کد خبر : 1898016 | 09 فروردين 1402 ساعت 09:01 | 1.9K بازدید | 1 دیدگاه

از مدال‌آوری در رویدادهای مختلف تا تغییر رئیس و سرمربی

وزنه‌برداری ایران در سالی که گذشت

وزنه‌برداری ایران در سال 1401 اتفاقات مختلفی را به خود دید که برخی از آنها عجیب بودند.

وزنه‌برداری ایران در سالی که گذشت

به گزارش "ورزش سه" و به نقل از تسنیم، وزنه‌برداری ایران به عنوان یک رشته مدال‌آور در رویدادهای مختلف از جمله بازی‌های آسیایی و همچنین المپیک، در سالی که گذشت، شرایط خوبی به لحاظ مدیریتی نداشت، هر چند که سرانجام به ثبات مدیریتی رسید و البته در رویدادهای مختلف از جمله قهرمانی آسیا و جهان موفق به کسب مدال شد.

در زیر به مهمترین اتفاقات وزنه‌برداری ایران در سال 1401 اشاره شده است:

* شروع سال با مدال و 2 پناهندگی و مهاجرت

نخستین رویداد بزرگ وزنه‌برداری ایران در سال 1401 حضور در رقابت‌های جوانان جهان بود که در اردیبهشت ماه رقم خورد. در این مسابقات تیم ایران سه مدال طلا توسط علیرضا یوسفی و یک نقره توسط یکتا جمالی کسب کرد.

البته در حاشیه این مسابقات یک اتفاق تلخ نیز رقم خورد؛ یکتا جمالی و پریسا جهانفکریان، دو ملی‌پوش ایران که به این مسابقات اعزام شده بودند، به شکل مخفیانه از هتل محل اقامت خود خارج شدند و به کشورهای دیگر پناهنده شده و مهاجرت کردند. این یک نمره منفی بزرگ در کارنامه دوران ریاست علی مرادی در فدراسیون بود.

* برکناری برخواه از سرمربیگری تیم ملی و انتصاب سعید علی‌حسینی

روز 13 خرداد علی مرادی، رئیس وقت فدراسیون، پس از اینکه وزنه‌برداران اردوی تیم ملی را ترک کردند، اقدام به برکنار کردن محمد حسین برخواه، سرمربی تیم ملی کرد. رئیس فدراسیون 9 روز بعد از این اقدام، سعید علی‌حسینی را به عنوان سرمربی جدید تیم ملی وزنه‌برداری انتخاب و معرفی کرد.

* ابطال انتخابات 98، کنار رفتن علی مرادی و سرپرستی انوشیروانی

روز 30 خرداد اتفاق مهمی رخ داد. در این روز اعلام شد که دادگاه، اعتراض و شکایت سجاد انوشیروانی مربوط به نتیجه انتخابات 16 تیر 98 را پذیرفته و نتیجه این انتخابات باطل شده است. در آن انتخابات محمد آخوندی، سجاد انوشیروانی، عبدالکریم پورکیان، فرشاد غزالیان و علی مرادی نامزد ریاست بودند که بعد از شمارش آرا، مرادی با 22 رای رئیس فدراسیون ماند و به عنوان رئیس فدراسیون وزنه‌برداری بار دیگر این مسئولیت را برعهده گرفت. ضمن اینکه سجاد انوشیروانی 11 رای کسب کرد، محمدرضا آخوندی صاحب 8 رای شد و فرشاد غزالیان دو رای به دست آورد و پورکیان نیز هیچ رأیی نداشت.

رأی دادگاه به وزارت ورزش نیز ابلاغ شد و این نهاد به مرادی، رسماً اعلام کرد که او از امروز باید صندلی ریاست را تحویل بدهد تا فرد دیگری به عنوان سرپرست در فدراسیون وزنه‌برداری منصوب شود.

پس از این جریانات نیز سجاد انوشیروانی با حکم وزیر ورزش به عنوان سرپرست فدراسیون منصوب شد.

* درخشش نوجوانان در قهرمانی آسیا

مسابقات قهرمانی نوجوانان و جوانان آسیا به میزبانی ازبکستان در مرداد ماه برگزاری شد. تیم ایران که با 11 وزنه‌بردار در دو رده نوجوانان و جوانان پسران شرکت کرده بود، در پایان توانست 5 طلا، 7 نقره و 2 برنز در رده جوانان بگیرد و در رده نوجوانان هم صاحب 4 طلا 3 نقره و 5 برنز شود. ضمن اینکه تیم جوانان ایران در رده‌بندی امتیازی در رده دوم قرار گرفت و نایب قهرمان آسیا شد و تیم نوجوانان در رده هفتم ایستاد. 

* کسب 27 مدال در بازی‌های کشورهای اسلامی

در همان مرداد بازی‌های کشور اسلامی در قونیه برگزار شد و نمایندگان وزنه‌برداری کشورمان با 9 طلا، 6 نقره و 12 برنز، بیشترین مدال کاروان ایران را کسب کردند.

