حساب رسمی ورزش‌سه را در اینستاگرام دنبال کنید
کد خبر: 1651020/24 زمان: 19:59   1398/09/01 بازدید: 169,802

در آرزوی سرمایه اجتماعی سرمربیان قبلی

گابریل کالدرون در موقعیت مارک ویلموتس

دو چشم بیرون زده از شال بلندی که سرمربی پرسپولیس دور گردنش پیچیده بود، نشانه ای از وضعیتی است که سرمربی آرژانتینی در سرمای تهران گرفتار آن شده است.

 

به گزارش "ورزش سه"، او امروز در جایی دورتر از کنار خط، نشسته روی سکوها کنار مدیرعامل تیم مسابقه پرسپولیس را تماشا می کرد در حالی که به نظر نمی رسید گرمای چندانی بین این دو باشد که هر یک بتوانند به آن دل ببندند. محمدحسن انصاری فرد مدیرعاملی است آمیخته با شعارهای هواداری و طبعا شعارهای جسته و گریخته امروز در ذهنش نقش بسته است. در عین حال کالدرون که یک سرمربی قدیمی و کارکشته محسوب می شود و با این روزها ناآشنا نیست، دوران مربی گری طولانی او آمیخته با این پستی ها و بلندی هاست اما شاید این یکی خیلی متفاوت با قبلی ها. جایی که به نظر آرام آرام شایستگی های فنی این سرمربی باتجربه در منطقه خلیج فارس آرام آرام زیر سوال می رود.

 

بیایید کمی درباره بازی امروز صحبت کنیم:

 

* به طور کلی مدعیان قهرمانی لیگ در کشورهای مختلف پس از فیفا دی و اردوهای تیم ملی آسیب پذیرتر از باشگاه های دیگر هستند. به این دلیل ساده که چند بازیکن خود را در اردوی تیم ملی داشتند. پرسپولیس هم در میان تیم های ایرانی، بیشترین تعداد ملی پوش را در اردوی اخیر داشت و در این شرایط افت عملکرد فنی پرسپولیس، تا حدی طبیعی بود.

 

* هرچند از تاثیر اردوهای تیم ملی گفتیم، آنچه پرسپولیس کالدرون را به یک تیم متزلزل تبدیل کرده جابجایی های زیاد و متناوب در جریان بازی و از یک بازی تا بازی بعدی است. برای نمونه محمد نادری که در ترکیب تیم ملی هم مقابل عراق به عنوان مدافع چپ به میدان آمد در طول نود دقیقه بازی امروز در سه پست بازی کرد؛ ابتدا هافبک راست، سپس دقایقی به عنوان هافبک چپ و دقایق پایانی تازه به پست تخصصی خود یعنی دفاع چپ برگشت.

 

* تغییرات زیاد در خط دفاع پرسپولیس پایه این تیم را از استحکام سابق دور کرده است. کالدرون علاقه دارد که در جریان بازی حداقل یک تعویض در خط دفاع خود داشته باشد، همان طور که امروز دیدیم انصاری در نیمه دوم زمین را ترک کرد و نادری به جای او در دفاع چپ قرار گرفت. همین حالا یکی از مهمترین چالش های کالدرون، پیدا کردن پست برای بازی شجاع خلیل زاده است. این میزان تغییرات در خط دفاع، آن هم برای تیمی که مدعی قهرمانی لیگ است یک نکته منفی به حساب می آید.

 

 

* پرسپولیس قطعا از نظر کمی و کیفی طوری بسته شده که یکی از غنی ترین تیم های این فصل است. اما به وضوح تعداد بازیکنانی که در تیم کالدرون، رشد فنی داشته اند زیاد نیستند و برعکس می توان به چندین بازیکن اشاره کرد که در پروسه صعود پرسپولیس به فینال آسیا، نقشی کلیدی داشتند اما حالا در تیم کالدرون بسیار کم رنگ و کم تاثیر شدند.

 

* پرسپولیس فرصت های زیادی برای گلزنی داشت اما به وضوح مشخص است که سطح اعتماد به نفس تیمی پرسپولیس نسبت به چند فصل گذشته افت کرده و تغییر این شرایط از وظایف شخص سرمربی این تیم، گابریل کالدرون است.

 

 

شباهت های پرسپولیس و تیم ملی

 

شاید شبیه ترین فرد به گابریل کالدرون در فوتبال ایران، مارک ویلموتس سرمربی بلژیکی تیم ملی ایران است. چهره هایی که دو رل مهم در فوتبال ایران را برداشته اما موفق به جلب سرمایه اجتماعی لازم برای ادامه کار در این دو شغل پراهمیت نشده اند. این دو آشکارا تحت تاثیر کاریزما و موفقیت مربیانی هستند که پیش از این در مدتی طولانی هدایت پرسپولیس و تیم ملی را در دست داشتند. دو مربی که ذره ذره و با زحمت و تلاش و نبوغ و کاریزما، اعتبار فوق العاده ای در فوتبال ایران کسب کردند و هواداران متعصبی برای خود ساختند.

 

سوال مهم اما اینجاست؛ دو سرمربی جدید، ویلموتس و کالدرون چند هوادار صددرصدی و بی قید و شرط در فوتبال ایران دارند.

 

ذکر این نکته هم جالب است که حتی این دو مربی موفق در فوتبال ایران (برانکو و کی روش) در تیم های جدید با مشکل محبوبیت و سرمایه اجتماعی مواجه بوده اند . برانکو که با مخالفت هواداران از الاهلی اخراج شد و کی روش هم به مرور سایه سنگین پکرمن را کنار می زند. به همین دلایل است که مربی در سطح بالا شغلی دشوار، پردرآمد و پر سر و صداست. شغلی که ناگهان ممکن است مناسب آن نباشید.

از سراسر وب
ديدگاه کاربران
برای ارسال دیدگاه، باید وارد حساب کاربری خود شوید.
برای ورود به حساب کاربری خود اینجا کلیک نمایید.