کد خبر: WoGo زمان: 12:41 1397/07/01   بازدید: 31654

امیرحسین توخته قدر فرصت طلایی را دانست

خودنمایی پسر دهه هشتادی در شب تلخ والیبال

شاید تنها نقطه امیدوار کننده در جریان باخت به کانادا درخشش پسر ۱۷ ساله در ترکیب ایران بود.

به گزارش  "ورزش سه"، در روزی که ایران با شکست برابر کانادا و نمایش نه چندان دلچسب تمام امیدهای خود را برای صعود به جمع ۶ تیم نهایی از دست رفته دید؛ تنها یک اتفاق می توانست والیبال دوستان را به آینده امیدوار کند.


آسیب دیدگی محمد موسوی از اواخر ست سوم ورود امیرحسین توخته را به همراه داشت. این پسر ۱۷ ساله ارومیه ای که متولد ۲۰ فروردین سال ۱۳۸۰ است، پا به میدان گذاشت و ستاره ایران در ست چهارم لقب گرفت. 

 


این سرعتی زن والیبال ایران نه تنها جوان ترین بازیکن در ترکیب تیم کولاکوویچ بلکه یکی از جوانترین بازیکنان در مسابقات قهرمانی جهان ۲۰۱۸ لقب گرفت.

 
او در ست چهارم علاوه بر اینکه در دفاع روی تور درخشید، وقتی در خط سرویس قرار گرفت که ایران ۳، ۴ از حریفش عقب بود. توخته با چند سرویس فوق العاده دریافت های کانادا را به هم ریخت و بازی را به سود ایران بازگرداند؛ دقیقا اتفاقی که اسکریموف در بازی با بلغارستان برای تیمش رقم زد. 


این بازیکن ۱۷ ساله شاید اصلی ترین دلیل برای رفتن بازی به ست پنجم بود؛ وگرنه در همان ست چهارم ایران بدون گرفتن حتی یک امتیاز به کار خود پایان می داد. 


توخته از فرصتی که در اختیارش قرار گرفت، به بهترین شکل استفاده کرد و در روز شکست ایران و حذف از مسابقات جهانی خوش درخشید تا نامش بر سر زبان ها بیفتد. 

 


این بازیکن بلندقامت و با استعداد که با تیم جوانان چند ماه به عنوان قهرمانی آسیا رسیده بود، با ۱۷ سال سن هنوز جای پیشرفت زیادی دارد. او شاید با نمایش شب گذشته حالا یکی از کاندیداهای اصلی برای قرار گرفتن در ترکیب ثابت تیم ملی از سال آینده باشد.


البته که مرتضی شریفی و محمدرضا حضرت پور با ۱۹ سال سن و صابر کاظمی با ۲۰ سال سن هم در این مسابقات به میدان رفتند و عملکرد بدی هم نداشتند. 


به هر حال در کنار ضعف های فنی که از ایگور کولاکوویچ گرفته می شود، باید به این نکته هم اشاره کرد که او با جسارت زیاد در بالاترین سطح هم به جوان های ایرانی اعتماد کرد؛ اتفاقی که شاید در سال های آینده نتیجه اش بیشتر مشخص شود.