کد خبر: 1753260/56 زمان: 21:37   1400/02/13 بازدید: 424,024

معادلات صعود پیچیده تر شد

انصراف کره شمالی، به ضرر شاگردان اسکوچیچ!

با انصراف کره شمالی از حضور در رقابت های مقدماتی جام جهانی، اکنون کار ایران و شاگردان اسکوچیچ برای صعود از گروه، سخت تر شد.

به گزارش "ورزش سه"، رقابت های مقدماتی جام جهانی در منطقه آسیا از خرداد ماه آغاز می شود تا تیم ها برای کسب سهمیه حضور در مرحله نهایی مقدماتی جام جهانی 2022 قطر و جام ملت های آسیا 2023 با یکدیگر به رقابت بپردازند ولی امروز خبر انصراف کره شمالی از حضور در این رقابت ها، شوک بزرگی را به تیم های سایر گروه ها وارد کرد. 


فدراسیون فوتبال کره شمالی روز جمعه نامه ای به کنفدراسیون فوتبال آسیا ارسال کرده و اعلام کرد که به علت ترس از ابتلا به ویروس کرونا، تیم این تیم در مرحله دوم مقدماتی شرکت نخواهد کرد. البته AFC از کره شمالی خواسته که در مورد این تصمیم تجدید نظر کند.


در صورتی که انصراف کره شمالی از حضور در این رقابت ها قطعی شود، نتایج 3 دیدار باقی مانده این تیم با کشورهای کره جنوبی، ترکمنستان و سریلانکا سه بر صفر به سود رقبا اعلام خواهد شد که این مسئله، خبر بدی برای تیم های سایر گروهها از جمله ایران است که ممکن است با وجود ایستادن در رتبه دوم جدول گروه خود، از صعود به دور بعدی بازبمانند.


رقابت های مقدماتی جام جهانی در منطقه آسیا در 8 گروه برگزار می شود که هشت تیمی که در گروه های خود در رتبه اول قرار بگیرند، به صورت مستقیم راهی مرحله بعدی خواهند شد. از میان هشت تیم دیگری که در گروه هایشان دوم می شوند، 4 تیمی که امتیازات بالاتری دارند به جمع 8 تیم صدرنشین اضافه می شوند تا با رسیدن تعداد تیم ها به عدد 12، مرحله پایانی مقدماتی جام جهانی 2022 و جام ملت های آسیا 2023 در دو گروه 6 تیمی برگزار شود که به صورت رفت و برگشت با یکدیگر روبرو می شوند.


کره شمالی که در گروه H قرار دارد، در حال حاضر هم امتیاز با کره جنوبی و لبنان 8 امتیازی و در رتبه چهارم از گروه 5 تیمی قرار دارد. در این گروه هر چند کره جنوبی نسبت به سایرین یک بازی کمتر انجام داده اما ترکمنستان با 9 امتیاز صدرنشین این گروه است. در صورت انصراف کره شمالی، ترکمنستان 12 امتیازی شده و در دو بازی باقیمانده ای که با کره جنوبی و لبنان دارد، در صورت کسب یک پیروزی برابر لبنان به امتیاز 15 می رسد و آنگاه از شانس زیادی برای صعود به دور بعدی برخوردار خواهد شد.

 


در گروه A کار صعود سوریه به دور بعدی تمام شده است. آنها هر 5 بازی خود را برنده شده اند و در 3 بازی باقیمانده باید به مصاف تیم های گوام، مالدیو و چین بروند. اما چینی ها که از 4 بازی 7 امتیاز برای خود اندوخته اند، باید با مالدیو، فیلیپین، گوام و سوریه بازی کنند. در صورتی که چینی ها سه بازی ابتدایی خود را برنده شوند، 16 امتیازی شده و بازی آخر با سوریه دیدار مرگ و زندگی برای آنهاست. البته چین در بازی رفت مقابل فیلیپین به تساوی بدون گل رسید و به نظر می آید حریف دست و پا بسته ای برای چینی ها نباشد. توقف چین در هر یک از این سه بازی، بهترین خبر برای ایران است.


در گروه B استرالیا، کویت و اردن به ترتیب با 12، 10 و 10 امتیاز تیم های مدعی این گروه محسوب می شوند. این سه تیم باید در دیدارهای باقیمانده با یکدیگر روبرو شوند و از آنجایی که قطعا تیم ها در جدال با یکدیگر امتیاز از دست می دهند، تیم دومی از این گروه صعود نخواهد کرد.