اسامی مدال‌آوران ایران در این بازی‌ها به شرح زیر است:

مدال طلا: مصطفی جوادی 2 مدال، رضا بیرانوند 3 مدال، الهام حسینی و رسول معتمدی 3 مدال
مدال نقره: مصطفی جوادی، علیرضا یوسفی 2 مدال، پیمان جان 2 مدال و مهدی کرمی
مدال برنز: پوپک بسامی 3 برنز، حافظ قشقایی، حسین سلطانی 2 مدال و الهام حسینی 2 مدال، علیرضا یوسفی، پیمان جان و مهدی کرمی 2 مدال

* 19 مدال در قهرمانی بزرگسالان آسیا و کسب رتبه سوم قاره کهن

مسابقات وزنه‌برداری قهرمانی آسیا 2022 در مهر ماه به میزبانی بحرین برگزار شد و ایران 10 وزنه‌بردار در بخش مردان و 7 وزنه‌بردار در بخش زنان داشت. تیم مردان ایران با  631 امتیاز سوم آسیا شد و با کسب 4 مدال طلا،  5 نقره و 7 برنز در رده دوم رده‌بندی مدالی قرار گرفت.

تیم زنان ایران نیز با 436 امتیاز در رده چهارم آسیا ایستاد. این تیم برای اولین بار تا یک قدمی کسب سکوی تیمی بزرگسالان آسیا پیش رفت و در رده‌بندی مدالی نیز با 3 مدال طلا پنجم شد.

* مصدومیت شدید رسول معتمدی در لیگ برتر

یکی از اتفاقات تلخ وزنه‌برداری در سال گذشته، مصدومیت رسول معتمدی بود. معتمدی که یکی از شانس‌های کسب مدال طلا در مسابقات جهانی بود، روز 24 آبان رسول معتمدی در رقابت‌های لیگ برتر هنگام رقابت در دسته 102 کیلوگرم دچار آسیب‌دیدگی شد. معتمدی در حرکت سوم یک‌ضرب وزنه 177 کیلوگرم را انتخاب کرده بود که دچار مصدومیت از ناحیه آرنج چپ شد. این وزنه‌بردار روز 8 آذر جراحی کرد و اعلام شد که 2 ماه از میادین به دور خواهد بود.

* عنوان هفتمی در جهان با کسب 4 مدال

تیم ملی بزرگسالان در مسابقات قهرمانی جهان که آذر ماه به میزبانی شهر بوگوتا کشور کلمبیا برگزار شد، پس از کلمبیا، گرجستان، چین، قزاقستان، تایلند و کره در مکان هفتم قرار گرفت. ضمن اینکه تیم ایران در جدول مدالی با یک مدال طلا و 3 نقره پس از چین، اندونزی، گرجستان، ازبکستان، بحرین، تایلند، ونزوئلا و قزاقستان در جایگاه نهم ایستاد.

رضا دهدار طلای یک‌ضرب و نقره مجموع دسته 102 کیلوگرم، کیانوش رستمی یک مدال نقره در یک‌ضرب دسته 89 کیلوگرم و مهدی کرمی نیز یک نقره در یک‌ضرب دسته 109 کیلوگرم بدست آوردند.

* ثبت‌نام 4 نفر در انتخابات ریاست

ثبت‌نام در انتخابات ریاست فدراسیون طی روزهای منتهی به آذر و همچنین اوایل دی ماه انجام شد و سجاد انوشیروانی، ایوب بهتاج، جلیل امیری و آرین حاتمی اقدام به نام‌نویسی کردند.

* عضویت در هیئت اجرایی و کسب 3 کرسی دیگر در کنفدراسیون آسیا

انتخابات کنفدراسیون وزنه‌برداری آسیا، روز 15 دی‌ برگزار شد و سجاد انوشیروانی با کسب 38 رأی که بالاترین رأی ممکن بود، به عضویت هیئت اجرایی درآمد. همچنین بهداد سلیمی به عنوان عضو کمیته فنی،کوروش باقری عضو کمیته تحقیقات و مربیان و دکتر امین نوروزی هم به عضویت کمیته پزشکی آسیا درآمدند.

* تعویق یک ماهه انتخابات

در شرایطی که قرار بود انتخابات فدراسیون روز 18 بهمن برگزار شود، اما به دلیل عدم اعلام صلاحیت نامزدها، به 15 اسفند موکول شد.

* استعفای علی‌حسینی از سرمربیگری تیم ملی

سعید علی‌حسینی که 24 خرداد به عنوان سرمربی تیم ملی منصوب شده بود، روز 9 بهمن از سمتش استعفا کرد و این استعفا روز 16 بهمن مورد موافقت فدراسیون قرار گرفت. انوشیروانی، سرپرست وقت فدراسیون نیز اعلام کرد که سرمربی جدید تیم ملی پس از انتخابات مشخص می‌شود.

* قهرمانی ذوب‌آهن در لیگ برتر

رقابت‌های لیگ برتر وزنه‌برداری روز 27 بهمن به نقطه پایان رسید و تیم ذوب‌آهن در رقابتی فشرده و بسیار نزدیک با تیم ملی‌حفاری و فقط با 10 امتیاز اختلاف موفق به کسب عنوان قهرمانی شد.

* انوشیروانی، از سرپرستی تا ریاست

انتخابات فدراسیون سرانجام روز 15 اسفند برگزار شد. سجاد انوشیروانی و ایوب بهتاج برای این انتخابات تأیید صلاحیت شده بودند که بهتاج در مجمع حضور نداشت و غایب بود و انتخابات با یک نامزد برگزار شد که در پایان رأی‌گیری، انوشیروانی با کسب 52 رأی (صددرصد آرا) به‌عنوان رئیس جدید فدراسیون وزنه‌برداری انتخاب و معرفی شد.

* معرفی سرمربی جدید، آخرین اتفاق سال 1401

روز 22 اسفند، آخرین اتفاق مهم در وزنه‌برداری رقم خورد و نواب نصیرشلال سرمربی تیم ملی وزنه‌برداری شد.

دیدگاهها