

شاید تصور اولیه به علت کار 24 ساعته و تلاش 7 روز هفته ای گواردیولا و احتمال فرسودگی بعد از در دست گرفتن هدایت یک تیم بزرگ بود؛ اما حالا اوضاع تغییر کرده و مدیران سیتی متقاعد شده اند که گواردیولا ممکن است برای یک دهه یا بیشتر سرمربی تیمشان باشد و اگرچه شاید این تئوری نظری خوشبینانه باشد، اما گواردیولا در پایان فصل قرارداد طولانی مدت امضا خواهد کرد و حداقل 5 فصل دیگر در استادیوم اتحاد خواهد ماند.

 

رقم خوردن همه چیز در باشگاه طبق نظر گواردیولا شاید رفتاری غیررسمی مبنی بر اطمینان به موفقیت این سرمربی و بازگشت سرمایه گذاری شکل گرفته بوده است.

 

 

یکشنبه فرصتی برای گواردیولا برای شروع این پروسه است. بعد از فرگوسن هیچ کسی موفق به فتح لیگ برتر بیش از یک بار نشد. مانوئل پلگرینی، مورینیو، کلودیو رانیری و کونته، هدایت سیتی، چلسی، لستر سیتی و چلسی را بر عهده داشته و آنها را به قله لیگ رساندند و در بین مربیان لیگ برتر تنها این اسامی موفق به فتح بیش از یک جام در یک فصل شده اند؛ مورینیو 4 جام، ونگر و پلگرینی 3 جام و همچنین تنها مورینیو (2 بار) و پلگرینی ( یک بار) موفق به فتح 2 جام در یک فصل شده اند.

 

پس اگر سیتیزن ها یکشنبه شب آرسنال را مغلوب کردند، دیگر با توجه به فتح تقریبا قطعی لیگ برتر، گواردیولا به رکورد پلگرینی و مورینیو دست خواهد یافت. شاید ادعای فتح لیگ قهرمانان دشوار باشد اما این ترکیب قدرتمند با هدایت گواردیولا که سابقه 2 بار قهرمانی در اروپا در دوران هدایت بارسلونا را در کارنامه داشته، فرصتی مهم  برای رسیدن به جمع بزرگان اروپا پیش رو دارد.

 

شکست برابر ویگان در جام حذفی در دوشنبه شب، رویای چهار گانه تاریخی را به پایان رسانده و گواردیولای کمال گرا را ناامید کرد اما آنچه هنوز رویای اتفاقات پیش رو در فصل جاری می تواند عامل مهمی برای انگیزه و تمرکز سیتیزن ها لقب گیرد و موفقیت در فینال یک شنبه شب، می تواند گواردیولا را یک قدم به فتح رویا نزدیک تر کند.

 

منبع: گاردین

ترجمه: آریا فاطمی مقدم

دیدگاهها