حساب رسمی ورزش‌سه را در اینستاگرام دنبال کنید
کد خبر: 1664285/48 زمان: 20:54   1398/11/05 بازدید: 97,617

قرارداد بیرانوند 4.5 میلیون یورو است

انصاری‌فرد: شجاع، واقعا مردی!

خبر انتقال استوکس آنقدر برای مدیرعامل پرسپولیس مهم بود که بر روی آنتن زنده با تلفن قرارداد او را اوکی کرد.

به گزارش "ورزش سه" سیدعلی ضیا امروز در برنامه «فرمول یک» میزبان محمدحسن انصاری فرد مدیرعامل باشگاه پرسپولیس بود. متن کامل این مصاحبه به شرح زیر است:  

 


*چطور قبول کردید در این شرایط سخت مدیرعامل پرسپولیس شوید؟
من با توجه به اینکه تجربه ای در سال 84، 85 داشتم و یک سال و نیم در پرسپولیس بودم و سر داستان هایی بیرون آمدم، این پیشنهاد را پذیرفتم. جدیدا هم وزارت ورزش و آقای سلطانی فر از من دعوت کردند و نمی دانستم شرایط اینقدر سخت است. به هر حال پرسپولیس ردیف بودجه ندارد و دولتی نیست و مشکلاتی برای قراردادها دارد و باید پیچ و خم زیادی رد کنید تا با یک شرکت قرارداد ببندید. اکنون کار خیلی سخت تر است و وضعیت از سال 84 بدتر و پیچیده تر شده است. به دلیل شرایط اقتصادی اسپانسر خوب نمی توانی پیدا کنی، تحریم ها اجازه نمی دهد اسپانسرها ورود کنند. وقتی من آمدم با یک چالش روبرو شدم و خیلی از درآمدها هزینه شده بود اما پول بازیکنان و مربیان داده نشده بود. من با یک چالش بزرگ طرف بودم. شرایط سختی بود و اسپانسر و کارگزاری وجود نداشت. با چالش سنگین و پرمشغله ای روبرو بودیم. لطف خدا شامل حال ما شد. از بازیکنان تیم ام تشکر می کنم که مردانگی به خرج دادند و باشگاه مدیون آنها است. در کنار هواداران یک مجموعه خیلی خوب داریم و وضعیت باشگاه در شرایط خوبی است. با همه مشکلات و اوصاف شرکت هایی مثل برهان مبین و ریحان فیلم 7 میلیارد پول گرفته بودند و داستانهایی پیش آمده بود که باید حل شود. شکایت ها از یک طرف، عدم تامین مالی از یک طرف، درآمدهایی که صرف شده بود و... به هر حال ایرانسل و همراه اول خیلی با ما همراهی کردند و تنها کاری که می توانستیم بکنیم این بود که قرارداد بازیکنان را به‌روز کنیم تا آنها با شوق و اشتیاق سر تمرین بیایند. نتوانستیم مطالبات سال گذشته بازیکنان را پرداخت کنیم و از سال قبل 4 میلیارد بدهی داشتیم. 4، 5 میلیارد تزریق کردیم و شکایت ها را جمع کردیم تا وارد بازی های آسیایی شویم و محروم نشویم. در حالی که یک ریال هم در باشگاه نبود. 35 درصد پول بازیکنان را دادیم، بخشی از پول کالدرون را دادیم و 450 هزار دلار مانده که باید پرداخت کنیم. مسلما ایشان شکایت می کند و پروسه شکایت مثل برانکو اضافه می شود. 80 درصد وقت ما رفت تا راهکار اقتصادی پیدا کنیم و باشگاه را تامین کنیم.

 


*برخی معتقدند آقای سلطانی فر پرسپولیسی است، با این توصیفات شما دارید این موضوع را تکذیب می کنید؟
ایشان روز اول به من گفت و شرط روز اولش این بود که من یک ریال نمی توانم به شما پرداخت کنم چون مانع قانونی دارم و صادقانه به همه اعلام می کنم. هر چه بوده توانمندی باشگاه بوده است. اولین چالش این بود که ما تکلیف اقتصادی باشگاه را مشخص کنیم و با شرکت آتیه دیده پرداز قرارداد 5 ساله بستیم تا هر روز نخواهیم دست نیاز به سمت هواداران دراز کنیم. هواداران عشق و زندگی شان پرسپولیس است و باید شرایطی فراهم کنیم تا آنها راضی باشند.

