کد خبر : 1830777 | 05 تیر 1401 ساعت 12:28 | 7.1K بازدید | 7 دیدگاه

تا فتح آسیا در کره جنوبی چیزی باقی نمانده؛

زنان تکواندوی ایران در آستانه قهرمانی تاریخی

تیم تکواندوی زنان ایران با کسب 3 مدال طلا، 2 نقره و 1 برنز، در آستانه نخستین قهرمانی تیمی رقابت های قهرمانی آسیا قرار گرفت.

به گزارش ورزش سه، فروردین ماه امسال بود که با تصمیم کمیته فنی فدراسیون تکواندو، مهرو کمرانی از رأس کادر فنی تیم ملی بانوان کنار رفت و مینو مداح جانشین او شد تا پس از 6 سال دوباره سکان هدایت تیم ملی را به دست بگیرد. او که 6 سال پیش و پس از رقابت های قهرمانی آسیا در مانیل فیلیپین از سمت خود برکنار شده بود، این بار دو ماه مانده به آغاز این رقابت ها هدایت تیم ملی را عهده دار شد تا مأموریت نیمه تمام خود را تمام کند. او برای این کار با ترکیبی که از مبینا نعمت زاده، ناهید کیانی، زهرا شیدایی، نسترن ولی زاده، زهرا پوراسماعیل و اکرم خدابنده تشکیل شده بود و در اوزان اول و ششم نماینده ای نداشت، تیم خود را عازم چونچئون کره جنوبی و بیست و پنجمین دوره رقابت های تکواندو قهرمانی آسیا کرد.
بانوان ایرانی که در دوره گذشته رقابت ها با قرار گرفتن در رده سوم، برای نخستین بار موفق به کسب سکوی تیمی آسیا شده بودند، در چونچئون نیز شروع فوق العاده ای داشتند. ناهید کیانی که در سه حضور قبلی خود در این رقابت ها موفق به کسب 1 نقره و 2 برنز شده بود، این بار و در وزنی که پانیپاک وونگپاتاناکیت تایلندی و قهرمان المپیک توکیو از دور رقابت ها کنار رفت، به مدال طلا رسید تا هر سه رنگ مدال قهرمانی آسیا را در ویترین افتخارات خود داشته باشد و در 4 وزن مختلف به مدال این رقابت ها رسیده باشد. زهرا شیدایی نیز که با قهرمانی در رقابت های آزاد زنان در عربستان امید اصلی کاروان ایران به شمار می رفت، در نخستین حضور خود در آسیا و با شکست برابر بهترین تکواندوکار حال حاضر این وزن یعنی زونگ شی لو به مدال برنز رسید.
دومین روز رقابت ها برای زنان ایران کاملاً نقره ای بود. مبینا نعمت زاده و نسترن ولی زاده که هر دو برای نخستین بار عازم رقابت های قهرمانی آسیا شده بودند، با عبور از سد رقبای قدرتمند خود به دیدار فینال رسیدند اما در گام آخر کم آورده و اسیر کم تجربگی خود شده و مدال طلا را تقدیم رقبای چینی و کره ای خود کردند.
شاهکار دختران ایرانی اما در روز سوم رقابت ها رقم خورد؛ جایی که هر دو هوگوپوش ایرانی بر سکوی قهرمانی قرار گرفتند. اکرم خدابنده که پیش از این قهرمان نظامیان و دانشجویان جهان شده بود، بعد از 8 سال و شکست مقابل حریف چینی در فینال سال 2014 تاشکند، دوباره به فینال قهرمانی آسیا رسید و با شکست نماینده دیگری از چین صاحب گردن آویز طلای آسیا شد. زهرا پوراسماعیل نیز که با طلای خود در رقابت های سال 2016 نوجوانان جهان در بارنابی کانادا باعث نخستین قهرمانی تیمی دختران نوجوان ایران در جهان شده بود، این بار نیز تقریباً کار مشابهی انجام داد و با کنار زدن نماینده رقیب مستقیم ایران یعنی کره جنوبی در مرحله نیمه نهایی و کسب مدال طلا با غلبه بر کانسل دنیز قزاق، نقش بسیار مهمی در قهرمانی احتمالی تیم ایران ایفا کرد. با این دو مدال طلا، تیم ایران در این دوره از رقابت ها به 3 مدال طلا رسید که بیشتر از مجموع مدال های طلایی است که بانوان تکواندوکار ایران در تاریخ برگزاری این رقابت ها به دست آورده بودند؛ دو مدال طلا که یکی در سال 2008 و توسط فاطمه نعمتی و دیگری در سال 2021 و توسط نگار اسماعیلی به دست آمده بودند.
با محاسبه نتایج کسب شده در این رقابت ها تا پایان روز سوم و پس از برگزاری 7 وزن از 8 وزن بخش بانوان، زنان ایرانی با کسب 3 مدال طلا، 2 نقره و 1 برنز در صدر جدول قرار گرفته اند و تیم های کره جنوبی با 2 طلا،1 نقره و 2 برنز و چین با 2 طلا،1 نقره و 1 برنز در رده های دوم و سوم قرار دارند. با توجه به اینکه تنها یک وزن از رقابت ها باقی مانده است، به نظر می رسد که دختران تکواندو ایران علاوه بر کسب رتبه نخست مدالی، با کسب 6 مدال از 6 فرصت ممکن و رکورد صددرصدی کسب مدال، عنوان قهرمانی تیمی رقابت ها را نیز از آن خود کنند تا نخستین تیمی باشند که در مهد تکواندو جهان، قهرمانی آسیا را از چنگ کره جنوبی میزبان در می آورند.

دیدگاهها