کد خبر: 1775219/44 زمان: 10:09   1400/05/31 بازدید: 27,842

طلای المپیک چقدر برای گرایی ارزش داشت؟

میلیاردرهای تیم ملی کشتی!

فدراسیون کشتی، مبلغ یک میلیارد و ششصد میلیون تومان پاداش به مدال آوران کشتی در المپیک توکیو اهداء کرد.

به گزارش "ورزش سه"، در حالی که دو هفته از پایان المپیک توکیو می گذرد، اردوی تیم های ملی کشتی فرنگی و آزاد در خانه کشتی آغاز شده است. این اتفاق فرصت خوبی بود تا فدراسیون کشتی از مدال آوران توکیو همانطور که پیش از این وعده داده بود، تقدیر به عمل بیاورد.

با حضور علیرضا دبیر و حمید سوریان و البته 4 مدال آور کشتی ایران در المپیک توکیو، مراسم اهدای جوایز کشتی گیران برگزار و در مجموع 1.6 میلیارد تومان به این 4 نفر اهدا شد. 

از این مبلغ یک میلیارد تومان به محمدرضا گرایی دارنده مدال طلای وزن 67 کیلوگرم کشتی فرنگی المپیک توکیو اهداء شد و مبلغ ششصد میلیون تومان نیز به حسن یزدانی دارنده مدال نقره وزن 86 کیلوگرم کشتی آزاد، محمدهادی ساروی دارنده مدال برنز وزن 97 کیلوگرم کشتی فرنگی و امیرحسین زارع دارنده مدال برنز وزن 125 کیلوگرم کشتی آزاد به عنوان پاداش داده شد. 
 

در واقع فدراسیون کشتی به تنها طلایی کشتی ایران در المپیک 5 برابر سه کشتی گیر دیگر پاداش داده و تفاوتی بین حسن یزدانی و دو کشتی گیر برنزی در توکیو قائل نشده است. 

البته که پرداخت چنین مبالغی از سوی فدراسیون قالب توجه به نظر می رسد؛ در حالی که پاداش اصلی مدال آوران معمولا از سوی کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش پرداخت می شود و شاید سایر فدراسیون ها چنین مبالغی به مدال آوران خود پرداخت نکرده باشند. 

پیش از این هم مدال آوران ایرانی در توکیو از فدراسیون کشتی پاداش یورویی خود را دریافت کرده بودند که به محمدرضا گرایی مبلغ 5 هزار یورو، حسن یزدانی 4 هزار یورو و محمدهادی ساروی 2 هزار یورو و امیرحسین زارع 2 هزار یورو در توکیو اهداء شده بود. 

حتی جدا از آن قبل از اعزام به توکیو نیز فدراسیون کشتی مبلغ 800 میلیون تومان پاداش به تیم های ملی کشتی آزاد و فرنگی اهداء کرده بود که سهم هر کشتی گیر با توجه به اعزام 11 ورزشکار و چند مربی حدود 60 میلیون تومان بوده است. 

و البته پاداش ارزی مدال آوران کشتی توسط کمیته ملی المپیک در همان توکیو پرداخت شد که مبالغ آن نیز به ترتیب 10، 5 و 3.5 هزار یورو برای مدال آوران طلایی، نقره ای و برنزی بود. 

شاید جالب باشد بدانید تاکنون محمدرضا گرایی، فرنگی جوان و طلایی ایران در المپیک توکیو مبلغی در حدود 1.5 میلیارد تومان پاداش از سوی فدراسیون و کمیته ملی المپیک دریافت کرده است و پاداش اصلی که باید از سوی وزارت ورزش به مبلغ 2 میلیارد تومان پرداخت شود، هنوز باقی مانده است. اگر به این مبالغ پاداش های درون استانی و نهادهای دیگر را هم اضافه کنیم، شاید به جرات می توان گفت طلای المپیک توکیو حداقل برای محمدرضا گرایی حدود 4 میلیارد تومان ارزش داشته است. 
 
 

از سوی دیگر بد نیست نگاهی به پاداش دریافتی حسن یزدانی بیاندازیم که طلای المپیک را در لحظات پایانی مبارزه با تیلور از دست داد. یل جویبار که با نگاه ویژه کمیته ملی المپیک پاداش 10 هزار یورو طلایی ها را به جای 5 هزار یورو دریافت کرد، تاکنون حدود 700 میلیون پاداش دریافت کرده و از سوی وزارت ورزش نیز یک میلیارد و 250 میلیون تومان جایزه می گیرد. این یعنی چیزی حدود 2 میلیارد به حساب حسن یزدانی واریز می شود، اما او با همان جایزه تقریبا نیمی از پاداش گرایی را دریافت خواهد کرد. 
 
 

برنزی های کشتی در المپیک یعنی امیرحسین زارع و محمدهادی ساروی نیز تاکنون حدود 450 میلیون تومان پاداش دریافت کردند و قرار است 750 میلیون تومان نیز از سوی وزارت ورزش دریافت کنند. این یعنی آن ها حداقل 1.3 میلیارد برای برنز المپیک پاداش خواهند گرفت.
 
 
 
از سراسر وب
ديدگاه کاربران
برای ارسال دیدگاه، باید وارد حساب کاربری خود شوید.
برای ورود به حساب کاربری خود اینجا کلیک نمایید.