کد خبر : 1984984 | 15 آذر 1402 ساعت 11:40 | 41.4K بازدید | 40 دیدگاه

توپ‌های لیگ به سنسور حیاتی مجهز نیستند

جنجال بزرگ در عربستان: گل رونالدو آفساید نبود!

اعتراف معروف‌ترین کارشناس حقوقی عربستان و شرکت نایک، جنجال بزرگی را پیرامون گل رونالدو در برابر الهلال به وجود آورده است.

جنجال بزرگ در عربستان: گل رونالدو آفساید نبود!

به گزارش "ورزش سه"، همچنان بحث و جدل پیرامون دربی جنجالی ریاض ادامه دارد. در مسابقه‌ای که الهلال موفق شد با سه گل از سد النصر عبور کند، رونالدو و یارانش نسبت به قضاوت تیم داوری این مسابقه، به شدت معترض بودند. موضوعی که لوئیس کاسترو نیز در نشست خبری پس از بازی به آن اشاره کرد و اشتباهات داوری را عامل پیروزی حریف دانست.

مورد اصلی اعتراض النصری به صحنه گل کریستیانو رونالدو بازمیگردد که در دقیقه 73 به ثمر رسید، آن هم زمانیکه بازی با نتیجه یک بر صفر به سود الهلال در جریان بود. ارسال دیدنی سادیو مانه از سمت راست به روی دروازه با شلیک روی پا و تماشایی کریستیانو وارد دروازه شد اما به دلیل حضور میلی متری فوق ستاره پرتغالی در آفساید، این گل رد شد.

با وجود اینکه لیگ عربستان از سیستم آفسایدگیری هوشمند استفاده می‌کند، اما النصری‌ها اعتقاد داشتند این گل در شرایط سالم به ثمر رسیده است. حتی رونالدو نیز مانع از آغاز بازی توسط یاسین بونو شد و مدعی بود که تیم داوری مرتکب اشتباه شده است. حالا نیز اظهارات یک چهره برجسته حقوقی فوتبال عربستان و اعتراف شرکت نایک، جنجال‌ها را افزایش داده است.

1963065

احمد الامیر، کارشناس مطرح حقوقی عربستان از تماس‌های خود با شرکت معروف نایک که سازنده توپ‌های لیگ عربستان است خبر داد و در حساب شخصی خود نوشت: پس از ارتباط رسمی با شرکت نایک، آنها تأیید کردند که توپ رسمی لیگ حرفه‌ای عربستان حاوی سنسور فنی IMU نیست. وجود این تراشه ضروری است و نمی‌توان فرایند تشخیص موقعیت توپ را بدون این فناوری تشخیص داد. به عبارت دیگر، در فناوری اعمال شده در مسابقات لیگ عربستان، 50 درصد با مداخله انسانی صورت می‌گیرد.

صحبت‌های احمد الامیر با جنجال زیادی در فوتبال عربستان همراه بوده است. او اعتقاد دارد که رد شدن گل تساوی النصر برابر الهلال نادرست بوده چرا که لحظه دقیق ارسال پاس توسط سادیو مانه برای رونالدو، توسط کمک داور ویدیویی تعیین شده است و از آنجایی که رونالدو بخاطر تنها چند میلی متر جلوتر بودن از مدافع الهلال در آفساید قرار داشت، احتمال دارد که تیم داوری دچار اشتباه شده باشد.

1963066

پس از این اظهارات، رسانه‌های سعودی نیز تأیید کرده‌اند که توپ رسمی مسابقات لیگ حرفه‌ای عربستان به این فناوری مجهز نیست و در واقع داوران اتاق VAR از طریق دوربین‌ها و با استفاده از مداخله انسانی، لحظه آخرین تماس بازیکن پاس دهنده با توپ را نگه داشته و سپس از سیستم آفسایدگیری مدرن استفاده می‌کنند.

وب‌سایت فدراسیون بین‌المللی فوتبال نیز تأیید می‌کند که فناوری آفسایدگیری مدرن به یک عنصر اضافی و حیاتی برای اطمینان از آخرین تماس با توپ در موقعیت‌های آفساید، نیاز دارد که همان سنسور فنی IMU است. این سنسور در مرکز توپ قرار دارد و داده‌ها را با سرعت 500 بار در ثانیه به اتاق عملیات ویدئویی ارسال می‌کند تا امکان نظارت دقیق بر نقطه آخرین تماس توپ با پا یا سایر اعضای بدن بازیکنان پاس دهنده مشخص شود.

1963068

این فناوری حدود 50 درصد از دقت فاکتور الکترونیکی را در موقعیت‌های بسیار نزدیک بین بازیکنان به ویژه صحنه‌هایی مانند آفساید رونالدو در بازی با الهلال را مشخص می‌کند ولی حالا که مشخص شده توپ‌های لیگ حرفه‌ای عربستان به چنین سنسوری مجهز نیست، جنجال زیادی میان علاقه مندان به فوتبال در این کشور به وجود آمده است.

1963067

دیدگاه‌ها