کد خبر : 1869314 | 19 بهمن 1401 ساعت 14:06 | 816 بازدید | 0 دیدگاه

صیادی: آنهایی که رتبه نمی‌آورند، بهانه می‌گیرند

استانداردسازی مسیر دوی صحرانوردی در ایران

رقابت‌های دوی صحرانوردی قهرمانی کشور در شرایطی برگزار شد شد که در سایر کشورهای دنیا نیز با همان وضعیت برگزار می‌شود.

استانداردسازی مسیر دوی صحرانوردی در ایران

به گزارش "ورزش سه" و به نقل از تسنیم، رقابت‌های دوی صحرانوردی قهرمانی مردان کشور و انتخابی تیم ملی به منظور حضور در مسابقات قهرمانی آسیا در نپال، روز گذشته (سه‌شنبه) به میزبان استان فارس برگزار شد.

در پایان این مسابقات که 50 دونده از 18 استان حضور داشتند، مرتضی بیرانوند از استان لرستان قهرمان شد و محمد رضا طیبی از تهران و منصور بیات از استان البرز به ترتیب در جایگاه‌های دوم و سوم قرار گرفتند. همچنین در رده سنی جوانان که 34 دونده از 13 استان شرکت کرده بودند، سمیر اقبالی از استان تهران به مقام قهرمانی رسید و پوریا اسحاقی‌نژاد و متین شهبازی هر دو از استان همدان به ترتیب در جایگاه‌های دوم و سوم ایستادند.

این مسابقات در شرایطی طبیعی برگزار شد. بارش شدید باران در فاصله چند ساعت تا شروع مسابقه، باعث شد تا زمین خاکی تبدیل به گِل شود و همین مسئله کار را برای دوندگان سخت کند. در واقع این شرایط که طبیعی و البته برای همه ورزشکاران یکسان بود. هر چند که برخی از مربیان و ورزشکاران انتقاداتی را داشتند، اما به نظر نمی‌رسد که این انتقادات به‌حق بوده باشد.

جواد صیادی دبیر هیئت دوومیدانی استان فارس و طراح مسیر این مسابقات که خودش در چندین دوره از رقابت‌های قهرمانی آسیا و جهان نیز شرکت کرده، در این باره به گفت: من در 7 دوره رقابت‌های قهرمانی آسیا و 2 دوره مسابقات قهرمانی جهان شرکت کرده‌ام و هیچکس در آسیا به اندازه من در این تعداد از رویدادها حضور نداشته است. بنابراین آشنایی کامل با مسیر این مسابقات صحرانوردی دارم. در دوره‌های قبلی صحرانوردی ایران، مسابقات یا روی آسفالت و یا در یک مسیر صاف انجام می‌شد، در حالی که به صورت استاندارد باید برخی موارد رعایت شود.

وی ادامه داد: مسیر که طراحی کردیم و مسابقه در آن برگزار شد، استانداردترین مسیری بوده که تا الان در مسابقات داخلی وجود داشته است. به هر حال در چنین مسیرهایی ممکن است با گِل و لای و بارندگی و موانع طبیعی روبرو شویم و این کاملاً طبیعی است. همین چند ماه قبل رقابت‌های قهرمانی اروپا  و حتی قهرمانی کشور اسپانیا در مشابه چنین شرایطی برگزار شد.

صیادی عنوان کرد: کسانی که انتقاد می‌کنند، در چند دوره مسابقات آسیایی و جهانی شرکت کرده‌اند؟ من حاضرم به آنها ثابت کنم که طراحی مسابقات خارج از ایران نیز به همین‌گونه است. ضمن اینکه شرایط برای همه دوندگان یکسان بوده است. متاسفانه برخی به محض آنکه روی سکو نمی‌روند و انتخاب نمی‌شوند، هزار بهانه می‌آورند.

وی اظهار داشت: بیش از 90 درصد مسابقات قبلی روی آسفالت بود، اما خوشبختانه در دوره اخیر فدراسیون تلاش شده تا مسابقات به طبیعت برده شود. من همچنین از آیین‌نامه مسابقات صحرانوردی در کنفدراسیون آسیا نیز تبعیت کردم. در واقع همه استانداردها را رعایت کردیم و همه چیز طبق آیین‌نامه بود.

همچنین مرتضی بیرانوند قهرمان رده سنی بزرگسالان در این باره به تسنیم گفت: مسیر مسابقات در حد رقابت‌های بین‌المللی و جهان بود. مسابقات قبلاً به صورت جاده‌نوردی و آسفالت‌نوردی بود، اما امسال در یک شرایط طبیعی برگزار شد.

وی افزود: بارندگی دیروز، شرایط را بسیار سخت کرد، اما این شرایط برای همه یکسان بود. من حتی در همان اوایل زمین خوردم، اما با تلاشی که در ادامه داشتم، توانستم از همه عبور کنم و قهرمان شوم.

بیرانوند در پایان گفت: ما از اروپایی‌ها که جلوتر نیستیم؛ آنها نیز در شرایط طبیعی برگزار می‌کنند و ما هم باید در چنین مسیرهایی رقابت کنیم.

دیدگاهها