کد خبر : 2027507 | 20 خرداد 1403 ساعت 17:11 | 23.4K بازدید | 13 دیدگاه

حرف‌های مهم ممبینی از آخرین حواشی فوتبال ایران

دبیرکل فدراسیون فوتبال با بیان اینکه برخی از مدیران این فدراسیون در رابطه با پرونده فساد در باشگاه مس رفسنجان احضار شده‌اند، گفت: از زمان ابلاغ، همکاری لازم را برای رسیدگی به پرونده داشته‌ایم.

حرف‌های مهم ممبینی از آخرین حواشی فوتبال ایران

به گزارش "ورزش سه"، هدایت ممبینی دبیرکل فدراسیون فوتبال ایران در نشست خبری با خبرنگاران حاضر شد و در توضیح شرایط فدراسیون فوتبال و تیم ملی فوتبال ایران صحبت‌های زیادی داشت. او در ابتدا گفت: فصل گذشته جام ملت‌های آسیا را داشتیم و تیم ملی با وجود شایستگی‌‌اش، می‌توانست قهرمان شود. از نظر کیفیت فوتبال، بهترین تیم جام ملت‌های آسیا بودیم. امسال هم با قهرمانی فوتسال در آسیا شروع کردیم و در کنار آن قهرمانی تیم فوتبال بانوان را نیز داشتیم که نقطه عطفی برای فوتبال کشور است.

وی افزود: فوتبال بانوان با اقتدار قهرمانی را کسب کرد که نقطه عطفی بود. تیم ملی بزرگسالان نیز بازی با هنگ‌کنگ را انجام داد و با وجود سفر سخت و دوری راه با شایستگی برنده شد. دو روز دیگر با ازبکستان بازی داریم و دور دوم مقدماتی جام جهانی را نیز از شهریور ماه خواهیم داشت و امیدوارم برای چندمین دوره متوالی در جام جهانی حضور پیدا کنیم.

ممبینی در ادامه با اشاره به کشور ازبکستان تاکید کرد: ازبکستان کشوری است که در حال رشد و توسعه است. چند بازیکن تیم ملی ازبکستان در کشور ما بازی می‌کنند و این دیدار استارت خوبی برای شروع دور دوم بازی‌های مقدماتی جام جهانی نیز هست و امیدوارم مردم به ورزشگاه بیایند. هوای خوبی در بهار وجود دارد و هواداران به ورزشگاه بیایند و تیم ملی را تشویق کنند و حمایت خود را نشان دهند.

دبیرکل فدراسیون فوتبال در خصوص پرونده مبارزه با فساد و بازداشت رئیس کمیته داوران فدراسیون فوتبال گفت: این پرونده مربوط به سال ۱۴۰۰ است و در مرحله بازپرسی قرار دارد. چند نفر از ارکان فدراسیون فوتبال احضار و یکی دو نفر بازداشت شده‌اند. هر زمان اطلاعات تکمیلی از دادگاه برسد، اطلاع‌رسانی خواهیم کرد. فدراسیون فوتبال همکاری تنگاتنگی با دادستانی کرمان داشته است.

1782989

او ادامه داد: دوستان از کارشان تعلیق شده‌اند و فدراسیون آماده پاک سازی است و با قدرت با فساد مبارزه خواهد کرد. فراموش نکنیم فوتبال یکی از علاقه‌مندی‌های جامعه کشور است و بزرگان زیادی در عرصه پیشکسوتان، بازیکنان، مربیان و داوران و... داشته‌ایم، از جمله مرحوم پرویز دهداری، مرحوم ناصر حجازی، مرحوم منصور پورحیدری، علی پروین، حسن روشن و... که افراد بزرگی بودند و هستند. این عزیزان در فوتبال زحمت کشیده و با کمترین امکانات باعث رشد و توسعه فوتبال کشور شده‌اند. نباید اینها را فراموش کنیم. اگر در جامعه فوتبال محرز شود کسی فساد کرده است فدراسیون فوتبال بدون هیچ اغماضی برخورد خواهد کرد. منتظر نتیجه دادگاه هستیم. نه تنها این مورد، بلکه در بقیه موارد با چیزی که باعث خدشه‌دار شدن جامعه فوتبال شود، برخورد خواهیم کرد.

