کد خبر: 1753186/56 زمان: 15:30   1400/02/13 بازدید: 46,740

پاننکا؛ زیباترین و شجاعانه‌ترین پنالتی تاریخ (عکس)

تاکنون ضربات پنالتی به اشکال مختلف و عجیبی وارد دروازه ها شده اند ولی پنالتی چیپ اریک بوتیاک تفاوت فاحشی با سایر پنالتی ها دارد.

به گزارش "ورزش سه"، زدن ضربات پنالتی در دیدارهای حساس، جرأت زیادی می طلبد و بازیکنان معمولا تصمیم می گیرند تا ضربات خود را با بالاترین میزان سرعت و قدرت روانه دروازه کنند تا توپ به دور از دستان دروازه بانان وارد دروازه شود.


در این میان بازیکنان زیادی نیز هستند که قصد دارند پنالتی خود را به شکل متفاوت و زیباتری وارد دروازه کنند که زدن پنالتی های چیپ اولین گزینه برای فوتبالیست هاست و در این میان می تواند به پنالتی های چیپی که زیدان در فینال جام جهانی 2006 یا پنالتی چیپی که پیرلو در یورو 2012 مقابل انگلیس و جو هارت به ثمر رساند و یا پنالتی چیپ فرانچسکو توتی به هلند در نیمه نهایی یورو 2000 اشاره کرد.


این ضربات پنالتی که به پنالتی پاننکایی معروف هستند، ریشه اش به سال 1976 بازمیگردد. در تاریخ 20 ژوئن، دیدار فینال مسابقات یورو 1976 پس از کش و قوس های فراوان مابین تیم های آلمان غربی و چکسلواکی کار به ضربات پنالتی کشید. در آن دیدار آنتونین پاننکا ضربه ای را تبدیل به گل کرد که شگفتی ساز شد.


بازی فینال در وقت قانونی با تساوی به پایان رسید و کار به ضربات تعیین کننده پنالتی کشید. آخرین ضربه پنالتی فینال را پاننکا به طرز حیرت آوری درون دروازه سپ مایر  جای داد و حکم قهرمانی تیم چکسلواکی را امضا کرد. آن شوت در حال حاضر با نام ضربه چیپ رایج است.

 

 

 

 

 

 

 

 

دو سال پیش و در دیداری از هفته بیست و هفتم لیگ برتر استرالیا، تیم های بریزین رور و آدلاید یونایتد به مصاف هم رفتند. در حالیکه بازی با نتیجه 2 – 2 در جریان بود، روی حرکت نیک دی آگوستینو، داور مسابقه یک ضربه پنالتی را به سود بریزین رور اعلام کرد که اریک بوتیاک هافبک فرانسوی پشت این ضربه پنالتی ایستاد.


او پس از چند متر دورخیز، به سمت توپ رفت و ضربه اش را به شکل عجیبی به سمت دروازه پل ایزو سنگربان استرالیایی آدلاید یونایتد زد. ضربه او با کمترین سرعت ممکن و از روی زمین به سمت دروازه رفت و به گل سوم بریزین رور تبدیل شد.
در حالیکه در تصاویر تلویزیونی اینگونه به نظر می رسید که ضربه پاننکایی اریک بوتیاک به راحتی قابل مهار است، اما پل ایزو به دلیل واکنش و پرش که به سمت راست خودش داشت، نتوانست واکنش سریعی به این توپ نشان دهد و توپ به راحتی آب خوردن وارد دروازه آدلاید یونایتد شد.


البته در آن دیدار و در ادامه آدلاید یونایتد 3 گل دیگر وارد دروازه بریزین رور کرد و بازی را با نتیجه 5 بر 3 پیروز شد ولی فیلم پنالتی عجیب و غریب اریک بوتیاک یکبار دیگر در شبکه های مجازی وایرال شد و مورد توجه قرار گرفت تا از یک نمونه جدیدی از پنالتی پاننکا یا چیپ رونمایی شود.

از سراسر وب
ديدگاه کاربران
برای ارسال دیدگاه، باید وارد حساب کاربری خود شوید.
برای ورود به حساب کاربری خود اینجا کلیک نمایید.