 


*در آسیا هم که مشکلات سیاسی را وارد فوتبال کرده اند.
نمی دانید سر باشگاه های آسیا چه مشکلاتی و پیچ و خمی را پشت سر گذاشته ایم.
جمعه به من زنگ زدند و خبر محرومیت از میزبانی ما توسط AFC را دادند و خیلی حالم بد شد. به باشگاه آمدم و با باشگاه ها و فدراسیون فوتبال تماس گرفتیم و گفتند چنین داستانی شده است و باید ببینیم راه حل چیست. بلافاصله چهار مدیرعامل با هم جلسه گذاشتیم و دکتر علی نژاد هم تشریف آوردند تا همفکری کنیم. آنجا قاطعانه تصمیم گرفتیم که برای بازی های خانگی از کشور خارج نشویم. بحث عربستان که جدا بود اما اینکه بازی امارات و دیگر کشورها را هم خستگی و رفت و آمد و هزینه ها را به جان بخریم و نتیجه نگیریم و  غرور ملی مان خدشه دار شود که قبول کنیم در کشورمان ناامنی است، قبول نکردیم. این نپذیرفتن ما باعث شد در جلسه با دبیر کل AFC دیدیم از موضع گیری شان عقب نشینی کردند و آماده دریافت نقطه نظرات ما هستند. ما چندین بار نامه نگاری کردیم، شرایطمان را گفتیم که بدون شک بازی نمی کنیم. ما طبق آمار AFC ما پرتماشاگرترین باشگاه آسیا هستیم و از 5 بازی پرتماشاگر اول تا چهارم ما هستیم و پنجمین تیم استقلال است.

 

 


*من و شما پرسپولیسی هستیم و این را که شما می گویید ممکن است هواداران استقلال  ناراحت شوند.

به هواداران استقلال بگویم ما به پای این تیم ایستادیم. این خیلی مسئله مهمی است و خیلی از هواداران ایراد گرفتند که چرا شما پاسوز استقلال شدید. ما گفتیم دیگر بحث استقلال و پرسپولیس نیست و بحث غرور ملی است و باید نشان بدهیم کشور ما امنیت دارد و پروازها برقرار است و توریست می آید و می رود. آیا ایرانیان قبول می کنند زیر بار این حرف زور بروند؟ ما واقعا به پای استقلال ایستادیم چون بحث ملی بود. اکنون اگر استقلال خارج از خانه بازی می کند نه اینکه ما به پای این تیم نایستادیم بلکه شرایطی حاکم بود. وقتی ما با این موضع گیری و چند نامه نگاری وارد AFC شدیم دبیرکل ادله ما را گوش داد و همه از این موضع حمایت می کنند و قاطعانه ایستاده ایم اما اهل تعامل هم هستیم.

 


*واکنش به گل استقلال
خدا را شکر. اگر گل بزند خوشحال می شویم و خدا را هزار مرتبه شکر که نتایج کار مثمرثمر بوده است.
در AFC به ما گفتند شما اول سه بازی خارج از خانه تان را انجام بدهید، قانون این است که یکی در میان یک بازی در خانه و خارج از خانه باشد. گفتند نه شما باید سه بازی خارج از خانه را پشت سر هم بروید و بعد ما یک تیم تحقیق و تفحص به ایران میفرستیم تا برای بازی خانگی به شما اجازه بدهیم. ما گفتیم زیر بار این موضوع نمی رویم. ما خودمان با پرواز آمده ایم و پروازها برقرار است، تظاهراتی هم نیست و حضور مردم برای تشییع پیکر سردار بود و طبیعی است او نفر دوم و سوم مملکت بود و مردم برای تشییع پیکرش آمده بودند. این هم طبیعی است. بنابراین ما زیر بار این مسئله نمی رویم. ما با شما تعامل می کنیم، سه بازی خارج از خانه مان را می رویم چون از لحاظ فنی به نفع ما است، چون دیگر حریفان با هم بازی کرده اند و تکلیف مشخص است. ما هم می توانیم امتیازاتمان را جمع کنیم و صعود کنیم. بنابراین گفتیم شما باید به ما تضمین بدهید که حتما سه بازی داخل خانه مان با تماشاگر است. او به مقام بالاتر پیامک می داد. بعد نیم ساعت آنتراکت داد و قبول کرد.
اگر ما محروم می شدیم چند مشکل برای فوتبال ایجاد می شد. دو سه سال کل فوتبال باشگاه های ما در آسیا محروم می شد و این مورد پسند مردم نیست و هیچ تیمی هم فرقی نمی کند. به خاطر این محرومیت اسپانسرهای مالی که بخش عمده ای از درآمدهای AFC با آنها است هر ضرری می کردند متوجه تیم های ایران می شد. شنیدم 11 میلیون دلار جریمه نقدی است رسما اعلام نکردند اما زمزمه اش شنیده می شد. خطر سومی که ما را تهدید می کرد این بود که فروردین ماه که تیم ملی بازی داشت شامل این محرومیت تماشاگر می شد و ما با بحرین و عراق که بازی های سرنوشت سازی داریم باید در کشور بیگانه بازی می کردیم و احتمال نتیجه نگرفتن و نرفتن به جام جهانی زیاد بود. آیا مردم این را می پذیرفتند؟

