حساب رسمی ورزش‌سه را در اینستاگرام دنبال کنید
کد خبر: 1551266/35 زمان: 10:28   1397/06/13 بازدید: 14,133

از گاو طلایی ژوپیر تا کفش طلای آردیویسه

جهانبخش چگونه آقای فوتبال هلند شد(گزارش تصویری)

ستاره 24 ساله ایرانی شب گذشته توپ طلای بهترین گلزن و کفش نقره ای بهترین بازیکن سال آردیویسه هلند را دریافت کرد تا با خاطره ای خوش از سرزمین لاله های نارنجی خداحافظی کند.

به گزارش "ورزش سه"، پنج سال پیش وقتی علیرضا جهانبخش جوانی 19 ساله بود که با پیراهن داماش در لیگ برتر اولین تجربه های فوتبال حرفه ای خود را پشت سر می گذاشت مقدمات انتقالش به یکی از باشگاه های هلندی فراهم شد تا در سال هایی که فوتبال ایران در حسرت یک انتقال بزرگ به اروپا قرارداشت پیوستن جهانبخش به باشگاهی بازیکن ساز همچون نایمیخن در آردیویسه هلند جلب توجه کند.


کاپیتان تیم ملی جوانان ایران آن روزها با کلی آرزو چمدان های خود را بست و ایران را ترک کرد تا در کنار پیشکسوت سابق استقلال و خانواده اش که نقش مدیربرنامه های او را ایفا می کند چالشی جدید در عین حال سرنوشت ساز را در فوتبال اروپا آغاز کند. جهانبخش که خوب می دانست باید از این فرصت طلایی نهایت بهره را ببرد زودتر از آن چه تصور می شد دلربایی های خود در سرزمین لاله های نارنجی را آغاز کرد و با وجود سقوط با نایمیخن به ژوپیرلیگ(دسته دوم هلند) اما انگیزه های خود را از دست نداد تا در فصل 2015-2014 با درخشش این بازیکن ایرانی دوباره طرفداران نایمیخن جشن بازگشت به سطح اول فوتبال هلند را برپا کنند.

 


در پایان همان فصل بود که جهانبخش اولین افتخارات فردی خود را در 21 سالگی به ثبت رساند. دریافت تندیس گاو طلایی به عنوان بهترین بازیکن ژوپیرلیگ این فضا را فراهم کرد تا ستاره ایرانی با قراردادی دو میلیون یورویی و پنج ساله سر از باشگاهی بزرگ همچون AZ آلکمار در بیاورد، تیمی که علاوه بر عناوین و افتخاراتی که داشت به عنوان سکوی پرتاب بازیکنان مستعد به باشگاه های سرشناس در قاره سبز نیز مطرح بود.


اتفاقی که در سومین سال از حضور جهانبخش در آلکمار رخ داد تا او علاوه بر رسیدن به لیگ برتر جزیره و پوشیدن پیراهن برایتون به عنوان گران ترین خرید تاریخ این باشگاه عنوان آقای گلی هلند را نیز در تاریخ باشگاه آلکمار ثبت کند. ثبت 22 گل باعث شد تا علیرضا همان راهی را برود که پیش از او وینست یانسن ملی پوش هلندی ها با پیراهن AZ رفته بود تا با آقای گلی آردیویسه سر از تاتنهام انگلیس در بیاورد. اما این تنها خاطره خوش جهانبخش برای طرفداران آلکمار نبود چون او در کنار کسب عنوان آقای گلی کاندیدای کسب عنوان بهترین بازیکن فصل هم شده بود تا رقابتی جذاب با حکیم زیش ستاره تیم ملی مراکش و باشگاه آژاکس داشته باشد.

 


شب گذشته جهانبخش در شرایطی به مراسم مجلل تقدیر از بهترین های فوتبال هلند در شهر آمستردام دعوت شد که ستاره ایرانی در کنار خانواده خود از پیشکسوت و ملی پوش سابق ایران یعنی مهدی مهدوی کیا که او را الگوی خود در فوتبال حرفه ای قرار داده بود نیز دعوت به عمل آورد تا در این مراسم حضور داشته باشد. مراسمی که نه تنها کفش طلای هلند به عنوان آقای گل را برای جهانبخش در پی داشت بلکه کفش نقره ای را نیز به عنوان دومین بازیکن برتر فصل برای این ملی پوش ایرانی به ارمغان آورد تا جهانبخش به ستاره ای درخشان در آسمان هلند تبدیل و با سربلندی فوتبال این کشور را ترک کند.

 

 

فان دن بروم سرمربی جهانبخش در آلکمار که تاثیر فراوانی در اوج گیری ستاره ایرانی در سه فصل گذشته داشت به عنوان یکی از مهمانان حاضر در مراسم در در تمجید از شاگرد سابق خود گفت:« شک نداشتم علیرضا یک روز به این افتخارات خواهد رسید. بازیکنی حرفه ای، باهوش از همه مهم تر عاشق فوتبال و جاه طلب که اصول زندگی حرفه ای را به خوبی می داند و از هر فرصتی برای کسب تجربه نهایت بهره را می برد. روزی که شنیدم دیگر نمی توانم با او ادامه همکاری داشته باشم هم ناراحت شدم هم خوشحال اما این قانون فوتبال حرفه ای است و حالا برای او در چالش جدید آرزوی موفقیت دارم».

 

 

 

از سراسر وب
ديدگاه کاربران
برای ارسال دیدگاه، باید وارد حساب کاربری خود شوید.
برای ورود به حساب کاربری خود اینجا کلیک نمایید.