کد خبر : 1965790 | 25 شهریور 1402 ساعت 19:43 | 675.2K بازدید | 186 دیدگاه

سه فینالیست و فقط یک شکست در روز اول

دورخیز برای هت تریک طلایی در بلگراد

در روز نخست مسابقات کشتی آزاد قهرمانی جهان، امیرمحمد و حسن یزدانی و امیرحسین زارع راهی فینال شدند.

دورخیز برای هت تریک طلایی در بلگراد

به گزارش "ورزش سه"، بالاخره انتظارها به سر رسید و سالن 20 هزار نفری اشتارک آرنا در شهر بلگراد کشور صربستان از امروز میزبان مبارزه‌های ستاره‌های کشتی جهان بود. 
در حالی که دیروز مراسم قرعه‌کشی این رویداد برگزار شد و تمامی آزادکاران رقبای خود را شناختند، از ظهر امروز رقابت‌های 4 وزن 61، 70، 86 و 125 کیلوگرم آغاز شد؛ جایی که برای ایران رضا اطری، امیرمحمد یزدانی، حسن یزدانی و امیرحسین زارع روی تشک رفتند.
این چهار کشتی‌گیر که همگی سابقه حضور در فینال مسابقات جهانی را داشته‌اند، جزو شانس‌های کسب مدال طلا برای ایران به حساب می‌آمدند، اما رضا اطری با نمایشی ناامید کننده اولین حذف شده ایران لقب گرفت.
از سوی دیگر امیرمحمد یزدانی، حسن یزدانی و امیرحسین زارع با نمایشی دلچسب موفق شدند به فینال راه یافته و پایان خوشی را برای ایران در روز نخست رقم بزنند.

در ادامه به صورت لحظه به لحظه با اخبار و حواشی روز نخست مسابقات کشتی آزاد قهرمانی جهان همراه شما خواهیم بود:

1925670

61 کیلوگرم:
* در این وزن 27 نفر حضور دارند، رضا اطری در دور اول استراحت می‌کند. حریف وی در دور دوم برنده مبارزه میان کودای اوگاوا از ژاپن و نماینده رژیم صهیونیستی است.

* با شکست کشتی‌گیر رژیم صهیونیستی، رضا اطری در‌ دور دوم‌ در اولین کشتی خود باید مقابل اوگاوا از ژاپن قرار بگیرد. او با شکست این‌ حریف‌ ژاپنی می‌تواند خیال خودش را بابت روبرو نشدن با قرعه نحس راحت کند.

* رضا اطری پس از استراحت در دور اول، در دور دوم با نتیجه 1 بر 1 (اخطار 30 ثانیه) مغلوب کودای اوگاوا از ژاپن شد. در اين كشتى هيچ امتياز فنى رد و بدل نشد و اطرى به آب و آتش زد، اما فقط به خاطر دادن امتياز آخر شكست خورد. به نظر مى‌رسد حذف او با توجه به شرايط جدول قطعي است.

* در وزن 61 کیلوگرم، رضا اطری با توجه به شکست حریف ژاپنی مقابل کشتی گیر آمریکایی، از دور رقابت ها کنار رفت تا اولین حذف شده ایران لقب بگیرد.

۶۱کیلوگرم، نیمه نهایی:

ویتالی آروجا(آمریکا) ۱۲ - تایربک ژوماشبک‌اولو(قرقیزستان) ۲
عباس گادجی ماگمدف(روسیه) ۱۰ - شوتا فارتنادزه(گرجستان) ۰

* فینال این وزن بین آروجا از آمریکا و ماگمدف از روسیه برگزار می‌شود.


70 کیلوگرم:
* در این وزن که 30 نفر شرکت کرده‌اند، امیرمحمد یزدانی در دور اول به مصاف پاتریک اولنزین از لهستان رفت.
او با ارائه یک کشتی برتر نسبت به حریف خود و اجرای فنون متنوع توانست قبل‌ از پایان ۶ دقیقه وقت قانونی، کشتی را ۱۱ بر یک به سود خود به پایان ببرد.

1925675

* یزدانی بعد از غلبه بر این حریف، در دور دوم با برنده مبارز میان ماگومد خانیف از آذربایجان و سنجر دوسجانوف از قزاقستان پیکار می‌کند.

* امیرمحمد یزدانی در دور دوم با نتیجه 6 بر صفر ماگومد خانیف از آذربایجان را از پیش رو برداشت و راهی مرحله یک چهارم نهایی شد.

