کد خبر : 1795866 | 12 آذر 1400 ساعت 19:13 | 10,808 بازدید | 11 دیدگاه

3.5.2 یا 4.4.2؛ کدام یک در دربی بهتر است؟ 

به نظر می رسد در دربی فردا شاهد دو آرایش متفاوت از سوی دو تیم باشیم. استقلال با 3 دفاع بازی خواهد کرد و پرسپولیس با 4 دفاع. 

به گزارش "ورزش سه"، البته پرسپولیس در یکی دو بازی روی بازی با 3 مدافع روی یک خط سوئیچ کرده بود اما دوباره به بازی با 4 مدافع برگشت. اما استقلال مدت هاست با این شیوه بازی می کند. سوئیچ روی این شیوه با آمدن استراماچونی آغاز شد و اکنون در لیگ برتر تیم های متعددی هستند که با سه مدافع بازی می کنند که واضح ترین مثال نساجی است که حتی در بازی های مهم از جمله استقلال – پرسپولیس – گل گهر و سپاهان با 3 مدافع بازی کرد. 

 

با اینکه چند تیم دیگر در لیگ برتر هم با سه مدافع بازی می کنند اما استقبال از این سیستم در فوتبال ایران و در بازی های لیگ برتر خیلی با اقبال مواجه نبوده است به این خاطر که تحلیل گران در فوتبال ایران می گویند بازی با سه مدافع موجب می شود تیم در دفاع به خصوص در کناره ها آسیب پذیر باشد در حالی که در تیم های مطرح دنیا به خصوص چلسی می بینیم وینگ بک ها در دفاع به تیم کمک می کنند و موجب می شود تیم به هنگام دفاع روی خط 5 بازیکن داشته باشد. از سویی یکی از حسن های بزرگ این سیستم داشتن دو بازیکن در نیم فضاهاست. در حالی که در دیگر شیوه ها بازیکن به این وضوح نمی تواند در نیم فضاها حرکت کند به همین بهانه برخی تیم ها از جمله چلسی با شیوه 1-2-4-3 بازی می کنند. دو بازیکنی که پشت سر مهاجم بازی می کنند بازیکنانی هستند که در نیم فضاها قرار می گیرند و اصلا به کناره ها نمی روند به این خاطر که خط را به وینگ بک ها می دهند. به واقع بازی با سه مدافع اگر وینگ بک ها وظیفه خود را به خوبی انجام دهند بهترین سیستم در دفاع و حمله است. به واقع این شیوه آپشن های بیشتری را در حمله برای تیم مهاجم ایجاد می کند. البته نمی شود کتمان کرد سه مدافع مرکزی به خصوص دو مدافع کناری باید در بازیسازی خوب باشند تا این سیستم در حمله خوب جواب دهد. اگر سه مدافع مرکزی تحت فشار خوب بازیسازی نکنند اجرای این شیوه دچار مشکل می شود. 

 

و بازی با 4 مدافع با شیوه های مختلف هنوز در فوتبال دنیا مرسوم است. بازی با سه مدافع (با یک مدافع پوششی – مدافع آخر) سال هاست منسوخ شده اما هنوز تیم های زیادی در دنیا هستند که با 4 مدافع و با شیوه های مختلف بازی می کنند. 

 

3.5.2 یا 4.4.2؛ کدام یک در دربی بهتر است؟ در پاسخ به این سوال باید گفت این سیستم ها نیستند که رای به برتری تیم می دهند. برتری به سبب تلاش تیم در زمین به دست می آید. مهم اجرای شیوه ها در زمین است. و از همه مهمتر رعایت فاصله ها در زمین. در نهایت این نمایش تیم در زمین است که پیروزی را به همراه دارد. سیستم ها به قول مارادونا در فوتبال فقط یک عددند.

دیدگاهها