کد خبر : 2009372 | 27 اسفند 1402 ساعت 09:42 | 47.3K بازدید | 20 دیدگاه

در گفت‌وگو با والیبال ورلد؛

وعده‌های جذاب سرمربی جدید تیم ملی والیبال ایران

سرمربی تیم ملی والیبال ایران گفت‌و‌گوی مفصلی با سایت والیبال ورلد داشته است.

وعده‌های جذاب سرمربی جدید تیم ملی والیبال ایران

به گزارش "ورزش سه"، والیبال ورلد سایت اطلاع‌رسانی فدراسیون جهانی والیبال با موریس موتا پائز سرمربی تیم ملی والیبال ایران گفت‌وگویی اختصاصی داشته است.

در این مصاحبه سرمربی برزیلی از مصمم بودنش برای رساندن ایران به بازی‌های پاریس 2024 گفته است. گفت‌وگوی اختصاصی والیبال ورلد (دنیای والیبال) در ادامه آمده است:

«راه‌حل موقعیت‌های پیچیده اغلب از اقدامات ساده ناشی می‌شود و این ایده یکی از شعارهای مائوریسیو پائز سرمربی تیم ملی مردان ایران است که به تازگی در تلاش برای کسب سهمیه (این تیم) آسیایی‌ برای المپیک 2024 پاریس است.

بهروز عطایی سال گذشته از سمت خود در هدایت تیم ملی استعفا داد و پائز 60 ساله اواخر ماه فوریه از سوی فدراسیون والیبال به عنوان سرمربی تیم ملی والیبال ایران انتخاب شد. پائز در حال اتمام فصل باشگاهی با اپی سنتر-پودولیانی اوکراین است و با ایران بزرگترین چالش دوران مربیگری خود را آغاز خواهد کرد. این سرمربی در فرانسه تجربه بسیار زیادی در حوزه مربیگری دارد، جایی که بین سال‌های 2013 تا 2014 هدایت تیم ملی زنان این کشور را بر عهده داشت، در سال 2021 در تیم مردان دستیار بود و در کمتر از یک دهه هشت قهرمانی ملی به دست آورد و حالا اولین تجربه خود را به عنوان سرمربی یک تیم ملی مردان آغاز می‌کند. او مدت‌ها به عنوان دستیار زیر نظر برخی از بهترین‌های این حرفه، مانند هموطن برزیلی‌اش برناردو برناردینیو رزنده و اسطوره فرانسوی فیلیپ بلین کار کرده است.

پائز با تیم ایران با چالش بزرگی روبرو است زیرا تلاش می‌کند تا این تیم آسیایی را برای سومین حضور متوالی در المپیک به پاریس 2024 ببرد. فعلا شانس با آنها نیست، زیرا ایرانی‌ها در حال حاضر در رده پانزدهم جدول رده‌بندی جهانی فدراسیون جهانی قرار دارند و هفت تیم ملی دیگر را در کنار خود دارند که همچنان برای کسب سهمیه المپیک در رقابت هستند.

برای حضور در بین تیم‌های ملی راه یافته به پاریس، ایرانی‌ها باید حداقل از چهار تیم مدعی برای کسب سهمیه از طریق رنکینگ عبور کنند و تنها 12 بازی دور مقدماتی لیگ ملت‌های والیبال 2024 را دارند تا امتیاز لازم را کسب کنند. ساعت در ایران در حال حرکت است و کمی بیش از یک ماه قبل از شروع آماده‌سازی تیم برای دو ماه فشرده، در یک مصاحبه اختصاصی با والیبال ورلد، اطلاعاتی را از پائز در رابطه با برنامه‌هایش دریافت کردیم.»

1995886

بولت سرشاخهوالیبال ورلد: شما قرار است اولین تجربه مربیگری خود در تیم ملی مردان را با ایران داشته باشید. چه انگیزه‌ای شما را برای پذیرش این چالش ترغیب کرد؟ آیا معتقدید تجربیات قبلی مربیگری شما را برای آن آماده کرده است؟

پائز: همیشه احساس می‌کردم که سرمربیگری یک کشور نخبه والیبالی قدم منطقی بعدی در دوران حرفه‌ای من است. چالش راه‌یابی به المپیک بخشی از کار ما در حین مربیگری در این سطح است و من آن را فرصتی شگفت‌انگیز و یک امتیاز برای شرکت در این ماجراجویی می‌دانم. تجربیات گذشته من در فرانسه، ژاپن، برزیل و چالش‌های زیادی که تحت رهبری برناردو با آن مواجه شدم، باعث شد تا آنچه که امروز به عنوان یک مربی هستم، باشم و به شکل‌گیری من به عنوان یک حرفه‌ای کمک کرد. من معتقدم که تمام این تجربیات بین‌المللی به انتخاب‌ها و تصمیمات من کمک خواهد کرد.