 

*آیا استراماچونی دلیل رفتن کالدرون بود؟ برخی معتقدند ایشان اصلا با شما مشکل نداشتند و از همکاران شما نام بردند.
روزی که من وارد باشگاه شدم تیم بسته شده بود سرمربی و تیم فنی و بازیکنان بسته شده بود و جای خالی وجود نداشت که نیم فصل بازیکنی اضافه کنیم. اوایل فصل مردم از نتایج بازی ها زیاد راضی نبودند البته در زمان حضور مربی جدید این طبیعی است و حق کالدرون بود که به او زمان داده شود. ما از دید هواداران تحت فشار بودیم. به نفت مسجد سلیمان باختیم، در تهران با ماشین سازی مساوی کردیم. شرایط سختی بود ولی ما قاطعانه از کالدرون بدون اینکه اولتیماتوم بدهیم، حمایت کردیم. شرایط سخت بود اما می دانستیم باید از مربی حمایت کرد و اگر کوچک ترین ضعفی بازیکنان در قاطعیت مربی احساس میکردند شل می شدند. ما قاطعانه حمایت کردیم و او همیشه در همه جلسات از ما تشکر کرد. حتی روزی که به نفت مسجد سلیمان باختیم در باشگاه به او گفتم ما هیچ اولتیماتومی به شما نمی دهیم و حتی در رختکن به بازیکنان می گویم تا آخر فصل کالدرون سرمربی ما است.

 


*نقش حمایتی افشین پیروانی در جمع کردن حاشیه های کالدرون با بازیکنان
افشین پیروانی هم خیلی زحمت کشید و خیلی حاشیه های تیم را جمع کرد، درگیری های بین سیدجلال، عالیشاه، شجاع خلیل زاده و بیرانوند که با کالدرون داشتند را حل کرد. مگر می شود بازیکن سال آسیا را 4 بازی بیرون بگذاری و او واکنشی نداشته باشد؟ افشین همه اینها را جمع کرد. در جلسات هم به کالدرون می گفتیم سعی کن تنش ایجاد نکنی این بازیکنان هفت جام برده اند و تماشاگران به آنها حساسند. او قبول می کرد و جاهایی را با نرمش رفتار می کرد. تا اینکه قسط دوم کالدرون فعال شد و بعد از بازی پارس جنوبی می توانست قراردادش را فسخ کند چون ما به تعهداتمان عمل نکردیم و همین کار را هم کرد. او در «فوتبال برتر» ما را حسابی کوبید اما فردا صبح جلسه داشتیم و به روی او نیاوردم. با هم عکس گرفتیم و برنامه قطر را هماهنگ کردیم. صبح دیدیم در اینستاگرام پست گذاشته که من از باشگاه ناراحتم. در حالی که روز قبل خیلی با هم خوب بودیم. او در بازی با نساجی قبل و بعد از بازی ما را کوبید و باشگاه را زیر سوال برد. گفتیم اشکالی ندارد و ما به تعهداتمان عمل نکردیم و حق دارد. به او گفتم کاش در باشگاه این موضوعات را مطرح می کردی و ما هم داریم تلاش می کنیم. بازی با نساجی که تمام شد شب با اعضای هیات مدیره به خانه او رفتیم تا کریسمس را تبریک بگوییم. او جلوی هیات مدیره خیلی بد با من برخورد کرد. باز گفتیم اشکالی ندارد و آرامش تیم را نباید بر هم زد. او با همه اسباب و اثاثیه هایش رفت. ما گفتیم ایشان باید نیم فصل دوم بیاید و اعلام کردیم این بازیکنان اعلام شده است و هر کدام را می خواهید دعوت کنیم. او در فرودگاه پست گذاشت و گفت باشگاه به بدرقه ما نیامد. اصلا روال چنین چیزی نبود که برای سفر بدرقه کنیم. او می خواست خودش را بِکَند و برود. ما باز هم با کالدرون مکاتبه کردیم که تضمین می دهیم که پول شما را می ریزیم. او در جواب خواسته های زیادی داشت مثل اینکه 350 هزار دلار به قرارداد من اضافه کنید، پول دستیارانم را اضافه کنید، پول مترجم و راننده و... تا 75 درصد درخواست های او را قبول کردیم. اما او درباره بازیکنان هیچ حرفی نمی زد و ما نگران بودیم که چرا درباره نقل و انتقالات حرفی نمی زند. هواداران مرتب در فضای مجازی ما را تحت فشار می گذاشتند و ما تا آخرین روز یعنی جمعه ای که دوشنبه بعدش نقل و انتقالات تمام می شد منتظر او بودیم. روز جمعه به او گفتیم 24 ساعت بیشتر وقت نداریم و اگر جواب ندهی یعنی نمی آیی. 125 هزار دلار برای او واریز کردیم و جوابی نیامد. ما دو روز فقط برای نقل و انتقالات وقت داشتیم و باید جوابگوی همه می بودیم اما لطف خدا شامل حال ما شد و خداوند باعث شد و ما هیچ کاره بودیم و او بابی را برای ما باز کرد که یحیی گل محمدی را توانستیم جذب کنیم.


