کد خبر : 2024360 | 07 خرداد 1403 ساعت 11:33 | 12K بازدید | 52 دیدگاه

باید قرارداد نکونام را تمدید کنند

لطیفی: اگر آن مسائل نبود سپاهان قهرمان لیگ می‌شد

پیشکسوت استقلال می‌گوید که این تیم در فصل جاری بیشترین آسیب‌ها را از اشتباهات سهوی داورها دیده است.

لطیفی: اگر آن مسائل نبود سپاهان قهرمان لیگ می‌شد

به گزارش "ورزش سه"، تیم فوتبال استقلال در هفته بیست و هشتم لیگ برتر مقابل نساجی متوقف شد و با توجه به برد پرسپولیس صدر جدول را به این تیم واگذار كرد. شاگردان نكونام حالا در دو هفته مانده به پایان مسابقات چشم انتظار لغزش رقیب دیرینه هستند تا شاید بتوانند در پایان‌ به عنوان قهرمانی برسند.

اما توقف برابر نساجی سر و صدای زیادی ایجاد كرد و حواشی باز هم بر لیگ سایه انداخت! به همین بهانه، اعتماد با علی لطیفی یكی از پیشكسوتان باشگاه استقلال گفت‌وگویی داشته که در زیر می‌خوانیم:

* چرا استقلال نتوانست مقابل نساجی پیروز شود و صدر را حفظ كند؟
از ابتدای فصل یكی از معضلات استقلال همین بازی نتیجه‌گرا بوده كه جواد آن را بلد است. البته این هنر بزرگی است، اما ضعف استقلال ارائه ندادن فوتبال مالكانه است. تیم‌های پرسپولیس و استقلال مصداق تیم‌های بزرگ جهان هستند كه هواداران زیادی دارند. همین مسئله باعث شده و بارها دیده‌ایم اگر در صدر هم بوده‌اند به دلیل شكل بازی سرمربی‌شان اخراج شده، چون خواسته آنها بازی زیباست. نكونام از ابتدا نظرش این بوده كه نفر ندارد هرچند در فاز هجومی حق با او بود، اما در نیم‌فصل با اضافه شدن دوتا بازیكن بسیار توانمند تیم كامل شد. در بازی با نساجی هم درست كه استقلال تیم برتر بود و موقعیت‌های بیشتری هم داشت، اما آن فوتبالی كه مدنظر هواداران است برای درصد بالای رسیدن به پیروزی را شاهد نبودیم.

2026221

* استقلالی‌ها اعتقاد داشتند داور مقصر این مساوی بوده؛ شما هم همین نظر را دارید؟
این بازی را این‌طور تصور ندارم، اما باورم این است كه استقلال در فصل جاری بیشترین آسیب‌ها را از اشتباهات سهوی داورها دیده. برای همه تیم‌ها هم اشتباه به سود و هم اشتباه به ضرر آنها گرفتند، اما درباره استقلال عمده اشتباهات به ضرر این تیم بود. اگر سود و زیان داوری‌ها را در تمام بازی‌ها و برای تمام تیم‌ها جمع‌بندی كنیم، استقلال می‌توانست با اختلاف صدرنشین باشد. اما در این بازی نه من این اعتقاد را ندارم.‌

* پس از نظر شما اشتباهات داوری در این فصل سهوی بود؟
قطعا سهوی بوده، اما عمده داوران ما یا استقلالی هستند یا پرسپولیسی عمده اعضای فدراسیون و دست اندركاران ورزش هم همین‌طور. در دولت گذشته اكثریت مطلق مسئولان ورزش پرسپولیسی بودند و كتمان هم نمی‌كردند در نتیجه وقتی هنوز این تیم‌ها خصوصی نبودند خواه یا ناخواه نفرات توانمند آن طرف می‌رفتند! مثلا وقتی استراماچونی محبوب شد و می‌توانست مسیر برانكو را برود و حتی از او هم نتایج بهتری بگیرد دشمنان استقلال در این تیم بودند و با فراری دادن او استقلال را نابود كردند! امسال در اعضای هیئت مدیره و مدیرعامل شاید این بحث‌ها نباشد، اما اعتقاد دارم‌ عمده داوران و مسئولان پرسپولیسی هستند و می‌تواند تاثیر بگذارد. وقتی من داور باشم و بدانم مسئول من پرسپولیسی است، در صحنه‌های پنجاه - پنجاه به سمتی سوت می‌زنم كه مسئول من به آن تیم علاقه‌مند است! حالا نه كه مسئول بگوید بیا این كار را انجام بده، باید در نظر گرفت اكثریت داورهای ما پاك هستند، اما در بین داورها افراد فاسد وجود دارد در بین مدیران و مربیان ما هم به همین شكل است.

