حساب رسمی ورزش‌سه را در اینستاگرام دنبال کنید
کد خبر: 1683230/13 زمان: 18:07   1399/02/22 بازدید: 71,802

انتخاب جنجالی ۵ ماه بعد از سرمربیگری؛

کی‌روش کاپیتانی را از علی کریمی گرفت و به نکونام داد!

شاید نقطه‌ی آغاز دلخوری شماره ۸ از سرمربی پرتغالی، ندادن کاپیتانی به او در آغاز راه برای صعود به جام جهانی ۲۰۱۴ بود.

 

 

به گزارش "ورزش سه"، وقتی در نیمه‌ی فروردین سال ۹۰ کارلوس کی‌روش سرمربی تیم ملی ایران شد، شناخت زیادی از بازیکنان نداشت، اما طی کمتر از ۶ ماه تقریبا نفراتی که در قالب تفکرات‌اش جای می‌گرفتند را شناخت و حتی کاپیتانی تیم ملی را نیز پس از سه بازی، تغییر داد.

 

سرمربی تیم ملی ایران بعد از چند جلسه تمرینی در تهران و انجام یک اردوی آماده‌سازی در کشور اتریش و بازی با تیم‌های باشگاهی خارجی که محک جدی برای شناخت بازیکنان توسط کارلوس کی‌روش بود، روز بیست و ششم تیرماه ۹۰ نخستین مسابقه دوستانه ملی را به همراه ایران و در ورزشگاه آزادی تجربه کرد که توانستند با تک گل سید جلال حسینی به برتری برسند.

 

 

علی کریمی، رهبر مرد پرتغالی در زمینِ تیم ملی بود که در دیدار با ماداگاسکار و همچنین دو مسابقه‌ی مرحله دوم از انتخابی جام جهانی ۲۰۱۴ برابر مالدیو، بازوبند کاپیتانی را بر بازو داشت، اما بعد از آن و در مرحله نخست گروهی این رقابت‌ها، داستان تغییر کرد.

 

تیم ملی ایران در دو مسابقه مقابل مالدیو به برتری‌های ۴ بر صفر در ورزشگاه آزادی و یک بر صفر در زمین حریف رسید تا به دور سوم مقدماتی و مرحله گروهی صعود کند که در این دو بازی و دیدارهای قبل از آن، کریمی کاپیتان تیم ملی بود.

با وجود اینکه کریمی در تمام بازی‌های ابتداییِ حضور کی‌روش در تیم ملی بازیکن ثابت و کاپیتان او بود و حتی در دیدار رفت مقابل مالدیو موفق به زدن سومین گل با ضربه سر و روی ارسال محمدرضا خلعتبری شد، اما در مرحله گروهی، کاپیتانی از او گرفته شد و در اختیار جواد نکونام قرار گرفت.

نکونام که بخاطر عدم قرار گرفتن مسابقاتِ دور دوم انتخابی جام جهانی در تقویم فیفا، اجازه باشگاه اوساسونا اسپانیا برای حضور در اردوها و بازی‌های تیم ملی مقابل مالدیو در روزهای یکم و ششم مردادماه ۹۰ را نداشت، نخستین بازی رسمی خود در زمان سرمربیگری کی‌روش را در مرحله گروهی انتخابی جام جهانی ۲۰۱۴ برابر اندونزی انجام داد و اتفاقا درخشش قابل توجهی داشت.

 

در نخستین مسابقه مرحله گروهی انتخابی جام جهانی برزیل که در روز یازدهم شهریورماه ۹۰ برگزار شد، کی‌روش به نسبت گذشته شناخت بیشتری از بازیکنان پیدا کرده بود و تیمش را با ترکیب پُر از نکته‌ی: «سید مهدی رحمتی، سید جلال حسینی، هادی عقیلی، خسرو حیدری، مهرداد پولادی، جواد نکونام، قاسم حدادی‌فر، علی کریمی، محمدرضا خلعتبری، غلامرضا رضایی و فرهاد مجیدی» به زمین فرستاد که تصاویر آنها را از دوربین امیرحسین خیرخواه می‌بینید.

 

 


علاوه بر اینکه نکونام به تازگی به ترکیب کی‌روش اضافه شده بود، مرد پرتغالی برای نخستین بار فرهاد مجیدی را هم دعوت کرده و در جمع نفرات اصلی‌اش گذاشت تا تیم او علاوه بر قدرتمندتر شدن، محبوبیت بیشتری هم بخاطر بازیکنان اسم و رسم‌دار به دست آورده و در دیدار با اندونزی با استقبال حدود ۷۰ هزار نفری در ورزشگاه آزادی مواجه شود.