* امیر محمد یزدانی در مرحله یک چهارم نهایی ارنظر آکماتالیف دارنده مدال نقره و برنز جهان از قرقیزستان را با نتیجه 10 بر صفر از پیش رو برداشت و به مرحله نیمه نهایی راه یافت. یزدانی در این دیدار به مصاف رمضان رمضان‌اف کشتی‌گیر روسی الاصل و دارنده مدال نقره اروپا از بلغارستان می‌رود.

* امیرمحمد یزدانی در نیمه نهایی هم درخشان ظاهر شد. او با ارائه یک کشتی مطمئن مقابل رمضان رمضان اف کشتی گیر روسی الاصل و دارنده مدال نقره اروپا از بلغارستان پیروز شد و به دیدار فینال راه یافت. یزدانی توانست 13 بر 2 به برتری دست پیدا کند و اولین فینالیست ایران لقب بگیرد.

1925836

* زین ردرفورد آمریکایی با شکست حریف ارمنستانی خود در طرف دیگر نیمه نهایی، حریف امیرمحمد یزدانی در فینال وزن 70 کیلوگرم شد.

ویدئو: 310795

۷۰ کیلوگرم، نیمه نهایی:

امیرمحمد یزدانی(ایران) ۱۲ - رمضان رمضانوف(بلغارستان) 2
زاین ردرفورد(آمریکا) ۷ - آرمان آندریسیان(ارمنستان) صفر

* فینال این وزن بین امیرمحمد یزدانی از ایران و ردرفورد از آمریکا برگزار می شود.


86 کیلوگرم:  
* در این وزن که مسابقات آن با حضور 48 کشتی گیر برگزار می شود، حسن یزدانی پس از استراحت در دور نخست، در دور دوم با لاورنس از استرالیا مبارزه می کند. دیوید تیلور قهرمان المپیک و جهان از آمریکا در طرف جدول قرار دارد و تا دیدار فینال با یزدانی روبرور نخواهد شد. 

* در وزن 86 کیلوگرم، حسن یزدانی پس از استراحت در دور نخست، در دور دوم جایدن لاورنس از استرالیا را پيش رو داشت. با اينكه حريف استراليايى سعي مى‌كرد با فاصله گرفتن از يزدانى او را خلع سلاح كند. با اين حال بعد از گذشت دقايقى موتور يزدانى روشن شد و در حالى كه با نتیجه 8 بر 2 پيش بود، با ضربه فنی حريفش را شكست داد.

1925791

* ديويد تيلور به عجيب ترين شكل ممكن كار خود را استارت زد و در ١٥ ثانيه حريف مراكشى را ضربه كرد تا خيلى به زحمت نيفتد.

* حسن یزدانی در دور سوم با نتیجه 11 بر صفر بات اردن بیامباسورین از مغلوستان را شکست داد و به مرحله یک چهارم نهایی رفت. يزدانى در همان سه دقيقه اول با خاك كردن حريف و اجراى چند بارانداز كار حريف را يكسره كرد و اجازه خودنمايى به حريف مغول نداد.

* حسن یزدانی در یک چهارم نهایی مقابل مایلز ناظم امینه دارنده مدال برنز المپیک از سن مارینو قرار گرفت. این کشتی گیر سن مارینویی که قبلا سابقه شکست برابر یزدانی را داشت، سعی می‌کرد با عقب رفتن و فرار از تشک کمتر امتیاز از دست بدهد و در موقعیت‌های مناسب به دنبال کسب امتیاز بود. در نهایت حسن یزدانی این کشتی گیر را با نتیجه 7 بر 2 مغلوب کرد و به مرحله نیمه نهایی راه یافت.

* حسن یزدانی عصر امروز برای رسیدن به فینال مسابقات جهانی به مصاف جاورایل شاپیف از ازبکستان می‌رود.

* در دیدار نیمه نهایی وزن 86 کیلوگرم، حسن یزدانی مقابل جاورایل شاپیف از ازبکستان قرار گرفت. همانطور که پیش بینی می شد یزدانی از همان ثانیه اول شروع به حمله کرد و با خاک کردن حریف و بیرون بردن پای او امتیازات یکی پس از دیگری به نام بولدوزر ایرانی ثبت شد. در نهایت در فاصله کمتر از دو دقیقه مانده به پایان، یزدانی توانست 10 بر صفر حریفش را شکست داده و به فینال برسد.
* یزدانی با این پیروزی هم سهمیه المپیکی وزن 86 کیلوگرم را برای ایران به دست آورد و هم نهمین مدال جهانی و المپیکی خود را قطعی کرد.