در گروه C ایران دو بازی خود مقابل هنگ کنگ و کامبوج را برنده خواهد شد و می توان از الان ایران را 12 امتیازی دانست. جدال اصلی، مصاف ایران با بحرین و عراق است. این دو تیم باید 3 بازی دیگر در این رقابت ها انجام دهند که دو مورد آن با کامبوج و هنگ کنگ است که می توان مانند ایران، این 6 امتیاز را نیز از اکنون برای آنها مدنظر قرار داد. 

 


در صورتی که ایران موفق شود بحرین را نیز از پیش رو بردارد و با فرض برتری ایران و عراق مقابل کامبوج و هنگ کنگ، عراقی ها 17 امتیازی شده و ایران نیز به امتیاز 15 می رسد. آنگاه دیدار آخر میان ایران و عراق حکم مرگ و زندگی را دارد. شاگردان اسکوچیچ در صورت پیروزی، خیال خود را از بابت صعود راحت می کنند و کاری به نتایج سایر گروهها نخواهند داشت ولی تساوی یا شکست ایران، کار را سخت می کند. در صورتی که فرضیه ها بدین صورت پیش برود، ایران با 15 و یا حداکثر 16 امتیاز دوم می شود و باید منتظر امتیازات سایر تیم های رده دومی بماند. اما در صورت پیروزی، با خیال راحت راهی مرحله بعدی می شود و به نظر می رسد عراق نیز با 17 امتیاز، یکی از تیم های برتر دوم باشد و هر دو تیم راهی مرحله بعد شوند.

 

در گروه D نیز به نظر می رسد عربستان به عنوان تیم اول صعود کند. آنها با 11 امتیاز از 5 بازی صدرنشین هستند و باید با یمن، سنگاپور و ازبکستان روبرو شوند. ازبکی ها نیز با 9 امتیاز از 5 بازی دوم هستند. آنها در اولین دیدار خود به مصاف سنگاپور می روند. در صورت عدم پیروزی ازبکستان، کار آنها تمام شده است. اما پیروزی مقابل این تیم و یمن، آنها را 15 امتیازی می کند و دیدار پایانی با عربستان سرنوشت ساز خواهد شد.

 


در گروه E تیم عمان اکنون با 12 امتیاز از 5 بازی در رده دوم قرار دارد. آنها 3 بازی دیگر پیش رو دارند که باید به مصاف تیم های قطر، افغانستان و بنگلادش بروند. با توجه به نتایج رقبای عمان، به نظر می رسد از اکنون باید 6 امتیاز این دو بازی را به حساب شاگردان برانکو ایوانکوویچ واریز کنیم و بدون در نظر گرفتن دیدار با قطر، عمانی ها 18 امتیازی شده و به طور قطع یکی از تیم های برتری خواهند بود که در گروه خود دوم می شوند و به دور بعدی صعود می کنند.


در گروه F ژاپن به راحتی به عنوان تیم نخست راهی مرحله بعد می شود. تاجیکستان رده دومی که از 6 بازی 10 امتیاز دارد، باید 2 بازی دیگر در این رقابت ها انجام دهد که یکی از آنها با ژاپن است. پس از این گروه نیز تیم دومی راهی مرحله بعد نخواهد شد.


در گروه G از آنجایی که امارات مدعی با یک بازی کمتر و 6 امتیاز در رده چهارم قرار گرفته و با توجه به حضور تیم های مدعی نظیر ویتنام صدرنشین و 11 امتیازی، مالزی 9 امتیازی و تاییلند 8 امتیازی، به نظر می رسد امتیازات بین این 4 تیم تقسیم شده و احتمال اینکه تیم دوم این گروه راهی مرحله بعد شود، پایین است.


به طور کلی، به نظر می رسد صعود عمان به عنوان یکی از تیم های برتر دوم قطعی شده باشد. چنانچه فرضیه هایی که در بالا ذکر شد رخ دهد و تیم ها به نتایج گفته شده دست پیدا کنند، به نظر می رسد جدال برای کسب سه سهمیه دیگر میان تیم های چین، ایران یا عراق، ازبکستان و ترکمنستان خواهد بود. انصراف کره شمالی، یک تیم دیگر را به جمع مدعیان اضافه کرد. در صورتی که کره شمالی به مسابقات بازگردد و حتی یک تساوی برابر ترکمنستان کسب کند، کار ایران و سایر تیم های مدعی راحت تر خواهد شد.

از سراسر وب
ديدگاه کاربران
برای ارسال دیدگاه، باید وارد حساب کاربری خود شوید.
برای ورود به حساب کاربری خود اینجا کلیک نمایید.