کد خبر : 2018357 | 12 اردیبهشت 1403 ساعت 13:08 | 10.6K بازدید | 2 دیدگاه

ستاره طبیعت چگونه از بازی منع شد؟

محروميت ناگهانى قبل از نیمه نهایی حساس لیگ!

محروميت ناگهانى آرمان زنگنه پيش از بازى حساس نيمه نهايى انتقاداتى را به فدراسيون بسكتبال وارد كرده است.

محروميت ناگهانى قبل از نیمه نهایی حساس لیگ!

به گزارش "ورزش سه"، جواد داورى، رييس فدراسيون بسكتبال، بدون شك يكى از قهرمانان ملى خوشنام اين رشته ورزشى محسوب می‌شود كه سه مدال طلاى ارزشمند جام ملت‌هاى آسيا را در سال‌هاى ٢٠٠٧، ٢٠٠٩ و ٢٠١٣ را بر گردن آويخته و طلاى جام باشگاههاى ٢٠١٣ آسيا را با تيم‌هاى ملى و باشگاه فولاد ماهان سپاهان اصفهان به گردن آويخته است.

بازيكنى كه هم جام جهانى را ديده، هم المپيك را تجربه كرده و هم قبل از رياست فدراسيون بسكتبال ايران بر مسند و صندلى رياست هيأت بسكتبال استان اصفهان تكيه زده بوده و همچنين مدال برنز بازي‌هاى آسيايى ٢٠١٠ گوانگژو را نيز در كارنامه دارد.

جواد داورى در دوران بازيكنى كه عمده سال‌هاى فعاليت خود را در تيم ذوب آهن اصفهان گذراند در مقاطعى نيز با پيراهن مهرام تهران و پتروشيمى بندرامام نيز به ميدان رفت، اما همگان او را يك ذوب آهنى با تعصب، با اخلاق و توانمند در عرصه ليگ برتر بسكتبال می‌شناسند.

اما برخى حواشى ليگ برتر بسكتبال حالا باعث شده تا پاى رييس فدراسيون هم به اين ماجراها باز شود.

در بازى اول دو تيم ذوب آهن و طبيعت در اصفهان خطاى شديد روزبه ارغوان بر روى جردن استيونس بازيكن آمريكايى تيم مهمان با عكس العمل لفظى آرمان زنگنه روبرو می‌شود. اين موضوع با ديسكاليفه داور روبرو شده و در برگه ناظر نيز چنين ثبت می‌شود اما در كمال تعجب چهار ساعت قبل از بازى و در حال عزيمت تيم طبيعت به سالن مسابقه خبر محروميت آرمان زنگنه در مقابل ذوب آهن تلفنى اعلام می‌شود!

بدين ترتيب طبيعت بازى دوم نيمه نهايى را در اصفهان بعد از برد اول با نتيجه ٦٨ بر ٦٤ به ذوب آهن واگذر می‌كند.

اما چند سوال در اين ميان به وجود می‌آيد…

چگونه امكان‌پذير است كه بدون تشكيل كميته انضباطى يا تصويب قانونى در جلسات ابتدايى ليگ بازيكنى را چهار ساعت مانده به شروع بازى محروم اعلام كرد؟

كجاى قوانين امسال ليگ برتر بسكتبال يا در قوانين محلى اعلام شده است اگر بازيكنى ديسكاليفه شود از بازى بعدى محروم می‌شود يا اگر چنين است پس چرا در ليگ امسال بازيكنانى بوده‌اند كه با ديسكاليفه شدن بازى بعدى را براى تيم‌هاى خود به ميدان رفته‌اند؟

چرا در بازى دوم ذوب آهن اصفهان و طبيعت اسلامشهر به يكباره يك ساعت مانده به آغاز بازى اعلام می‌شود آرمان زنگنه يكى از ستاره‌ها و ستون‌هاى تيم مهمان كه بازى اول نيمه نهايى را در زمين ميزبان با نتيجه ٨٤ بر ٧٤ برده‌اند از قرار گرفتن در تركيب تيم خود محروم است؟

با محروميت يكباره آرمان زنگنه حتى بر فرض استناد بر ديسكاليفه شدن در بازى قبلى يا ثبت تذكر  جدى در پرونده كميته انضباطى يا وجود محروميت تعليقى آيا نبايد به گزارش ناظر، داور يا تشكيل كميته انضباطى با حضور بازيكن بسنده كرد؟

بر اساس كدام متر و معيار در بازى دوم ذوب آهن اصفهان و طبيعت تهران در نصف جهان به يكباره يكى از بازيكنان و ستاره‌هاى اصلى تيم مهمان يك ساعت مانده به بازى محروم می‌شود؟

به نظر براى اتخاذ چنين تصميمات مهمى بايد كارشناسى‌تر، قانونى و حرفه‌اى‌تر رفتار كرد تا حاشيه‌ها، شائبه‌ها و برداشت‌هاى مختلف به جايگاه بسكتبال ايران ضربه نزند.

✍🏻 پوريا تابان

دیدگاه‌ها