*طرفداران شهر خودرو از این اتفاق ناراحت نیستند؟
پدیده مبلغ خوبی گرفته است.  این در همه جای دنیا مرسوم است و این باشگاه به آن باشگاه مربی یا بازیکن می دهد و چیز غیرعادی نیست.

 


*یحیی گل محمدی 26 دی ماه مصاحبه کرده و گفته 10 روز پیش با هماهنگی من با بازیکنان جدید پرسپولیس مذاکره می شود اما 19 دی شما گفته اید 24 ساعت به کالدرون وقت می دهیم. یعنی از 16 دی و قبل از اینکه شما با کالدرون تمام کنید با گل محمدی مشورت می کردید؟
یحیی روز را اشتباه اعلام کرد. دقیقا ما همان روز 19 دی با او صحبت کردیم و او در آن مصاحبه عدد روز را به جای یک هفته گفته 10 روز. ما تا روز آخر که به کالدرون امید داشتیم با هیچ مربی صحبت نکردیم و روزی که او جواب نداد با گل محمدی صحبت کردیم.

 

 

 

*چه شد علیرضا بیرانوند رفت، به جایگزین او فکر کرده اید، گفته اند سوشا مکانی می آید و بعد تکذیب شد.
بیرانوند درخواست های زیادی داشت من در مالزی بودم قبل از پرواز آقای قدوسی گفت چنین موضوعی پیش آمده و خیلی ناراحت بود. ما نفهمیدیم چطور به تهران رسیدیم. بی خوابی که داشتیم. بیرانوند می خواهد برود. من به فرودگاه رسیدم ساعت 4و نیم آقای قدوسی بیدار مانده بود و این خبر را به من داد. آن موقع صبح رفتم باشگاه چون گفت بیا اوضاع خراب است. قدوسی به من گفت علی را می خواهند. گفت بعد از ظهر علی به باشگاه می آید، منتظر ماندیم تا بعدازظهر و دیدیم 4 و نیم میلیون یورو در عرض سه سال پول می گیرد و در بند قراردادش بود که ایشان می تواند 700 هزار دلار بدهد و قراردادش را هر موقع که خواست فسخ کند حتی اگر وسط بازی یا وسط فصل باشد. در حالی که می‌شد این را طوری نوشت که آخر فصل بازیکن بتواند جابه‌جا شود.
علی مردانگی کرد گفت به خدا من می توانستم روزی که شما مالزی هستید بلیت بگیرم، سه و نیم بعد از ظهر او برای ترکیه پرواز داشت و خبرنگارها به فرودگاه رفته بودند که ببیند او می رود یا نه. او واقعا مردانگی کرد و من تحت تاثیر مردانگی او قرار گرفتم. مثل بشار او پرسپولیسی است. بچه هایمان خیلی گل هستند. بشار می گفتم 50 تا 50 تا بگیر نمی گرفت. به او می گفتیم این را بگذار بانک یا خانه ات نمی گرفت. او از باشگاه طلب دارد. شجاع خلیل زاده، این ها مرد و مردانه ایستاده اند.  همین جا به او می گویم واقعا مردی. به هواداران می گویم باید قدر این بازیکنان را بدانید. این دو این نیم فصل را می مانند و پایان فصل می روند. قرار شد او بماند و واقعا دمش گرم. خداراشکر او می ماند و ما آخر فصل فرصت داریم او را جایگزین کنیم و پول خوبی نصیب باشگاه می شود 150 هزار دلار را همین روزها و 150 هزار دلار را چند روز دیگر می گیریم و باقی را بعد از تست پزشکی می گیریم و او فعلا برای ما بازی می کند. علی از آنجا به جاهای دیگر ترانسفر می شود و او بهترین بازیکن آسیا و گلر قابلی است.

