کد خبر : 2017718 | 09 اردیبهشت 1403 ساعت 15:58 | 8.3K بازدید | 3 دیدگاه

زنده شدن خاطرات طلایی قادر میزبانی؛

فرزند ستاره سابق، پدیده دوچرخه سواری شد

قادر ميزبانى بدون اغراق، اسطوره تاريخ دوچرخه سوارى جاده ايران به شمار مى‌رود كه هيچگاه آلوده به دوپينگ نشد.

فرزند ستاره سابق، پدیده دوچرخه سواری شد

به گزارش "ورزش سه"، متاسفانه يكى از بزرگترين و مهم‌ترين دلايل افت فاحش دوچرخه سوارى ايران بعد از سال‌هاى طلايى دهه هفتاد، هشتاد و نيمه‌ى ٩٠ شمسى كه دوچرخه سواران جاده و پيست ايران در رقابت‌هاى ماده‌هاى مختلف قاره آسيا آقايى مى‌كردند و همين موضوع باعث شكوفايى ماده‌هاى مختلف رشته دوچرخه كوهستان كشورمان نيز شد، رواج دوپينگ و آلودگى فاجعه‌بار ورزشكاران آن‌هم به‌صورت گسترده به اين معضل بود.

مشكل و معضلى كه البته در سطح جهانى نيز هميشه اين رشته‌ى ورزشى سنگين را تحت شعاع خود قرار داده و متاسفانه به‌خاطر اهمال مسئولين فدراسيون وقت در سال‌هاى نه‌چندان دور اتحاديه جهانى دوچرخه سوارى UCI، ايران را در اين رشته به دوپينگ سيستماتيك متهم كرد.

دوپينگ آنچنان در دوچرخه سوارى ايران رخنه و رسوخ كرد كه بسيارى از قهرمانان به‌نام و عنوان‌دار آسيايى و بين‌المللى به‌صورت رسمى از سوى اتحاديه جهانى اين رشته ورزشى با محروميت‌هاى طولانى روبه‌رو شدند، البته به‌خاطر تعدد نفرات برخى خبرها رسانه‌اى نشده و مسكوت ماند اما پرونده‌ها و مدارك آن كاملا به ويژه در اسناد UCI موجود است.

استفاده از مواد نيروزاى غير قانونى و دوپينگ در بين دوچرخه سواران كشورمان آنچنان رواج يافت كه مى‌توان از آن به‌عنوان دليل فاحش و اصلى به تباهى كشيده شدن دوچرخه سوارى ايران نام برد تا جايى كه نام‌هاى بزرگ، دست اندركاران و حتى مسئولان ارشد اين رشته ورزشى نيز داراى سوابق دوپينگ و محروميت در پرونده‌هاى بين‌المللى خود باشند.

در بين نام‌هاى بزرگ سه چهار دهه گذشته‌ى دوچرخه سوارى ايران، قادر ميزبانى كاپيتان پانزده ساله تيم ملى جاده ايران از نگاه بسيارى با عنوان و لقب اسطوره خطاب مى‌شود، اسطوره‌اى از تبريز و آذربايجان شرقى كه هيچگاه آلوده به دوپينگ نشد.

2015905

قادر ميزبانى عناوين برجسته، مقام‌ها و مدال‌هاى بسيارى در كارنامه ورزشى پاك خود در دوچرخه سوارى به جاى گذاشته تا جايى كه فدراسيون دوچرخه سوارى آسيا او را يكى از برجسته‌ترين مشاهير تاريخ رقابت‌هاى جاده خود شناخته و معرفى مى‌كند.

•تنها مدال‌هاى طلاى انفرادى تاريخ دوچرخه سوارى ايران در تمام ادوار بازي‌هاى آسيايى:

🥇استقامت ١٨٠ كيلومتر جاده ١٩٧٤ حسن فرد
🥇دور امتيازى پيست ١٩٨٦ على زنگى آبادى
🥇تايم تريل انفرادى ٥٠ كيلومتر ١٩٩٨ قادر ميزبانى
🥇كايرين پيست ٢٠١٤ محمد دانشور

به غير از اين چهار مدال طلاى انفرادى تاريخ دوچرخه سوارى ايران در بازي‌هاى آسيايى تهران، سئول، بانكوك و اينچئون، تنها يك مدال طلاى ديگر نيز كسب شده كه اختصاص به بازي‌هاى آسيايى ١٩٧٤ تهران در ماده ١٠٠ كيلومتر تايم تريل تيمى توسط حسن فرد، خسرو حق گشا، اسماعيل زينلى و غلامحسين كوهى آن‌هم به‌صورت مشترك دارد.

