حساب رسمی ورزش‌سه را در اینستاگرام دنبال کنید
کد خبر: 1669223/43 زمان: 13:16   1398/11/29 بازدید: 24,975

نقدی بر بازی دوم آبی‌ها در لیگ قهرمانان آسیا

استقلال؛ معجزه کات بک و باگ در خط دفاعی

استقلال در روزی که خسته از برنامه فشرده بازی ها به کویت رفته بود و جمعی از بهترین مهره هایش را نداشت می توانست بازنده دیدار با الاهلی نباشد.

به گزارش" ورزش سه" استقلال در بازی برابر الاهلی سبک خودش را حفظ کرده و می توانست دروازه حریفش را بیشتر از یک بار باز کند اما در نهایت این اتفاق رخ نداد و با دو گل مغلوب شد. استقلالی ها در این بازی با وجود اینکه مهره های تاثیرگذارشان را در هر سه خط در اختیار نداشتند اما همان روشی که در این فصل با آن به موفقیت رسیدند را ادامه دادند و فرصت هایی هم داشتند تا از این بازی مهم امتیاز بگیرند. 

 


معجزه کات بک


استقلال در این فصل گل های زیادی را به واسطه نفوذ از جناحین و پاس های بیرون زده است. در لیگ برتر نزدیک 8 گل این تیم روی همین حرکت به دست آمده است. البته که علاوه بر وریا غفوری در راست و زکی پور و میلیچ در چپ، مهدی قائدی و شیخ دیاباته در هجده قدم دو عنصر خیلی مهم به شمار می آمدند. استقلال با این روش خیلی زود به گل می رسید و این باعث می شد که با برتری روحی و تاکتیکی نسبت به حریفش بازی کند. 


در بازی با الاهلی استقلال اما یکی دیگر از مهره های کلیدی اش در این سبک بازی را در اختیار نداشت. در استقلال پیستون های چپ و راست معمولا در حوالی هجده قدم حضور پیدا می کنند و نفودهایشان از فاصله بین مدافع کنار و مدافع وسط تیم حریف است. در این روش علی کریمی به عنوان عنصری که در گوشه هجده قدم توپ می گیرد  و توپ را در موقعیت حمله به پیستون ها می دهد یک مهره کلیدی در استقلال به شمار می آید. با این وجود استقلال بدون این بازیکنان نیز توانست همان سبکی را که با استراماچونی آغاز کرده بود در بیشتر دقایق بازی ادامه بدهد. توپ های زمینی و پاس های سریع کوتاه و بلند رو به جلو و در نهایت کات بک پیستون ها به هجده قدم روشی است که جواب داده است. استقلال در دقیقه 13 روی سانتر بیرون دشتی، دقیقه 28 پاس به بیرون و شوت رضاوند، دقیقه 71 کات بک مطهری و ضربه زکریا مرادی روی این روش موقعیت سازی کرد که توپ هایش به گل تبدیل نشد.

 

 


یکی از کات بک های استقلال و همچنین استفاده از توپ هوایی که سانتر دشتی با اختلاف کمی از بالای سر مطهری به بیرون رفت

 

 


حمله با بیشتر از سه نفر


استقلال بازی را محتاطانه شروع کرد به طوری که تا قبل از دریافت گل از الاهلی ، با یک یا دو بازیکن در خط حمله حضور داشت به همین خاطر در دقیقه 7 بازی دشتی موقعیت خوبی که داشت را در بین سه مدافع الاهلی از دست داد. 


اما استقلال هر زمان با تعداد نفرات سه یا بیشتر روی دفاع الاهلی فشار آورده و در حوالی محوطه جریمه حضور داشت توانست موقعیت های خطرناکی ایجاد کند. گل دقیقه 21 ارسلان مطهری روی همین فشار و حضور نسبتا پر تعداد مهاجمان استقلال در منطقه دفاعی حریف بود. ارسلان توپ را از دو مدافع حریف قاپید و گل زد.


در نیمه دوم نیز گل دوم استقلال که توسط داور مردود اعلام شد روی یک توپ سوم به دست آمد. تعداد زیاد بازیکنان استقلال در محوطه دفاعی حریف باعث شد توپ بلند برگشتی در پشت محوطه جریمه به ارسلان مطهری برسد و او دروازه را باز کند. 

 

 


گل اول استقلال؛ حضور شش بازیکن آبی در محوطه دفاعی استقلال و گرفتن توپ از حریف

 

 

 

صحنه پنالتی برای استقلال؛ بازهم حضور شش بازیکن استقلال در محوطه دفاعی الاهلی که منجر به خطای پنالتی به نفع استقلال شد

 


 

توپ های هوایی


استقلال روی توپ های هوایی هر بار به سمت دروازه الاهلی حمله کرد خطرناک بود. به همین خاطر چند ضربه ایستگاهی این تیم تبدیل به موقعیت های خطرناکی شد. یک ضربه ایستگاهی در نیمه اول که در رفت و برگشت مقابل پای دشتی افتاد. در همان نیمه سانتر دشتی با اختلاف کمی از روی سر ارسلان مطهری رد شد. یک سانتر هم وریا در نیمه دوم انجام داد که ریگی با سر ضربه زد و دروازه بان الاهلی توپ را بیرون فرستاد. گل دوم استقلالی ها هم روی برگشت یک توپ مستقیم به دست آمد. استقلال می توانست در طول مسابقه از این تاکتیک بیشتر استفاده کند  و شاید به گل هم می رسید.

 


باگ در خط دفاعی


استقلال باید تکلیفش را درباره بازیکن های کناری اش روشن کند. وریا یک عنصر هجومی و زکی پور مدافعی با ویژگی های تدافعی است. به همین دلیل استقلال از سمت راست موقعیت سازی می کند اما از همین سمت هم تحت فشار قرار می گیرد. هر دو گلی که استقلال خورد به خاطر خلائی بود که حد فاصل پیستون و مدافع سمت راست وسط وجود داشت. نکته ای که روی هر دو گل الاهلی به چشم می آمد بیش از دفاع دانشگر در مهار یار مستقیم ، فضایی بود که هافبک حریف برای ارسال پاس دقیق برای مهاجم این تیم داشت. 


دو پیستون کنار استقلال اما در بازی تهاجمی تیم نقش مهمی دارند. در نیمه دوم هم وریا و هم زکی پور بیشتر در بازی تهاجمی شرکت داشتند هرچند استقلال به خاطر خستگی و فشار بازی ها در نیمه دوم از نظر بدنی تحلیل رفت و نتوانست بازی را جبران کند. 

 

 

 

گل اول الاهلی؛ حفره ایجاد شده در سمت راست دفاعی استقلال

 

 

 

گل دوم الاهلی؛ بازهم حفره سمت راست استقلال و  آزاد بودن بازیکن میانی الاهلی برای دادن پاس دقیق

 

 

 

مهرداد شکاری- کارشناس فوتبال

از سراسر وب
ديدگاه کاربران
برای ارسال دیدگاه، باید وارد حساب کاربری خود شوید.
برای ورود به حساب کاربری خود اینجا کلیک نمایید.