 


*درباره رادو چه؟
رادو بچه بی نظیری است و یک چیز دیگری است. بچه های تیم ما واقعا انرژی می گیرد و خیلی بچه های بامرامی هستند.

 


*سرانجام شماره 7 پرسپولیس آرشیو شد؟ جونیور با این شماره بازی می کرد و این اتفاق دیر نبود؟
ما دیدیم شماره 7 که برای آقای علی پروین بود دارد خراب می شود. آقا افشین پیشنهاد داد و ما آنقدر درگیر بودیم حواسمان نبود. خداراشکر می کنیم از قداست علی پروین و شماره اش محافظت کردیم.
شما در فوتسال هم رزومه درخشانی دارید و قهرمانی آسیا را هم به دست آوردید.
 سال 92 که تیم ملی در جام جهانی چهارم شد سبک فوتسال نبود توپ های فوتبال بود بازیکنان تکنیکی را جمع می کردند من هم بودم دور هم جمع می شدیم و تیم فوتسال با قوانین مشابه فوتبال بود. اما به مرور قوانین و توپ و تمرینات فوتسال عوض شد. من سال 79 به کلاس مربی گری در آلمان و مالزی رفتم و گفتند 16 نفر را برای تیم فوتسال کاندید کرده ایم و بعد از اینکه فلان مربی رفت شما سرمربی می شوید. من 30 صفحه برنامه نوشتم و بعد از دو هفته صدایم کردند. صحبت کردیم و گفتند شما را انتخاب کردم. من با ویکتور به عنوان کمک یک سال ایستادم و کار کردم بعد از سه سال سرمربی شدم و سه قهرمانی با فوتسال به دست آوردیم و ایتالیا و برزیل و اسپانیا به ایران آمدند و نتایج خوبی گرفتند بازی با ایتالیا 15 هزار نفر به سالن 12 هزار نفری آمدند. ما با ایتالیا بازی اول پنج پنج مساوی کردیم بازی دوم 4، 4 مساوی بودیم یک دقیقه و نیم مانده بود بازی تمام شود سرمربی ایتالیا به سرپرست گفت به اینها بگو مساوی تمام کنیم من محل ندادم اما دیدم به یارانش می گوید بیایید بزنید و می خواست به ما کلک بزند. من رفتم دوره ای در مالزی ببینم به عنوان مدیرفنی تیم به ویتنام رفتم و آنجا هم 1 سال کار کردم و هیچ باختی نیاوردیم و 5 قهرمانی آوردیم.

 


*قول می دهید به هواداران که استعفا ندهید؟
من اهل استعفا نیستم سال 84 هم سر موضوعاتی برکنار شدم و حالا پای پرسپولیس می ایستم.

 


*خبر مهمی که تلفنی درباره اش صحبت می کردید قطعی شد؟
بله با استوکس قرارداد بستیم و او امشب به تهران می آید. تهران که بیاید پولش را می دهیم.

از سراسر وب
ديدگاه کاربران
برای ارسال دیدگاه، باید وارد حساب کاربری خود شوید.
برای ورود به حساب کاربری خود اینجا کلیک نمایید.