کد خبر : 1805902 | 02 بهمن 1400 ساعت 11:24 | 14,912 بازدید | 62 دیدگاه

واقع‌گرایی برای این باشگاه ضروری است؛

بارسلونا برای چهارم شدن بجنگ!

حضور ژاوی در بارسلونا، تغییرات و موفقیتی که انتظار می‌رفت را با خود به همراه نداشته است. 

به گزارش "ورزش سه"، ژاوی از ابتدا به این شرایط آگاه بود. او به خوبی می‌دانست که هدایت بارسلونا را در چه موقعیتی پذیرفته و این بارسا با تیمی که او از آن جدا شده بود فاصله زیادی دارد. 


او در روز برگزاری مراسم معارفه‌اش به عنوان سرمربی بارسلونا گفت:« من می‌دانم که در شرایط سختی به این تیم آمدم. می‌دانم که ما در بهترین دوران تاریخ این باشگاه قرار نداریم. می‌دانم که کار آسانی در پیش ندارم. ما باید موارد بسیاری را بهبود ببخشیم. ما می‌خواهیم بازی هجومی را ارائه دهیم، جدیت بیشتری داشته باشیم و در زمین حریف پرس کنیم. هدف ما این است که این کشتی را به مسیرش برگردانیم.»


اما حالا 13 بازی و دو ماه و نیم گذشته و این تیم همچنان با همان مشکلا ورزشی سابق روبرو است. 


بارسلونای ژاوی عملکردی بهتر از تیم تحت هدایت مربیان پیش از او ارائه می‌کند: رونالد کومان و کیکه ستین. سرجی بارخوان تنها سه بازی روی نیمکت این تیم نشست. 

 


ژاوی بیشتر به جنبه فوتبالی پرداخته، روحیه جنگندگی و فداکاری بیشتری دارد، راحت تسلیم نمی‌شود و از نظر تاکتیکی نظم بیشتری به تیم داده و از پاس‌های کوتاه بیشتری هم استفاده می‌کند. 


اما حقیقت این است که علی‌رغم تمام انقلابی که در بارسا صورت گرفته، این تیم هنوز عملکرد خوبی را ارائه نمی‌دهد و نتایجی که مدنظر این تیم است هنوز به دست نیامده است. 


آمار این مربی در 13 دیداری که در چهار رقابت (لالیگا، لیگ قهرمانان، کوپا دل ری و سوپرکاپ) روی نیمکت بارسا حضور داشته، چهار شکست، چهار مساوی و پنج پیروزی بوده است. او از لیگ قهرمانان و کوپا دل ری حذف شد و در تک دیدار مرحله نیمه نهایی سوپرکاپ نیز شکست خورد. آنها در لالیگا هم 17 امتیاز با رئال مادرید صدرنشین فاصله دارند. 


این هافبک سابق از بارسا می‌خواهد که کنترل بازی را با تکیه بر مالکیت توپ، پرسینگ از جلوی زمین، بازی منطقه‌ای و رو به جلو، حمله با تمام توان، پاسکاری توپ و بازیسازی از دفاع در اختیار داشته باشد. او به خوبی می‌داند که دروازه‌بان تیمش اولین مهاجم او است. اما مشکلات جدی در خط دفاعی، نبود جدیت کافی در زمین، عدم بلندپروازی در خط حمله، اشتباهات متعدد در پاسکاری، نداشتن تمرکز و مشکلاتی از این دست مانع پیشرفت تیمی شده که هنوز سه پیروزی متوالی در این فصل را تجربه نکرده است. 


دیدار برابر اتلتیک بیلبائو مثال بسیار خوبی از نبود واکنش کافی در این تیم است. تیم مارسلینو شوت‌های بیشتری زد (19 برابر 7)، شوت در چارچوب بیشتری داشت (7 برابر 3)، در نبردهای بیشتری برنده شد (67 برابر 66)، کرنر بیشتری ارسال کرد (8 برابر 3)، توپ کمتری از دست داد (163 برابر 174)، توپ‌‌گیری بیشتری داشت (70 برابر 64) و دروازه‌بان آنها مهار کمتری داشت (1 برابر 4). 

 


اما بارسلونا فقط مالکیت توپ بیشتری را در زمین بازی داشت (67 برابر 33) و موفق شد پاس‌های بیشتری را رد و بدل کند (670 برابر 280). 


ژاوی در پایان بازی به خبرنگاران گفت:« آنها با جدیتی که در زمین داشتند ما را شکست دادند. ما باید در نبردها، روی توپ‌های دوم و در استراتژی خودمان بهتر ظاهر شویم. ما نتوانستیم بازی خودمان را به حریف تحمیل کنیم.»


این بازی از مرحله یک هشتم کوپا دل ری همچنین عملکرد ضعیف بعضی از بازیکنان را نیز نشان داد. خصوصا بازیکنان بدشانسی مانند یوردی آلبا که 23 پاس اشتباه داشت و البته دنی آلوس. اما از همه بدتر فرنکی دی یونگ بود که به عنوان بازیکن تعویضی به میدان آمد. این بازیکن هلندی دیگر دست نیافتنی نیست و اشتباهات بسیاری در پخش توپ انجام داد. 


این آخرین شکست و حذف از جام حذفی یعنی ژاوی نه تنها باید روی جنبه ورزشی تیمش کار کند، بلکه باید به صورت جدی به بعد احساسی این تیم نیز بپردازد. 


آنها باید در فاصله یک ماه آینده در لیگ اروپا به مصاف ناپولی بروند و فاصله‌شان با رئال مادرید را حداقل کم کنند تا بتوانند سهمیه حضور در لیگ قهرمانان فصل آینده را به دست آورند.شاید بهترین راه حل تمرکز روی کسب عنوان چهارمی باشد!

 

منبع: مارکا
نویسنده: کارمن تورس
ترجمه: مژده لاریجانی

دیدگاهها