1925857
ویدئو: 310796

۸۶ کیلوگرم، نیمه نهایی:

دیوید تیلور (آمریکا) ۷  (ضربه فنی برنده شد)- عظمت دولتبیکوف (قزاقستان) ۰

حسن یزدانی (ایران) ۱۰ - شاپیف (ازبکستان) ۰

* فینال این وزن بین حسن یزدانی و دیوید تیلور برگزار می‌شود.125 کیلوگرم:  
* امیرحسین زارع پس از استراحت در دور نخست، در دور دوم با نتیجه 7 بر 2 دزیانیس خرامیانکوف از بلاروس را از پیش رو برداشت. او در اين مبارزه كاملا مطمئن كشتي گرفت و در لحظات آخر دو امتياز به حريف داد. 

*طاها آکگول، قهرمان جهان و المپیک، در گروه زارع قرار دارد و تا مرحله نیمه نهایی با نماینده کشورمان روبرو نخواهد شد.

* امیرحسین زارع در دور سوم مقابل یونووان اسمیت از پورتوریکو با نتیجه 10 بر صفر به پیروزی رسید و به مرحله یک چهارم نهایی راه یافت. وی در این مرحله با دانیل لیگتی از مجارستان مبارزه می‌کند.

1925792

* امیرحسین زارع در یک چهارم نهایی مقابل دانیل لیگتی از مجارستان قرار گرفت. در حالی که با یک غفلت در ابتدای وقت دوم نزدیک بود ضربه فنی شود و 4 امتیاز هم از دست داد، با کسب امتیازات متوالی توانست به کشتی برگردد. کشتی گیر حریف از نفس افتاد و زارع توانست در نهایت 11 بر 4 به برتری دست پیدا کند. 

* آزادکار وزن 125 کیلوگرم ایران برای رسیدن به فینال عصر امروز به مصاف طاها آکگول قهرمان المپیک و جهان از ترکیه می‌رود؛ مبارزه‌ای که سال گذشته نیز برگزار شد و زارع در آن شکست خورد.

* امیرحسین زارع که با سخت ترین حریف خود در نیمه نهایی یعنی طاها آکگل مواجه شده بود، وانست با اداره کشتی و در پیش گرفتن یک نقشه دقیق و درست، تا ثانیه های آخر با دو اخطار به حریف 2 بر صفر پیش بیفتد. در نهایت هم 30 ثانیه مانده به پایان زارع به زیبایی حریفش را خاک کرد تا کار را تمام کند. زارع 4 بر صفر و با اقتدار طاها آکگل را شکست داد و به فینال وزن 125 کیلوگرم راه یافت تا دومین سهمیه المپیک را برای کشتی آزاد ایران ثبت کند.

ویدئو: 310800

۱۲۵ کیلوگرم، نیمه نهایی:

امیرحسین زارع(ایران) ۴ - طاها آکگول(ترکیه) صفر
گنو پتریاشویلی(گرجستان) ۸ - میسون پاریس(آمریکا)

* بدین ترتیب فینال این وزن را امیرحسین زارع از ایران و گنو پتریاشویلی از گرجستان برگزار می کنند.


بولت تراکتورحواشی:
* علیرضا دبیر با وجود عمل جراحی‌ای که روی هر دو پای خود انجام داده، مثل سال‌های قبلی در محل رقابت‌ها حاضر است و از نزدیک همه چیز را تحت نظر دارد.

1925669

* در همان دقایق ابتدایی شروع مسابقات جهانی بلگراد، در وزن ۷۰ کیلوگرم اوگنی ژربائف از روسیه با قبول شکست مقابل نماینده ژاپن، شوک بزرگی را به گاتسالوف و تیمش وارد کرد.

*علیرضا حیدری، یکی از قهرمانان بزرگ و نامی کشتی آزاد ایران، در سالن اشتارک آرنای شهر بلگراد محل برگزاری رقابت‌های جهانی کشتی حضور یافت و با عليرضا دبير و ساير اعضاى تيم ملى ديدار و گفت‌وگو كرد.

1925690

* عیسی حاجی‌اف، عضو کادرفنی تیم ملی ایران، در جایگاه تماشاگران نشسته است!

1925758

دیدگاهها