کد خبر : 2017922 | 10 اردیبهشت 1403 ساعت 13:19 | 70.9K بازدید | 166 دیدگاه

فقط با قهرمانی به نخبگان می‌روید؛

الهلال نه، پرسپولیس و نساجی علیه سهمیه‌های ایران!

عملکرد نمایندگان ایران در فصل اخیر لیگ قهرمانان آسیا منجر به کاهش سهمیه در لیگ نخبگان شد.

الهلال نه، پرسپولیس و نساجی علیه سهمیه‌های ایران!

به گزارش "ورزش سه"، فصل 24-2023 لیگ قهرمانان آسیا در حالی دنبال شد که فقط سپاهان از دور گروهی بالا رفت و در مرحله یک هشتم نهایی با نمایشی نزدیک و اخراجی‌هایی که داشت، نتوانست از سد الهلال عربستان عبور کرده و به دور بعدی برسد ولی با این وجود شاگردان ژوزه مورایس یک مرحله پیش رفتند، در شرایطی که پرسپولیس و نساجی با نمایش ضعیف خود، ضربه بزرگی هم به سهمیه‌های ایران زدند.

پرسپولیس با شکستی که در آخرین مسابقه مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا مقابل الدحیل قطر داشت، نتوانست از دور گروهی بالا برود و نساجی هم با عملکرد ضعیف خود پایین‌تر از الهلال عربستان و نوبهار نمنگان ازبکستان قرار گرفت و از راهیابی به دور یک هشتم نهایی باز ماند تا این نتایج تاثیر مستقیم در سهمیه ایران بگذارد.

سهمیه فوتبال ایران در نخستین سال تاسیس لیگ نخبگان آسیا 1+2 است که طبق اعلام قبلی توسط فدراسیون، قهرمان و نایب قهرمان لیگ به‌طور مستقیم در این رقابت‌ها حاضر خواهند بود و قهرمان جام حذفی نیز راهی مرحله پلی‌آف می‌شود.

اما عملکرد پرسپولیس و نساجی در مرحله گروهی فصل اخیر لیگ قهرمانان آسیا و البته شگفتی‌سازی العین امارات با صعود به فینال، موجب شد تا یک سهمیه ایران برای فصل 26-2025 نخبگان کمتر شود و به 1+1 کاهش پیدا کند.

مصطفی زارعی، مدیر صدور مجوز باشگاهی درباره سهمیه باشگاه‌های ایران در لیگ نخبگان آسیا گفت: سهیمه باشگاه‌های ایرانی برای لیگ نخبگان آسیا در سال جاری قطعا 1+2 است. براساس نامه کنفدراسیون فوتبال آسیا که برای تمام فدراسیون‌های عضو ارسال شده، ملاک سهمیه‌بندی باشگاهی هر کشور برای مسابقات آسیایی در سال 2024، رنکینگ فدراسیون‌ها در سال 2022 است.

او ادامه داد: بر اساس رنکینگ اعلام شده توسط کنفدراسیون فوتبال آسیا در پایان سال ۲۰۲۲ که در سایت این کنفدراسیون نیز قابل مشاهده است، ایران در جایگاه سوم منطقه غرب قرار دارد و بر همین اساس، سهمیه باشگاه‌های ایران در لیگ نخبگان دو سهمیه مستقیم و یک سهمیه پلی‌آف است. ایران یک نماینده نیز در سطح دوم باشگاه‌های آسیا خواهد داشت. نحوه صعود نمایندگان ایران به این مسابقات قبلاً توسط هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال تعیین شده است.

2016258

مدیر مجوز باشگاهی فدراسیون فوتبال ادامه داد: در نامه ای‌اف‌سی که روز 15 می 2023 برای فدراسیون‌ها ارسال شده، ملاک انتخاب باشگاه‌ها را در لیگ نخبگان در سال 2022 اعلام کرده است. با مراجعه در سایت ای‌اف‌سی رنکنیگ کشورهای عربستان با ۹۳ امتیاز، ژاپن 91 امتیاز، کره‌جنوبی با 88 امتیاز، قطر با 75 امتیاز، ایران 72 امتیاز و امارات 64 امتیاز به ترتیب اول تا ششم هستند که بر این اساس سهمیه‌های هر کشور تعیین شده است.

زارعی تاکید کرد: متاسفانه با توجه به نتایجی که باشگاه‌های ایرانی در لیگ قهرمانان آسیا که در 2023 به دست آورده‌اند از یک‌سو و موفقیت‌های باشگاه‌های امارات، به احتمال بسیار زیاد سهمیه‌های ما برای لیگ نخبگان فصل بعد که از شهریور 1404 آغاز خواهد شد، کاهش خواهد یافت و احتمالا یک سهمیه مستقیم و یک سهمیه پلی آف خواهیم داشت.

گفتنی است، بر اساس اعلام کنفدراسیون فوتبال آسیا مسابقات لیگ نخبگان آسیا در سال جاری از ۹ مرداد با مسابقات پلی‌آف آغاز خواهد شد. مسابقات مرحله گروهی از ۲۶ شهریورماه آغاز خواهد شد و هر باشگاه هشت مسابقه در مرحله گروهی با فرمت جدید برگزار خواهد کرد. بازی‌های مرحله گروهی، اول اسفندماه به پایان خواهد رسید و مرحله نهایی مسابقات به‌صورت مجتمع از ۵ لغایت 14 اردیبهشت ۱۴۰۴ برگزار خواهد شد‌.

دیدگاه‌ها