دبیر کل فدراسیون فوتبال خاطرنشان کرد: در ماده ۱۱ انضباطی فیفا و ماده ۱۷ اخلاق فیفا داریم که کلیه ارکان فوتبال باید هر گونه پیشنهاد رشوه و پیشنهاد فساد را در اولین فرصت به ارکان قضایی و دبیرخانه قضایی گزارش دهند، حتی اگر فعلی هم صورت نگرفته باشد. اگر پیشنهاد هم داده شود و گزارش نکنند، در صورت اثبات پیشنهاد با فردی که حاضر نشده گزارش بدهد با محرومیت‌های طولانی مواجه خواهد شد. در یوفا نیز این ماجرا را داشتیم و شخصی که گزارش نداده بود، مادام العمر محروم شد. جامعه فوتبال باید هر گونه مورد مستدل را که می‌بیند، به ارکان قضایی گزارش دهد تا برخورد قاطع صورت بگیرد. عکس این موضوع نیز وجود دارد که اگر کسی بدون سند بخواهد باعث اغتشاش و چالش شود با محرومیت و جرایم سنگین روبرو خواهد شد. جامعه و رسانه فوتبال باید بداند برای ارزش‌های فوتبال دست به دست هم دهند تا موارد را بگویند.

ممبینی در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است این پرونده منجر به سقوط مس رفسنجان به لیگ دسته اول شود، تصریح کرد: اجازه دهید هیچ‌گونه پیش‌بینی نداشته باشیم، چون رسیدگی به این پرونده در دادستانی انجام می‌شود. اجازه دهید گزارش بیاید تا ارکان قضایی فدراسیون فوتبال به صورت ویژه دنبال کنند. هر چند در کنار دادستان کرمان، کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال هم این افراد را دعوت کرده است. ارکان قضایی ما نیز بیکار ننشسته‌اند. کشور‌هایی که عضو فیفا و AFC هستند مورد رصد قرار می‌گیرند. آنها اخبار پرونده را دیده و از ما گزارش خواسته‌اند. ما هم آخرین اطلاعاتی که داشتیم در اختیار کنفدراسیون فوتبال آسیا قرار دادیم و اگر گزارش دیگری برسد باید AFC را در جریان پرونده و حکم آن قرار دهیم.

1775739

دبیرکل فدراسیون فوتبال در رابطه با اینکه چه باشگاه‌های دیگری در این پرونده دخیل هستند، خاطرنشان کرد: باید در مورد اخباری که نمی‌دانیم صحت دارد یا ندارد، محتاط باشیم. باید حرمت افراد را نگه داریم تا خدای ناکرده شخصی یا باشگاهی زیر سوال نرود. جمع کردن این موضوع در صورتی که چیزی اثبات نشود، سخت است. برخی از اخبار‌ها را از نهاد‌های مستقل دارید ولی اجازه دهید اخبار دقیق از دستگاه‌های ذی‌ربط ارائه و فدراسیون فوتبال در اختیار رسانه‌ها قرار داده شود.

ممبینی در واکنش به انتشار خبری مبنی بر اعتراف خداداد افشاریان به تبانی در ۱۵ بازی گفت: گزارش کاملی از سوی دادستانی در اختیار فدراسیون فوتبال قرار نگرفته تا برخی از اخبار‌ی را که در صفحات مجازی دست به دست می‌شود تأیید کنیم. از حدس و گمان و نام بردن افراد خودداری کنیم. ارکان قضایی فدراسیون فوتبال با دوستان در دادگستری در ارتباط هستند.

هدایت ممبینی در خصوص اظهارات یکی ار رؤسای پیشین فدراسیون فوتبال که به نوعی ارکان فدراسیون را زیر سوال برده بود، خاطرنشان کرد: به دوستان احترام می‌گذاریم و هر کسی می‌تواند نظرات شخصی‌اش را بگوید. فدراسیون فوتبال برای این فصل نیست و قدمت چندین ساله دارد. چیز‌هایی در فوتبال ممکن است بوجود بیاید و نهاد‌های دیگری باید به اتفاقات خارج از فوتبال ورود کنند. یکی از افرادی که در مظان اتهام قرار دارد و بازداشت است در دوره یکی از این دوستان فعالیت کرده است. ممکن است انسان‌ها در مرحله‌ای باشند که تغییر رویه بدهند و تضمینی وجود ندارد که در گذشته یا الان مشکلی وجود نداشته باشمد. زمانی که در سازمان لیگ مسئولیت داشتم با یکی دو نفر برخورد شد. نهاد‌های نظارتی به این داستان‌ها ورود کرده‌اند و دادگاه نیز رأی می‌دهد. فدراسیون فوتبال از روز اول دادستان را همراهی کرده و همان‌طور که دیدید دوستان از کارشان تعلیق شده‌اند و اگر جرم‌شان ثابت شود، برخورد‌های سختی صورت می‌گیرد.