 

ایران در این بازی روی نیمکت هم نفرات سرشناسی مثل تیموریان، مجتبی جباری، محمد قاضی، شهاب گردان، سعید دقیقی، احسان حاج‌صفی و ... داشت

 

 

اما شاید نقطه‌ی آغاز یک دلخوری و انتخاب جنجالی هم در همین مسابقه اتفاق افتاد؛ جایی که کی‌روش بعد از ۱۵۱ روز حضور در ایران و دیدارهای تدارکاتی و رسمی و همچنین به دلیل بازگشت جواد نکونام از اسپانیا، کاپیتانی را از علی کریمی گرفت و به هافبک شماره ۶ خود داد؛ کسی که بعدها محبوب‌ترین بازیکن CQ شد و مثل کریمی، به دستیاری او هم رسید.

 

با وجود اینکه کریمی، کاپیتان کی‌روش نبود، اما مرد پرتغالی مدام در جریان بازی با او حرف می‌زد

 

نکونام در روزی که با وجود حضور نفرات با تجربه و محبوبی مثل علی کریمی و فرهاد مجیدی کاپیتانی تیم ملی را برعهده داشت، در جریان برتری ۳ بر صفر ایران مقابل اندونزی موفق شد روی ارسال‌های خسرو حیدری و آندرانیک تیموریانِ تعویضی، دو گل با ضربه سر در دقایق ۵۳ و ۷۳ بزند و پایه‌گذار برتری ایران در راه جام جهانی ۲۰۱۴ شود.

 

این تصویر مربوط به انتهای بازی است؛ زمانی که کریمی قصد دارد به سمت تماشاگران برود و نکونام با گرفتن بازوبند در کف دست خود، با او صحبت می‌کند

 

بعد از آن مسابقه کی‌روش اشاره زیادی به تغییر کاپیتانی تیم ملی نداشت و تنها بخاطر مصدومیت و تعویض قاسم حدادی‌فر با آندو تیموریان، پیروزی در دیدار با اندونزی را به او تقدیم کرد، اما قبل از این مسابقه و در رابطه با انتخاب جواد نکونام به‌عنوان کاپیتان تیم ملی با وجود حضور علی کریمی و فرهاد مجیدی گفته بود: «قبلاً هم این موضوع را تکرار کرده‌ام و دوباره می‌گویم جواد نکونام کاپیتان تیم ملی ایران است و خیلی خوشحال شدم وقتی شنیدم علی کریمی و فرهاد مجیدی که پیش از این از تیم ملی خداحافظی کرده بودند، با حضور من برای بازگشت به تیم ملی ابراز تمایل کردند. این برای شخص من افتخار بزرگی است که چنین بازیکنانی خوبی را در تیم ملی دارم. من تکرار می‌کنم حضور مجیدی و کریمی برای من افتخار بزرگی است. آنها نقش مهمی در تیم ملی ایفا می‌‌کنند.»

 

 

فرهاد مجیدی نیز که گویا گلایه‌ای از این انتخاب نداشت، پس از بازی با اندونزی ضمن تمجید از کی‌روش عنوان کرد: « با این سرمربی و چنین بازیکنانی به جام جهانی صعود خواهیم کرد.»

 

 

 

علی کریمی هم چندان به این موضوع نپرداخت و بعد از این مسابقه گفت: «بازی آینده ما در قطر سخت خواهد بود. هوای قطر شرایط خاصی دارد. امیدوارم تا آن بازی ضعف‌های تیم ملی نیز برطرف شود.»

 

نظر جواد نکونام در خصوص کاپیتانی نیز جالب توجه بود که بعد از دبل مقابل اندونزی گفت: «کی‌روش در مورد کاپیتانی توضیح داده است. من هم مشکلی با علی کریمی نداشتم و ما مثل دو دوست و دو داداش در این مورد حرف زدیم. کریمی لطف بزرگی کرد و من افتخار می‌کنم که کاپیتانی برای بازیکنان ارزشی ندارد. حضور نفراتی مثل کریمی و مجیدی اتفاق مهمی در تیم ملی است و امیدوارم این مجموعه ما بتواند در بازی‌ها خوش بدرخشد چون اسم‌ها نیستند که در زمین بازی می‌کنند.»

 

 

 

 

تنها سه روز پس از این مصاحبه، نکونام به طور جدی‌تری راجع به این موضوع صحبت کرد و گفت: «فردای روز بازی چند روزنامه ورزشی خریدم. هر کدام یک نیشی به ما زده بودند انگار من بازوبند کاپیتانی را به زور از بازوی علی کریمی کشیده بودم بیرون!»

 

همان صحبت‌ها به نوعی آغاز تنش‌های کریمی با نکونام و البته تیم ملی بود که البته بعدها با نرفتن کریمی به جام جهانی ۲۰۱۴ و اظهاراتی که او داشت، مشخص‌تر شد؛ جایی که کریمی گفته بود، امیدوارم بعد از بازی با آرژانتین، بازیکنان تیم ملی سر گرفتن پیراهن لیونل مسی دعوا نکنند که از اتفاق، نکونام لباس ستاره تیم ملی آرژانتین را گرفت!

 

 

 

 

 

 

از سراسر وب
ديدگاه کاربران
برای ارسال دیدگاه، باید وارد حساب کاربری خود شوید.
برای ورود به حساب کاربری خود اینجا کلیک نمایید.