کد خبر : 2008168 | 21 اسفند 1402 ساعت 11:22 | 10.3K بازدید | 0 دیدگاه

آینده‌های گلری خودی نشان دادند؛

دست‌های مطمئن لیگ برتر را بشناسید

گلرهای مستعد و آینده‌داری در فصل اخیر لیگ برتر فوتسال ایران خودنمایی کردند.

دست‌های مطمئن لیگ برتر را بشناسید

به گزارش "ورزش سه"، اگر بخواهم به دروازه‌بانان جوان و خوب لیگ برتر اشاره کنم، مهدی رستمی‌ها، محمدعلی میرزایی، فرهاد ابراهیمی، مجتبی نعمتی نشان دادند از آینده‌های گلری ایران هستند و عملکرد شان عالی بود.
به نظر امسال تیم‌های لیگ برتری نگاه ویژه‌ای به مقوله دروازه‌بانی داشتند و مطمئنا سال به سال نقش گلرها و مربیان طراز اول دروازه‌بانی و جایگاهشان با ارزش‌تر و ویژه‌تر خواهد بود. عملکرد مثبت گلر در تیم‌ها  رتبه آنها در جدول لیگ را تحت تاثیر قرار می‌دهد. 
شاخص‌ترین دروازه‌بان‌های لیگ برتر امسال، گلرهای با تجربه و قدیمی نظیر مسعود محمدی، سینا پرکاس و سپهر محمدی که توانستند در بازی‌های حیاتی ۳ امتیاز با ارزش را برای تیم‌های خود کسب کنند.

2000238

به‌طور آنالیزوار در هر بازی تیم گیتی پسند که یک تیم سراسر هجومی بود، ۵ موقعیت صد درصد روی دروازه‌اش خلق می‌شد که مسعود محمدی با آمادگی کامل ۹۵ درصد موقعیت را از تیم‌ها می‌گرفت و نشان داد در بهترین و آماده‌ترین شکل ممکن قرار دارد و در هر بازی سیوهای فوق‌العاده‌ای داشت. یا به‌طور مثال سینا پرکاس در اکثر بازی‌های شش امتیازی و مهم عملکرد بی‌نظیری داشت که توانست یک تنه تیم گهر زمین سیرجان را در بازی‌های مهم پیروز از زمین خارج کند.

و اگر بخواهم به نقش پر رنگ یک دروازه‌بان اشاره واضحی داشته باشیم و یا حتی به این جمله معروف اشاره کنیم که گلری سن و سال نمی‌شناسد و فقط عملکردش در داخل دروازه است، به نامی همچون سپهر محمدی می‌رسیم. وی امسال با نمایش خیره کننده و رتبه‌ای که برای تیمش کسب کرد و عملکرد منحصر به فردی که داشت توانست اصغر قهرمانی را مجاب کند، که او را به تیم ملی دعوت کند.

پدیده دروازه بانی لیگ برتر امسال
اگر بخواهم به دروازه‌بانان جوان و خوب لیگ برتر اشاره کنم، مهدی رستمی‌ها، محمدعلی میرزایی، فرهاد ابراهیمی، مجتبی نعمتی نشان دادند از آینده‌های گلری ایران هستند و عملکردشان عالی بود.
اگر بخواهم پدیده‌های دروازه‌بانی لیگ امسال را نام ببرم سیدعلی قاسمپور و امیرحسین عرفانی نسب گلرهایی آینده‌دار و قابل اعتماد نشان دادند و می‌توانند با تمرینات منظم حرف‌های بیشتری در فوتسال داشته باشند. البته عملکرد گلرهایی نظیر سعید مومنی، حمید رشیدی، علی صمیمی، علی نیکنام، سجاد بابایی هم در این فصل خوب بود.

2000239

وحید شمسایی بهترین دروازه‌بان‌ها را از نظر عملکرد به تیم ملی دعوت کرده است و نشان داد لیگ را کامل رصد کرده است.
چهار دروازه‌بان با تجربه، میدان دیده که در میادین بزرگ بین‌المللی و لیگ امتحان خود را پس داده‌اند و با کوله باری از تجربه به تیم ملی دعوت شده‌اند، اما می‌توان گفت، در این لیست آینده نگری و پشتوانه سازی صورت نگرفته است.

از بین این ۴ دروازه‌بان اگر با دو گلر بخواهیم به بازی‌های آسیایی اعزام شویم، از بین این ۴ دروازه‌بان تراز اول و با تجربه، خیال تیم از دروازه تیم ملی راحت و آسوده است. اما اگر با ۳ دروازه‌بان بخواهند شرکت کنند بهتر بود ۲ گلر با تجربه و یک گلر جوان از میان پدیده‌های دروازه‌بانی لیگ برتر انتخاب شود. ضمن اینکه عملکرد رستمی‌ها در مسابقات کافا فوق‌العاده بود و شمسایی می‌توانست با این انتخاب ضمن دادن انگیزه به گلرهای جوان، سرمایه‌گذاری برای سال‌های آینده مهم‌ترین پست فوتسال داشته باشد.

شرایط دروازه‌بان‌های تیم ملی بانوان ایران 
نظر سرمربی تیم ملی فوتسال بانوان در خصوص انتخاب گلر استفاده از از یک دروازبان با تجربه و یک گلر جوان برای آینده‌ی تیم ملی است. همان‌طور که مشاهده شد وی برای مسابقات کافا یک گلر درجه یک و باتجربه مانند فرزانه توسلی و یک گلر بسیار جوان به‌نام مهدیه محمودی‌نیا استفاده کرد.

2000240

ضمن اینکه تمام هدف این است که تمام گلرهای لیگ در اردوها محک خورده و دیده شوند و پشتوانه‌سازی مناسبی برای سال‌های آینده تیم ملی شود. 
در سوپر لیگ ایران خانم فرزانه توسلی، طاهره مهدی پور، زهرا لطف‌آبادی، مهدیه محمودی نیا، اعظم آخوندی از بهترین‌های ایران بودند. اما همانطور که گفته شد باید از گلرهای جوان و استعدادهای ناب در اردوها به منظور ارتقای سطح دروازه‌بانی آنها به منظور آینده پروری استفاده و پرورش داد.

علی ایمانی- مربی فوتسال آسیا

دیدگاه‌ها