بولت سرشاخهوالیبال ورلد: ماموریت اصلی شما با ایران، راه‌یابی تیم به المپیک و رساندن آنها به سومین حضور متوالی در المپیک است. سناریو در حال حاضر چندان امیدوارکننده نیست، پس چه چیزی باعث می‌شود باور کنید که می‌توان به این هدف دست یافت؟

پائز: وضعیت فعلی رنکینگ قطعا کمکی به ما نمی‌کند و مسیر سختی خواهیم داشت. مسیری پر از جنگ‌های روزانه و پیروزی‌های کوچک و من از پتانسیل والیبال ایران اطلاع دارم. ایران کشوری است که قهرمان زیر 21 سال جهان است و در رده سنی زیر 19 سال نقره گرفت. این نشان می‌دهد که پتانسیل لازم وجود دارد و اگر بتوانیم بازیکنانی را که در سطح بالایی در لیگ‌های برتر اروپایی بازی کرده‌اند با باتجربه‌ترین بازیکنان ترکیب کنیم، می‌توانیم یک تیم بسیار قوی بسازیم. به همین دلیل است که معتقدم ما می‌توانیم این کار را انجام دهیم. چالش اصلی این خواهد بود که تیم را وادار به واکنش کنیم. با یک هدف متحد شویم تا بتوانیم با کل کشور ارتباط برقرار کنیم و آنها را نیز در کنار خود داشته باشیم. کسب سهمیه نتیجه کار روزانه ما برای رسیدن به این هدف خواهد بود.
 
بولت سرشاخهوالیبال ورلد: دور مقدماتی لیگ ملت‌های والیبال آخرین فرصت برای ایران است تا امتیازات رنکینگ جهانی را به دست آورد و امیدوارم در پاریس 2024 واجد شرایط شود. به همین دلیل، احتمالاً باید نتایج کوتاه مدت را بر روند بلندمدت ساخت و توسعه تیم اولویت دهید.

بولت سرشاخهبا توجه به اینکه تیم باید فوراً نتیجه بگیرد، رویکرد شما چه خواهد بود؟ آیا فکر می‌کنید مراقبت از ذهنیت و انگیزه مهم‌ترین چیز در حال حاضر است یا فکر می‌کنید زمان برای انجام تنظیمات تاکتیکی و فنی وجود دارد؟

پائز: لیگ ملت‌ها آخرین فرصت برای ایران و سایر رقبا است. زمان زیادی برای آماده شدن نخواهیم داشت، اما این چالشی است که همه با آن روبرو خواهند شد. من معتقدم که بازی با تیم‌های ملی با بالاترین رنکینگ که حضورشان در المپیک قطعی شده است،  اهمیت زیادی در تعیین اینکه چه تیمی در جایگاه‌های آخر قرار می‌گیرد، دارد البته زمان‌بندی این دیدارها نیز عامل موثری است. جنبه ذهنی همیشه برای تیم‌هایی که برای حضور در المپیک می‌جنگند و حتی بیشتر از آن برای تیمی که تنها با چند هفته آماده سازی راهی مسابقات می‌شود، بسیار مهم است. می‌دانیم که ایران می‌تواند بسیار تهاجمی بازی کند و این معمولاً مثبت است، اما ما باید تعادلی بین این روحیه جنگندگی و کنترل احساسات بازیکنان پیدا کنیم. زمان کافی برای تغییرات عمیق نداریم و باید روی ضروریات تمرکز ‌کنیم.
 
بولت سرشاخهوالیبال ورلد: با نگاهی به تقویم VNL، هفته اول در ریو بسیار مهم به نظر می‌رسد، زیرا در رقابت برای پاریس با چهار حریف مستقیم روبرو خواهید شد؛ صربستان، ایتالیا، کوبا و آرژانتین که همگی بالاتر از ایران هستند و به تیم شما این فرصت را می‌دهند تا امتیاز جمع کنید. آیا قصد دارید هفته اول را به نوعی اولویت بندی کنید؟ برای اینکه بتوانید مسابقات را در سطح بالایی شروع کنید، چه راهکاری دارید؟

پائز: ما از اهمیت هفته اول VNL بسیار آگاه هستیم. صربستان و کوبا را به ‌عنوان حریفان مستقیم می‌شناسیم در حالی که ایتالیا و آرژانتین حریف مستقیم محسوب نمی‌شوند چون در رده‌بندی بالاتر قرار دارند، اما آنها همچنان به دنبال کسب سهمیه هستند و مطمئناً بازیکنان برتر خود را در آن هفته در دسترس خواهند داشت، که باعث می‌شود مسابقات بسیار دشوار شود. ما می‌دانیم که باید قوی شروع کنیم و باید این موضوع را در هنگام شروع آماده سازی در ذهن داشته باشیم، به‌خصوص از نقطه نظر فیزیکی. ما باید ساده، اما موثر بازی کنیم.

