حساب رسمی ورزش‌سه را در اینستاگرام دنبال کنید
کد خبر: 1635825/1 زمان: 14:38   1398/06/20 بازدید: 20,742

تغییرات به سمت فوتبال تهاجمی

از کی روش به ویلموتس؛ در مسیر پوست اندازی؟

اولین مسابقه رسمی مارک ویلموتس بلژیکی با تیم ملی مصادف شد با نخستین پیکار یوزهای ایرانی در چارچوب رقابت های مقدماتی جام جهانی 2022 قطر و جام ملت های 2023 چین که در نهایت با برتری ۲-۰ ایران به پایان رسید.

به گزارش "ورزش سه" ،  آمار فنی این مسابقه رای به برتری عددی قاطع ملی پوشان ایران در تمام آیتم ها و خطوط زمین می دهد ؛ در تعداد شوت به سمت دروازه برتری با تیم ایران بود ۴-۱ ؛ در تعداد شوت خارج از دروازه هنگ کنگ صفر  و ایران ۱۱ ؛ ایران ۱۲ بار کرنر زد در حالی که میزبان فقط یک کرنر داشت ؛ هنگ کنگی ها وقتی دیدند حریف تیم ما نیستند رو به خشونت آوردند و با بازی فیزیکی سعی در مهار بازیکنان ما داشتند آنجا که آنها ۱۷ بار خطا کردند در مقابل ۹ خطای تیم ایران ؛ دو تیم فقط در آیتم آفساید برابر بودند و هر دو یک آفساید داشتند.


تیم ملی ۳ امتیاز بازی اول را آنهم در خارج از خانه کسب کرد و این از نظر منطق صعود اتفاق خوبی است بدون شک ؛ اما ویلموتس بهتر از هر کسی می داند هنگ کنگ رقیبی نبود که بخواهد مارا اذیت کند ؛ تیم ملی با احتمال خیلی بالا از این گروه صعود می کند و آقای سناتور(ویلموتس) بهتر از هر کسی می داند در مرحله بعدی مقدماتی جام جهانی خبری از رقبای دندانگیری مثل هنگ کنگ نیست و آنجا با غول های سنتی قاره پنجه در پنجه دارد.


در جریان بازی خط دفاع تیم ایران و بیرانوند به جز یکی دو صحنه خطر جدی روی دروازه خود حس نکردند و دلیل اصلی آن رویکرد دفاعی تیم هنگ کنگ بود موضوعی که قبل از بازی جاناتان وایت خبرنگار حاضر در محل مسابقه در توئیت خود به آن اشاره کرد ؛ وایت معتقد بود هنگ کنگ با سیستم ۱-۲-۷ آرایش شده است.

 


تیم ملی ایران از زمان آمدن ویلموتس با ورود به دوران پسا کی روش فلسفه و استراتژی خود را تغییر داد ؛ در زمان کی روش تیم ایران عامدانه با دادن توپ و فضا به تیم حریف و عرض دادن به بازی و لایه های عمیق دفاعی و حضور مفید در ضد حمله ها با بُرد های اقتصادی دو بار حضور در جام جهانی را تجربه کرد و بازی های درخشان خود مقابل آرژانتین ؛ اسپانیا و پرتغال تحسین منتقدین دنیای فوتبال را برانگیخت. اما در فلسفه تاریخی فوتبال ایران رویکرد دفاعی جایگاهی ندارد هر چند خوب دفاع کردن خودش یک هنر است.


از زمان انتخاب ویلموتس به عنوان نفر اول کادر فنی تیم ملی در مصاحبه هایش به این نکته اشاره کرده است که تیم ایران از این به بعد با سازماندهی هجومی به مصاف رقبا خواهد رفت ؛ اتفاقی که در ۳ مسابقه ای که از تیم ملی دیدم وجود داشته است و بجز دیدار با سوریه تیم ما هنوز شادابی و تسلط کافی به بازی را ندارد که البته الان خیلی زود است توقع یک فوتبال شناور همراه با تسلط تاکتیکی را از تیمی داشته باشیم که به شکل دیگری بازی می کرد.


بازی های مرحله اول مقدماتی جام جهانی و جام ملت های آسیا که در آن رقبایی مثل عراق ، بحرین ، هنگ کنگ و کامبوج حضور دارند بهترین فرصت برای پوست انداختن تاکتیکی تیم ملی است با توجه به اینکه فدراسیون فوتبال به بهانه تحریم ها سالهاست که در زمینه فراهم کردن دیدارهای تدارکاتی توان لازم را ندارد.


مجتبی مالکی

از سراسر وب
ديدگاه کاربران
برای ارسال دیدگاه، باید وارد حساب کاربری خود شوید.
برای ورود به حساب کاربری خود اینجا کلیک نمایید.