قادر ميزبانى كه در سال‌هاى ٢٠٠٦ و ٢٠٠٩ از سوى فدراسيون دوچرخه سوارى آسيا دو بار عنوان برترين دوچرخه سوار سال قاره كهن را به خود اختصاص داد اولين لژيونر تاريخ اين رشته ورزشى از ايران به شمار مى‌رود كه از سال دو هزار ميلادى در يك باشگاه ثبت شده UCI يا به اصطلاح كنتينانتال يعنى "جاينت" ركاب زد.

حال با اين اوصاف على ميزبانى پسر ١٥ ساله كاپيتان سابق تيم ملى دوچرخه سوارى جاده ايران جا پاى پدر گذاشته و به زودى با ورود به مدرسه حرفه‌اى دوچرخه سوارى شهر سانتاندر منطقه‌ى باسك اسپانيا راه خود را براى تبديل شدن به قهرمانى شبيه اسطوره كشورمان در اين رشته ورزشى را آغاز خواهد كرد.

على ميزبانى زودتر از اميرمحمد برادر ١٠ ساله خود با نظارت، تمرينات و آموزش‌هاى پدرش كه با هفت قهرمانى و پيراهن طلايى ركورددار فتح سى و شش دوره تور معتبر "ايران - آذربايجان" نيز به حساب مى‌آيد براى اولين‌بار در رقابت‌هاى دوچرخه سوارى سه مرحله‌اى نوجوانان كشور ارمنستان در ماده‌هاى تايم تريل انفرادى، استقامت و كريتريوم پا در ركاب گذاشت.

2015906

به نظر مى‌آيد در سال‌هاى آينده يك‌بار ديگر شاهد ظهور يك ميزبانى ديگر به عنوان قهرمان بلامنازع رقابت‌های جاده، تور و مسيرهاى كوهستانى در رشته دوچرخه سوارى باشيم كه به‌صورت حرفه‌اى روياى حضور در توردوفرانس را كه قادر ميزبانى تا نزديكى آن نيز پيش رفت را با تلاش خود براى ايران و پدرش محقق كند.

•گوشه‌اى از افتخارات قادر ميزبانى در دوچرخه سوارى جاده:

🥈تايم تريل انفرادى قهرمانى ١٩٩٧ آسيا
🥉استقامت قهرمانى ١٩٩٧ آسيا
🥇تايم تريل انفرادى بازي‌هاى آسيايى ١٩٩٨
🥉تايم تريل انفرادى قهرمانى ٢٠٠٢ آسيا
🥈تايم تريل تيمى صد كيلومتر قهرمانى ٢٠٠٦ آسيا
🥈چهار كيلومتر تعقيبى پيست قهرمانى ٢٠٠٦ آسيا
🥈تايم تريل انفرادى قهرمانى ٢٠٠٦ آسيا
👑بهترين دوچرخه سوار جاده ٢٠٠٦ آسيا
🥈تايم تريل تيمى بازي‌هاى آسيايى ٢٠٠٦
👑بهترين دوچرخه سوار جاده ٢٠٠٩ آسيا
👑ركورددار فتح تور "ايران-آذربايجان" هفت بار
👑سلطان كوهستان تور چين هايلك شش بار
👑فتح تور رياست جمهورى تركيه سه بار
👑فتح تور تايوان سه بار
👑فتح تور سينكاراك اندونزى سه بار
👑فتح تور اگل مالزى يك بار
👑فتح تور اسجاوا اندونزى سه بار
👑 پيراهن آسيا تور لانكاوى دو بار
👑فتح تور عربستان دو بار
👑فتح تورهاى رياست جمهورى ايران، كرمان، خزر

✍🏻 پوريا تابان

دیدگاه‌ها