کد خبر : 1856228 | 08 آذر 1401 ساعت 08:30 | 29.9K بازدید | 12 دیدگاه

بعد از پنج تلاش ناموفقی که به صعود نیانجامید

ایران - امریکا: آماده برای شکستن دو طلسم تاریخی

ایران به دنبال طلسم شکنی در بازی پایانی دور گروهی جام‌های جهانی است.

ایران - امریکا: آماده برای شکستن دو طلسم تاریخی

به گزارش "ورزش سه"، مرحله گروهی جام جهانی 2022 از امروز وارد دور پایانی خود می شود. در این دور شاهد برگزاری همزمان بازی‌های هشت گروه طی چهار روز خواهیم بود. تیم ملی ایران در یکی از حساس‌ترین بازی‌های روز نخست دور پایانی، امروز (سه‌شنبه) مقابل امریکا قرار خواهد گرفت تا اتفاقی تاریخی را رقم بزند.

شاگردان کی‌روش با یک برد، یک باخت و سه امتیاز در رده دوم گروه B حضور دارند. آنها مقابل امریکایی قرار می گیرند که دو مساوی کسب کرده و سوم است. ملی پوشان فوتبال ایران با برد یا مساوی شانس صعود از گروه را خواهند داشت. آنها در صورت کسب پیروزی که صد در صد صعود می کنند و اگر هم مقابل امریکا مساوی کنند تنها در صورتی صعود نمی کنند که ولز برنده دیدار با انگلیس باشد.

ایران طی پنج دوره حضور قبلی خود در جام جهانی، هیچ بردی در بازی‌های آخر دور گروهی کسب نکرده است. این تیم در راه رقم زدن اولین صعود تاریخ، می تواند این طلسم را هم بشکند؛ طلسمی که شکستن آن منوط به تکرار یک اتفاق شیرین تاریخی خواهد بود. تیم ملی 24 سال پیش در جام جهانی 1998 امریکا را شکست داده بود و به نظر می‌رسد که حریف خوبی را برای دو طلسم شکنی مطلوب خود انتخاب کرده است.

1771794
ایران در دو جام جهانی ۲۰۰۶ و ۲۰۱۸ با این دو گل، دو مساوی یک - یک در آخرین بازی دور گروهی کسب کرد. این تیم طی سه دوره حضور دیگر خود نیز بازی های آخر دور گروهی را باخته است.

ایران در جام جهانی 78 که اولین تجربه خود را پشت سر می گذاشت، بازی پایانی دور گروهی را 4-1 به پرو واگذار کرد. بعد از 20 سال و حضور دوباره در جام جهانی، ایران بازی آخر خود در دور گروهی جام جهانی 98 را با نتیجه دو بر صفر به آلمان واگذار کرد. در جام جهانی 2006 که شاگردان برانکو طی دو بازی نخست دو شکست متحمل شده بودند، بازی آخر، یک مساوی یک بر یک برای آنها به همراه داشت.

در چهارمین حضور ایران، در جام جهانی ۲۰۱۴ بود که بازی آخر دور گروهی بازهم شکست ایران را به همراه داشت. تیم ملی کشورمان در اولین تجربه حضور در جام جهانی با هدایت کی‌روش وقتی در بازی دوم به آرژانتین باخت و شانس صعودش را از دست داد، درنتیجه، مقابل بوسنی در بازی پایانی خیلی باانگیزه ظاهر نشد و 3-1 بازی را واگذار کرد.

در آخرین دوره حضور ایران در جام جهانی پیش از این دوره (۲۰۱۸)، دومین امتیاز این تیم در بازی آخر دور گروهی را شاهد بودیم؛ این امتیاز از تساوی یک بر یک مقابل تیم قدرتمند پرتغال حاصل شد؛ تساوی که برای صعود ایران کافی نبود و بعد از آن شاگردان کی‌روش با 4 امتیاز و کسب بهترین نتیجه ایران در جام جهانی به خانه برگشتند.

دیدگاهها