2026184

* از آن طرف پرسپولیسی‌ها هم می‌توانند بگویند داورهای استقلالی هم داریم!
صد درصد این‌طور است؛ اما گفتم در مقایسه با هم وگرنه یك بخشی داورهای ما هم استقلالی هستند، اما مثلا ۲۰ درصد استقلالی و ۸۰ درصد پرسپولیسی!

* خب چه كاری باید انجام داد؟
خب به‌خاطر همین این هم اشكالات وجود دارد. به‌رغم اینكه همه می‌دانیم باور داریم كه داورهای ما سالم هستند اما بر اساس همان موضوع كه عرض كردم ناخواسته این موضوع پیش می‌آید كه صحنه‌های پنجاه - پنجاه را ناخواسته به آن طرف غش كنم! با قاطعیت می‌گویم ۹۵ درصد از داورهای ما بسیار شریف و سالم‌ترین هستند، اما آن ۵ درصد در تمام اقشار هم وجود دارد. مشكل اساسی سالم بودن یا نبودن نیست مثلا در اسپانیا ۲۰ شهر وجود دارد كه هوادارانش مختص همان تیم هستند، اما در كشور ما مثلا در كرمان طرفدار تیم شهر خودشان هستند اما همان‌ها هم یا پرسپولیسی هستند یا استقلالی!

* موافق موضع‌گیری استقلالی‌ها علیه پرسپولیس هستید؟
نه، اعتقاد من بر اساس اسناد و ادله بیشترین ضربه داوری برای استقلال بوده، اما من علی لطیفی كه مسئولیتی در تیم ندارم، می‌توانم درباره آن صحبت كنم، اما باور دارم در استقلال از كادر فنی تا بازیكنانش نباید به این شكل پیش بروند! قبل از این بازی سرنوشت استقلال دست خودش بود به‌رغم فراز و نشیب‌های زیاد در این فصل كه الان هم می‌توانند به صدر برسند. درباره نكونام این را هم بگویم باید قبل از انتهای فصل قراردادش را تمدید كنند. به یك دلیل می‌گویم كه مربیان زیادی مثل فكری و منصوریان بودند كه به دلیل اینكه فرصت زیادی نداشتند، سوختند. جز یك مورد‌!

* كدام مورد؟
در دهه هشتاد مدیرعامل وقت آقای قریب سه فصل به قلعه‌نویی فرصت داد كه اگر فرصتی داده نمی‌شد الان یقین بدانید قلعه‌نویی نامی وجود نداشت! اما بعد از آن از مرفاوی تا بقیه كه از جنس استقلال بودند این فرصت به آنها داده نشد. من صدالبته به نوع فوتبال تیم نكونام نقد دارم، اما با توجه به نتایجی كه گرفته در این فصل حتی اگر قهرمان هم نشوند با او تمدید كنند. این سبك بازی در فولاد و نساجی فوق‌العاده بود، اما نوع فوتبال در تیم‌های استقلال و پرسپولیس باید فرق كند.

* به نظر شما كدام تیم قهرمان می‌شود؟
اگر دلی بگویم و به عنوان یك هوادار می‌گویم، اما آن بلاهایی كه سر سپاهان آمد و پشت‌پرده چه كار كرده بودند، كار ندارم اما اگر آن مسائل نبود قطعا سپاهان قهرمان می‌شد و حالا به عنوان كارشناس بخواهم نظر بدهم شانس كاملا برابری بین پرسپولیس و استقلال است. استقلال هنوز چیزی از دست نداده است، چون به لحاظ دو رقیبی كه دو تیم پیش رو دارند استقلال شرایط بهتری دارد، اما بازیكنان باتجربه بیشتری در پرسپولیس هستند و تحمل بیشتری در لیگ فرسایشی ما دارند.

دیدگاه‌ها