1995830

بولت سرشاخهوالیبال ورلد: چه برنامه‌ای برای آماده شدن برای لیگ ملت‌های والیبال دارید؟ تمرینات تیم کی شروع می‌شود؟ آیا قصد دارید اردوهای تدارکاتی داشته باشید یا بازی‌های دوستانه در خارج از کشور انجام دهید؟

پائز: می‌خواهیم هرچه زودتر شروع کنیم و اولین بازیکنان در 22 آوریل وارد اردو شوند. در حال حاضر در حال کار روی برگزاری اردوهای آماده سازی و بازی‌های دوستانه قبل از هر هفته VNL هستیم. من در حال حاضر در حال مذاکره با برناردو هستم.

بولت سرشاخهوالیبال ورلد: نظرت در مورد بازیکنان حال حاضر تیم ملی ایران چیست؟ آیا تا به حال مربی هیچ یک از بازیکنان در باشگاه‌هایی که در آن کار می‌کردید، بوده‌اید؟ آیا قصد دارید هیچ یک از بازیکنان قدیمی و باتجربه‌ای را که در چند سال اخیر از تیم جدا شده‌اند را بازگردانید؟

پائز: من مقابل چندین بازیکن ایرانی مربیگری کرده‌ام، اما هرگز با آنها کار نکرده‌ام. فکر می‌کنم بازیکنانی با پتانسیل بالا، ابزارهای بدنی شگفت‌انگیز و تجربه بین‌المللی قوی داریم. همچنین چند بازیکن باتجربه داریم که در حال حاضر در تیم‌های برتر اروپا حضور دارند و در لیگ قهرمانان اروپا شرکت می‌کنند و حضور آن‌ها برای داشتن یک تیم مستعد و ثابت ضروری است. ما می‌دانیم که بازیکنان در سطوح مختلف فنی و فیزیکی به ما خواهند رسید، بنابراین سعی می‌کنیم در ابتدا به صورت انفرادی با آنها کار کنیم، به‌خصوص از نقطه نظر فیزیکی. هنوز فهرست را نهایی نکردیم، اما می‌خواهیم روی هر کسی که انگیزه دارد و متعهد به کمک است، حساب کنیم.
 
بولت سرشاخهوالیبال ورلد: ایران چندین پیروزی قابل توجه مقابل تیم‌های ملی برتر جهان داشته است، اما هنوز نتوانسته است به سکوی یک تورنمنت بزرگ بین‌المللی برسد، حتی اگر پتانسیل انجام آن را هم نشان داده باشد. بدیهی است که اکنون شما به مسیر برنامه‌ریزی آنان ملحق می‌شوید، اما فکر می‌کنید چه چیزی در آنها برای برداشتن این گام بعدی کم است؟

پائز: معتقدم ایران با وجود کیفیت بازیکنان و تیم ملی، کشور نسبتاً جوانی در بین نخبگان بین‌المللی والیبال است و روند تثبیت آن نیازمند زمان و کار زیاد با بازیکنان جوان است. فکر می‌کنم آن‌ها از ابتدا به تکامل خود ادامه دادند، اما باید روند را به گونه‌ای تنظیم کنیم که از تیم جوانان شروع شود و با تیم بزرگسالان ادامه یابد. دهه گذشته در والیبال مردان جهان رقابت بسیار بالا بود و این ممکن است عاملی برای عدم کسب مدال آن‌ها باشد.
 
بولت سرشاخهوالیبال ورلد: شما بخش زیادی از دوران حرفه‌ای و زندگی خود را در فرانسه گذرانده‌اید. شرکت در المپیک در کشوری که در زندگی شما بسیار مهم است چقدر خاص خواهد بود؟ اگر بتوانید به این هدف برسید، آیا آن را دستاورد اصلی شغلی خود تاکنون می‌دانید؟

پائز: حضور در بازی‌های پاریس 2024 واقعاً خاص خواهد بود و احساس می‌کردم که قرار است قبلاً این اتفاق بیفتد، زیرا من قبل از رفتن برناردو بخشی از کادر مربیگری فرانسه بودم. اما دوست دارم فکر کنم که پیروزی اصلی دوران حرفه‌ای من همیشه پیروزی بعدی است. سعی می‌کنم به جلو نگاه کنم و نگاه به عقب نداشته باشم. رقابت در پاریس شگفت‌انگیز خواهد بود. ما اکنون با آن فاصله داریم، اما برای رسیدن به آن تلاش می‌کنیم.

دیدگاه‌ها