کد خبر: 1578293/35 زمان: 11:13   1397/10/02 بازدید: 17,771

آن چه از تاریخچه جام ملت ها باید بدانید

تمام رکوردهای ایران در معتبرترین جام آسیا

بزرگ ترین تورنمنت ملی فوتبال در قاره کهن بعد از جام ملت های آمریکای جنوبی دومین جام معتبر و قدیمی در جهان محسوب می شود.

به گزارش "ورزش سه"،رقابت های جام ملت های آسیا از سال 1956 حیات خود را جشن گرفت تا بعد از کوپاآمریکا که از سال 1916 آغاز شده بود، دومین تورنمنت معتبر و قدیمی بین قاره های مختلف لقب بگیرد. تنها دو هفته تا آغاز هفدهمین دوره این رقابت ها زمان باقی مانده است از همین رو بد نبود نگاهی بیاندازیم به آن چه که باید از این جام می دانستید. اخبار و اتفاقاتی که در تاریخچه این رقابت ها رقم خورد تا در کتاب جام ملت ها به ثبت برسد.

 

2007؛ تغییر تقویم بازی ها


معمولا هر چهارسال یک بار شاهد برگزاری این رقابت ها هستیم اما در سال 2007 کنفدراسیون فوتبال آسیا در اقدامی عجیب تصمیم گرفت تقویم اجرایی جام ملت ها را تغییر بدهد تا این بار در فاصله سه ساله بازی ها به میزبانی چهار کشور مالزی، اندونزی، ویتنام و تایلند برگزار شود. در این دوره عراق برای نخستین بار در تاریخ فوتبال این کشور جنگ زده عنوان قهرمانی را به خود اختصاص داد و یونس محمود به اولین بازیکن عراقی تبدیل شد که در لیست بالون دور قرار می گرفت. نکته جالب در خصوص یونس محمود این که او تنها بازیکن با آمار گلزنی در چهار جام ملت ها لقب گرفت.

 

 

سامورایی آبی؛ موفق ترین تیم جام ملت ها


ژاپن چهار بار قهرمان شده است و به دنبال آن عربستان سعودی و ایران است که سه بار جایزه را کسب کرده اند. جالب این که ژاپنی ها تمامی عناوین و قهرمانی های خود را از سال 2000 به این طرف کسب کرده اند.

 

 

ایران؛ سه جام قهرمانی متوالی


ایران تنها تیم تاریخ رقابت های جام ملت ها است که سه بار در سالهای 1968،1972و 1976 موفق به بالا بردن جام قهرمانی شده است. این رکورد جالب توجه اما از آن سال به این طرف با طلسم عجیبی روبرو شد تا ایران نتواند چهارمین قهرمانی خود را جشن بگیرد.

 

 

جام 15 کیلویی برای قهرمان


کنفدراسیون فوتبال آسیا برای اولین بار در طول تاریخ نحوه برگزاری بازی ها را تغییر داد تا 24 تیم شانس خود را برای قهرمانی امتحان کنند. این تغییرات اما توام شد با طراحی جامی جدید و حیرت انگیز که توسط توماس لیت طراح معروف با وزن 15 کیلوگرم از جنس نقره ساخته شده است. طرح جام بر پایه یک گل به نام لوتوس طراحی شده و پنج گلبرگ به عنوان نماد کنفدراسیون آسیا در آن گنجانده شد.

 

 

رکوردداران جام ملت ها


از سال 1984، ژاپن (چهار بار) و عربستان سعودی (سه بار) عنوان قهرمانی را کسب کرده اند تا موفق ترین تیم ها در این جام لقب بگیرند. رکوردداران آسیا به عنوان موفق ترین تیم ها در 7 فینال از 9 فینال حضور داشتند که در نوع خود رکورد جالب توجهی محسوب می شود.

 

 

سومی آسیا به ترتیب حروف الفبا


تیم های بازنده در نیمه نهایی جام ملت های آسیا 2019 باید بلافاصله امارات را ترک کنند چون از این دوره دیگر بازی رده بندی در کار نخواهد بود تا آنها را برای کسب رتبه سوم ترغیب کند. بنا به تصمیم جدید afc از این دوره تیم های بازنده در نیمه نهایی به ترتیب حروف الفبا در رده بندی کلی سوم و چهارمی گنجانده خواهند شد. به این ترتیب آخرین دیدار رده بندی تاریخ جام ملت های آسیا رویارویی امارات و عراق در سال 2015 خواهد بود.

 

 

افسانه سال 1964 هند


یکی از پرجمعیت ترین کشورهای قاره کهن در شرایطی دوباره فرصت حضور در جام ملت های آسیا را به دست آورده است که بعد از سال 1964 که بهترین عنوان را کسب کرد امیدوار است بتواند دوباره باعث شادی هوادارانش شود. در سال 1964 مسابقات در یک سیستم رایانه ای تنها با چهار شرکت کننده و با کناره گیری 12 تیم برگزار شد تا هندی ها عنوان قهرمانی را با دو برد جشن بگیرند و ایندیر سینگ نیز با دو گل عنوان آقای گلی را به خود اختصاص دهد.

 

 

میزبانی خوش یمن است یا نه؟


کشور میزبان در 10 دوره ابتدایی رقابت ها در شش دوره عنوان قهرمانی را به خود اختصاص داد اما از سال 1996 رقابت ها میزبانی چندان تعیین کننده در راه قهرمانی نبود و تنها در یک دوره 2015 این کانگوروها بودند که جام را بالای سر بردند تا استرالیا طلسم میزبانی را که از 1996 در همین امارات استارت خورده بود، بشکنند.

 

 

اولین قهرمانی در اولین حضور


تنها سه کشور هستند که در اولین حضور خود در جام ملت های آسیا موفق به بالا بردن جام قهرمانی شده اند. ایران به همراه کره جنوبی و عربستان سه کشور قهرمان در اولین حضور قلمداد می شوند تا از این حیث نیز رکوددار باشند.

 

 

سریع ترین گل جام


علی مبخوت در سال 2015 موفق شد سریع ترین گل تاریخ جام ملت ها را در جدال امارات با بحرین وارد دروازه حریف کند. مهاجم سرشناس اماراتی که در این دوره نیز حضور دارد چهار سال پیش در ثانیه 14 بازی با بحرین سریع ترین گل تاریخ رقابت ها را به ثمررساند.

 


آقای گل جام ملت ها


در شانزده دوره این رقابت ها علی دایی کاپیتان افسانه ای ایران با ثبت 14 گل زده عنوان اقای گل تمام ادوار رقابت ها را به خود اختصاص داده است. این بازیکن که با 109 گل زده آقای گل جهان نیز محسوب می شود از آن دست نام های فراموش نشدنی فوتبال آسیا است.

 

 

بیشترین برد برای ایران


در مجموع 62 بار بازی در جام ملت های آسیا ایران صاحب 37 برد شده است تا از این حیث رکورد دیگری را برای خود ثبت کند. همچنین ایران در تاریخ جام ملت ها پرگل ترین برد را در مصاف با رقیب دیرینه اش کره جنوبی با نتیجه 6-2 در جام ملت های 1996 امارات جشن گرفت.

 

از سراسر وب
ديدگاه کاربران
برای ارسال دیدگاه، باید وارد حساب کاربری خود شوید.
برای ورود به حساب کاربری خود اینجا کلیک نمایید.