حساب رسمی ورزش‌سه را در اینستاگرام دنبال کنید
کد خبر: 1643290/43 زمان: 11:58   1398/07/22 بازدید: 21,447

عبور از مرگ با یک دسته گل

دایی و بحرین؛ داستان خون و انتقام

ایران و بحرین در دو دهه اخیر تبدیل یکی از پرهیجان ترین بازی های غرب آسیا در دو دهه اخیر بوده و علی دایی یک از نقش های اول این دوئل جذاب بوده است.

به گزارش" ورزش سه " تیم تهاجمی مارک ویلموتس با جمعی از بهترین بازیکنان حال حاضر فوتبال آسیا به منامه رفته است تا آماده یک بازی متفاوت شود. بحرین در دهه پنجاه هم با تیم ملی ایران بازی کرد اما رقابت اصلی دو تیم از دهه نود میلادی و بازی های آسیایی هیروشیما رقم خورد. این اولین دیداری بود که علی دایی بازی با تیم ملی برابر بحرین را تجربه می کرد؛ تجربه ای تلخ که باعث شد داستان رقابت های جدی و جذاب او با لباس تیم ملی ایران برابر بحرین کلید بخورد.


ستاره را بکشید


تیم ملی ایران بعد از سال ها توانست در بازی های آسیایی 1990 پکن با مجموعه ستاره هایی که علی پروین گردهم آورده بود در قاره کهن به قهرمانی برسد اما در جام ملت های هیروشیما و سپس مقدماتی جام جهانی نتیجه ای جز شکست بدست نیامد و در نتیجه پروین و یک نسل از فوتبال ایران از صحنه ملی کنار رفتند. تیم ملی با استانکو پابلوکوویچ مربی کروات و ترکیبی متفاوت به مسابقات بازی های آسیایی هیروشیما 1994 رفت و در گروه 5 تیمی با تیم های چین، ترکمنستان، یمن و بحرین قرار گرفت.

 


تیم ایران که امید زیادی به تکرار قهرمانی اش در بازی های آسیایی داشت در اولین بازی به مصاف بحرین رفت؛ در دقیقه بیست بازی یک توپ در عمق برای دایی ارسال می شود اما او و دروازه بان بحرین همزمان به توپ می رسند؛ برخورد سنگینی رخ می دهد، پای دروازه بان بحرین که بیش از حد بالا آمده به شکم دایی برخورد می کند. دایی تا پایان نیمه بازی می کند اما در رختکن بیهوش شده و به بیمارستان منتقل می شود.  او بازی های آسیایی را از دست داد اما به قول یک نشریه اروپایی " دایی مرگ را دریبل زد" و بهترین گلزن ملی جهان شد.


اولین انتقام


اما برای دایی برای انتقام از بحرین شش سال زمان سپری شد. تیم ملی ایران که تیمی پرستاره بود در مقدماتی جام ملت های آسیا 2000 لبنان به بحرین خورد. تیم ایران با مربیگری جلال طالبی در بازی های دور رفت گروهی که در حلب سوریه برگزار می شد یک بر صفر به بحرین باخت اما در آزادی و در روزی که بازیکنانی چون حمید استیلی، فرهاد مجیدی، مهدی مهدوی کیا و علی کریمی هم درون زمین بودند با سه گل حریف را برد. دایی گل سوم ایران را زد. او در این بازی چند ضربه به چارچوب داشت که توسط دروازه بان بحرین دفع شد اما در نهایت روی یک کرنر ارسالی توسط مهدوی کیا با یک ضربه سر فوق العاده دروازه حریف را باز کرد.

 


یکشنبه سیاه


بهترین گلزن تاریخ فوتبال ملی ایران و جهان در تلخ ترین بازی ایران و بحرین هم بهترین بازیکن تیم بود و یک گل زد. ایران با بلاژویچ در تهران با بحرین 0-0 کرد اما در منامه بازی طور دیگری رقم خورد. ایران سه گل خورد و تنها گل تیم ملی را علی دایی زد. او دراین بازی یک ضربه سر فوق العاده و یک شوت به چارچوب عالی داشت اما دروازه بان بحرین هردو را گرفت. در حالی که ایران در آن یکشنبه تلخ بازی را عقب بود سامره در هجده قدم به سمت دروازه شوت زد و توپ برگشتی را دایی به تور دروازه رساند. بعد از این گل بین بازیکنان دو تیم درگیری پیش آمد و دقایقی بعد با اخراج نیکبخت این درگیری ها به اوج رسید. در پایان بازی بحرینی ها با پرچم عربستان دور افتخار زدند و این شد که تیم ملی و هواداران فوتبال ایران در انتظار بازی انتقامی بودند؛ اتفاقی که چهار سال بعد بالاخره رقم خورد.


کشتن گربه سیاه


تیم ملی ایران در رقابت های جام ملت های 2004 چین شایسته قهرمانی بود اما در نیمه نهایی و با ناداوری و بدشانسی به رده بندی رفت. در رده بندی اما بهترین فرصت برای تیم ملی که هدایتش را برانکوایوانکوویچ به عهده داشت برای انتقام از بحرین پیش آمده بود. تیم برانکو از میزبان و در رده بندی زخم خورده بود و خودش را شایسته برد می دانست و از طرفی هم خود ایوانکوویچ و خیلی از بازیکنان این تیم همان هایی بودند که در شکست تلخ منامه حضور داشتند. دایی در این بازی در همان نیمه اول می توانست کار را تمام کند، توپ را پشت به دروازه گرفت و با همان سبک خودش و قدرت بدنی اش چرخید و توپ را آماده کرد که با چپ بزند گوشه سمت مخالف اما جوادنکونام از راه رسید و توپی را که دایی آماده کرده بود با شوت وارد دروازه کرد.

 


نیمه دوم هم با گل چیپ جادوگر آغاز شد اما بحرینی ها بازهم گل زدند و بازی 2-2 مساوی شد. با این حال ایران شایسته و تشنه پیروزی بود؛ علی کریمی ستاره این تورنمنت و این بازی ناگهان همه را دریبل کرد و در شش قدم سرنگون شد تا دایی بازهم در بازی برابر بحرین گلزنی کند. او پنالتی اش را با حالت خاصی زد. توپ را تند و تیز به سمت چپ و جهت مخالف فرستاد و بعدش یک پرش کوچک هم کرد. این گل در اوج دلخوری های دایی از همبازیانش هم بود که فکر می کرد به او پاس نمی دهند. با این حال دایی یکی دیگر به بحرین زد.

 


چند دقیقه بعد بازهم علی کریمی توپ را از لب هجده قدم تیم ملی ایران گرفت و شروع کرد به دریبل زدن یک به یک بحرینی ها ، سپس یک پاس بلند را برای مهدوی کیا در چپ فرستاد، مهدی بازیکن مقابلش را برداشت از گوشه هجده قدم توپ را روی تیر دو فرستاد جایی که علی دایی بود و دایی همان استایل پنالتی را اجرا کرد. ضربه را به سمت مخالف زد و همان پرش کوچک را هم انجام داد. انگار با این رقصی که در صدم ثانیه بعد از ضربه اش انجام می داد خوشحالی اش از انتقام را علنی می کرد.

از سراسر وب
ديدگاه کاربران
برای ارسال دیدگاه، باید وارد حساب کاربری خود شوید.
برای ورود به حساب کاربری خود اینجا کلیک نمایید.