حساب رسمی ورزش‌سه را در اینستاگرام دنبال کنید
کد خبر: 1591126/42 زمان: 18:32   1397/11/23 بازدید: 17,579

به مناسبت درگذشت گوردون بنکس افسانه ای؛

از مهار یک سگ، سیو تاریخی تا فروش مدال!

گوردون بنکس، دروازه بان افسانه ای فوتبال انگلیس امروز و در سن 81 سالگی به خاطر ابتلا به بیماری سرطان درگذشت.


به گزارش "ورزش سه"، گوردون بنکس در طول دوران ورزشی خود افتخارات زیادی کسب کرد که بی شک کسب اولین و تنها قهرمانی با لباس سه شیرها در جام جهانی 1966 که به میزبانی انگلیس برگزار شد، در صدر تالار افتخارات او می درخشد.

 

 

اولین بار نام گوردون بنکس در سال 1965 و در یکی از دیدارهای لسترسیتی مشهور شد که تصویری از وی در حال مهار یک سگ که وارد میدان شده بود مطرح شد.

 

گوردون بنکس در مورد قهرمانی تاریخی با تیم ملی انگلیس می گوید: "رابطه ای صمیمی بین همه بازیکنان برقرار بود و هیچکس نمی خواست همبازی خود را در زمین ناراحت و ناامید ببیند. شاید نام برخی بازیکنان در آن قهرمانی بیشتر از دیگران مطرح می شود اما واقعیت اینجاست که ما در تمامی نقاط زمین ستاره های بزرگی در اختیار داشتیم که همه برای یکدیگر فداکاری می کردند."

 

 

اما جالب اینجاست که گوردون بنکس در سال 2001 تصمیم گرفت مدال قهرمانی خود را به عرصه فروش بگذارد و در نهایت این مدال در لندن به قیمت 124 هزار و 750 پوند خریداری شد.

 

سنگربان بزرگ انگلیس در این رابطه می گوید: "سه فرزندم جولیا، روبرت و وندی قصد داشتند منزلی برای خود خریداری کنند و نیاز به کمک مالی داشتند و من نیز راه دیگری برای کمک کردن به آنها نداشتم، پس مدال قهرمانی خود را فروخته و بین فرزندانم تقسیم کردم."

 

 

اما چهار سال بعد نیز تیم ملی انگلیس یکی از کاندیداهای قهرمانی در جام جهانی 1970 بود اما انگلیس در غیاب گوردن بنکس که درگیر مسمومیتی به زعم برخی مشکوک بود، پیروزی 0-2 را برابر آلمان غربی با شکست 2-3 عوض کرده و در رسیدن به نیمه نهایی ناکام ماند.

 

گوردون بنکس در مورد آن دیدار گفت: "موضوعی که برایم عجیب بوده این است که همه بازیکنان غذایی دقیقا من مشابه میل کردند اما چرا فقط من مسموم شدم؟ خودم را اینگونه قانع کرده ام که انسان بدشانسی هستم اما همیشه تردیدهایی در مورد این موضوع وجود داشته است. همیشه حس می کنم انگلیس جام 70 همانند تیم جام 66 قدرتمند بود و ما می توانستیم آن دوره نیز قهرمان شویم."

 

 

او که به دروازه بان یک چشمی مشهور بود، در تصادفی شدید که بیش از 100 بخیه برای بنکس به همراه داشت آسیب دید اما در ادامه با همین شرایط نیز به فوتبال ادامه داد.

 

و اما واکنش تاریخی در همان جام برابر ضربه سر محکم پله؛ عکس العملی که بسیاری آن را بهترین واکنش یک دروازه بان در طول تاریخ می دانند.

 

گودرون بنکس گفت: "پله فریاد زد گل و فکر می کرد توپ از خط رده شده است. بابی مور نیز عکس العملی نشان داد که انگار توپ وارد دروازه شده اما من موفق به مهار توپ شدم. بهترین عکس العملم؟ خیر، خودم فکر می کنم پنالتی که از جف هرست در جام اتحادیه سال 1972 گرفتم بهترین واکنشم بود."

 

 

 

 

از سراسر وب
ديدگاه کاربران
برای ارسال دیدگاه، باید وارد حساب کاربری خود شوید.
برای ورود به حساب کاربری خود اینجا کلیک نمایید.