کد خبر : 1806099 | 03 بهمن 1400 ساعت 01:01 | 4,165 بازدید | 0 دیدگاه

صالحی‌ امیری:هنوز به جمع‌بندی نرسیده‌ام

رئیس کمیته ملی المپیک گفت: تا امروز هیچ‌گونه فشاری خارج از چارچوب قانون برای معرفی خبره‌های ورزشی در کمیته ملی المپیک نداشتیم.

به گزارش "ورزش سه" به نقل از تسنیم، سیدرضا صالحی امیری در خصوص افتتاح بوستان المپیک در محل پارک پردیسان گفت: کمیته‌های ملی المپیک در جهان موظف هستند برای توسعه محیط زیست خود، برنامه‌های معین و سالیانه داشته باشند‌. اساساً فلسفه IOC و منشور المپیک از سال 2000 به بعد تغییراتی کرد و سه پایه فرهنگ و محیط زیست و ورزش قهرمانی را در کنار هم قرار داد.

 

وی ادامه داد: دو هفته دیگر المپیک زمستانی در پکن آغاز می‌شود و یکی از اهداف جدی تیم برگزاری این رویداد، توسعه محیط زیست است. سازمان محیط  زیست ایران هم در این راستا پیش‌قدم است و دکتر مرادی، معاون سازمان محیط زیست و همکارانش نهایت همکاری را داشتند.

 

صالحی‌ امیری عنوان کرد: به صورت نمادین در بوستان پردیسان از بوستان المپیک رونمایی شد. این رویداد در 31 استان نیز انجام می‌شود. متعهد شدیم بر اساس ابلاغ نهاد بین ‌المللی المپیک هر ساله ردیف مستقل بودجه را برای توسعه محیط زیست و ورزش داشته باشیم. از این پس قهرمانان و پیشکسوتان ما در این حوزه مسئولیت قبول می‌کنند. با مشارکت سازمان محیط زیست در تهران، مراکز استان‌ها و شهرستان‌ها فعالیت‌های محیط زیستی آغاز می‌شود.

 

* وارد حاشیه نشدم و نخواهم شد

رئیس کمیته ملی المپیک در مورد بازدید از فدراسیون کشتی و اینکه این امر حکایت از عدم‌ اختلاف بین کمیته ملی المپیک و فدراسیون کشتی دارد، گفت: وزیر ورزش و رئیس کمیته ملی المپیک علاوه بر مسئولیت مدیریت ورزش قهرمانی، رسالت فرهنگی نیز بر عهده دارند. فلسفه وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک ایجاد انسجام، وفاق و  همدلی میان اجزای ورزش و در رأس آن فدراسیون‌های پنجاه گانه است. ما نمی‌توانیم به عنوان این دو بخش با مجموعه‌های خودمان مناقشه کنیم. فدراسیون کشتی و همه فدراسیون‌ها عضوی از خانواده بزرگ ورزش هستند.‌ به طور طبیعی یکی از رسالت‌های اصلی بنده در چهار سال گذشته ایجاد انسجام و وفاق در متن جامعه ورزش قهرمانی بوده است. از روز اول تا امروز تلاش کردم که وارد حاشیه نشوم و مطمئنا از این پس نیز وارد حواشی نخواهم شد.

 

* هیچ‌کس از شکاف در ورزش سود نبرده است

وی گفت: روز گذشته از اردوی تیراندازی بازدید کردم و پس از آن نیز به اردوی کشتی برای بررسی مسائل و مشکلات این رشته رفتم. تیراندازی به مصر اعزام دارد و نیازمند حمایت است. با تک تک قهرمانان و مربیان این رشته صحبت کردم. با تیراندازان ناشنوا نیز گفت‌وگو داشتم و بعد در اردوی کشتی با رئیس فدراسیون، مربیان و کشتی‌گیران صحبت کردم. آنها عازم مسابقه آمریکا و بعد از آن چند رویداد دیگر هستند.

 

صالحی‌ امیری تصریح کرد: از اصحاب رسانه انتظار دارم در مجموعه ورزش ایران وفاق و همدلی را تبلیغ کنند. از گذشته تا امروز و تا زمانی که در کمیته ملی المپیک حضور دارم، متعهد هستم که این مسیر وفاق را دنبال کنم چرا که در چهار دهه گذشته هیچ‌کس از شکاف و انشقاق در ورزش قهرمانی سود نبرده است.

 

* در مورد آیین نامه انتخابات کمیته از IOC استعلام می‌گیریم

رئیس کمیته ملی المپیک در خصوص اینکه دو دیدگاه متفاوت نسبت به تدوین و ارسال آیین نامه جدید انتخابات کمیته به IOC وجود دارد و برخی آن را غیر ضروری و عاملی برای تاخیر در برگزاری انتخابات و برخی آن را ضروری می‌دانند، گفت: صبح روز گذشته در کمیته ملی المپیک در این باره جلسه‌ای برگزار کردیم. پیش‌نویس آیین نامه سال 92 را در اختیار داریم. مقرر شد از کمیته بین‌المللی المپیک استعلام بگیریم. اگر همان آیین‌نامه را با اندکی اصلاحات به رسمیت بشناسند بر همان مبنا  انتخابات را برگزار می‌کنیم در غیر این صورت در یک هفته اصلاحات آیین نامه را انجام می‌دهیم و بلافاصله به IOC  ارسال می‌کنیم و بعد به تصویب مجمع می‌رسانیم. در هر دو صورت به عنوان کمیته ملی المپیک و بنده به عنوان رییس مجمع متعهد هستیم انتخابات را در موعد مقرر یعنی 17 اسفند برگزار کنیم.

 

* تا امروز فشاری خارج از قانون در مورد لیست خبره‌های ورزشی نداشتیم

صالحی‌ امیری در خصوص اینکه آیا برای معرفی خبره‌های ورزشی فشاری از خارج از مجموعه ورزش و کمیته ملی المپیک وجود دارد، اظهار داشت: صادقانه می‌گویم و تأکید می‌کنم هیچ‌گونه فشاری خارج از چارچوب قانون تا امروز در کمیته ملی المپیک نداشتیم. منطقی است که فشاری وجود نداشته باشد چون ما نهاد عمومی غیر دولتی و مستقل و تابع منشور المپیک هستیم و طبیعی است که هیچ مداخله‌ای از سوی دولت در کمیته ملی المپیک وجود نداشته باشد.

 

* هنوز به جمع‌بندی نرسیده‌ام

رئیس کمیته ملی المپیک در خصوص اینکه گفته می‌شود کیومرث هاشمی برای قرار گرفتن در لیست خبرگان ورزشی دیداری با وی داشته است، گفت: تا امروز آنچه برای من و همکارانم در هیئت اجرایی وجود دارد، برگزاری قانونمند و شفاف انتخابات در 17 اسفند است.‌ به طور طبیعی در دفتر کارم با تعداد زیادی از عزیزان دیدار می‌کنم. این ملاقات‌ها دلیلی بر مذاکره غیر رسمی نیست.‌ شما به عنوان رسانه شاهد هستید که همواره پاسخگو هستم. مطمئن باشید با تجربه 10 ساله هیچ‌گاه خارج از چارچوب قانون، اخلاق و شفافیت عمل نمی‌کنم.

 

وی در پاسخ به این سؤال که آیا در انتخابات کمیته ملی المپیک شرکت‌‌ می‌کنید، یادآور شد: هر وقتی به جمع‌بندی برسم ابتدا به اصحاب رسانه اعلام می‌کنم‌.

 

دیدگاهها