ممبینی در توضیح صحبت‌های علی خسروی و حواشی او، گفت: من در جزییات نیستم اما می‌دانم علی خسروی به کمیته اخلاق دعوت شده. قرار بود به حواشی دامن نزنند تا جو حواشی ملتهب نشود اما فدراسیون فوتبال و ارکان قضایی برخورد قاطع خوبی داشتند.

دبیر کل فدراسیون فوتبال همچنین به مسئله بالا بودن رقم جریمه‌ها واکنش نشان داد: این یک دستور العمل انضباطی است. باید ارقام و جریمه‌ها اصلاح می‌شد. درخواست ارکان قضایی بود که مورد تایید هیئت رییسه فدراسیون قرار گرفت. با توجه به بیانیه‌هایی که ایجاد حاشیه می‌کردند، ارکان قضایی که ارکان مستقلی هستند تصمیم گرفتند این عدد را بیشتر کنند تا شاید بازدارنده باشد. الان شما می‌بینید جریمه‌های انضباطی در تمام دنیا اینگونه است. در جام ملت‌های آسیا ما 2 مورد خیلی کوچک جریمه‌ها را دیدیم و این یک عمل بازدارنده برای فوتبال محسوب می‌شود.

ممبینی همچنین تصریح کرد: ارکان قضایی خودش ورود می‌کند تا جو آرامی در فوتبال باشد. هر جا که تشخیص دهند می‌شود ورود کنند و جریمه در نظر بگیرند، قطعا انجام خواهند داد.

وی درباره آخرین روند ورود VAR به ایران گفت: بعد از اینکه دولت وجود VAR را در لیگ مهم دانست، بودجه‌ای برای فدراسیون جهت خرید این تکنولوژی در نظر گرفت. ۱۲ مهرماه این پول به حساب وزارت ورزش واریز شد. در نامه اول نوشته شده بود برای تجهیز ورزشگاه‌ها به سیستم VAR؛ آن کلمه تجهیز که در نامه آمده باعث شده پول به حساب شرکت توسعه و تجهیز برود. الان از تاریخ ۱۲ دی‌ماه که پول از سازمان برنامه و بودجه به حساب وزارت ورزش واریز شده، هنوز این پول به حساب فدراسیون فوتبال منتقل نشده است.

2031767

ممبینی اضافه کرد: می‌دانید که برای خریداری هر دستگاه خارجی باید پیش پرداخت داده شود. به پول ما مبلغ این سیستم ۱۱۰ میلیارد تومان است. دولت و سازمان برنامه بودجه در کمتر از سه هفته این پول را واریز کردند و از تاریخ ۱۲ مهرماه که این پول واریز شده، بعد از مدتی وزارت ورزش پول را به حساب شرکت توسعه و تجهیز ریخته است. این واقعاً خیلی جالب است. ما یک سیستم هستیم، ولی آنقدر جلسه داشتیم که خسته شدیم. امیدوارم یک نفر پیدا شود این مشکل را حل کند.

ممبینی در پاسخ به این پرسش که آیا دستگاه VAR تا الان سفارش داده نشده است؟ عنوان کرد: نمی‌خواهم زیاد در این مورد ورود کنم، اما یک‌سری دستگاه‌ها وارد شده و مابقی دستگاه‌ها قرار بود از شرکت دیگری خریداری شود که روند در همین سطح متوقف شده است. بودجه فدراسیون فوتبال با ۱۸ تیم ملی خیلی محدود است. بودجه ما شاید بالای ۵۰۰ میلیارد تومان باشد و کمک‌های دولتی در سال قبل حدود ۹۰ میلیارد تومان بود؛ با اینکه جام ملت‌ها و اردو‌ها را داشتیم. شرایط خیلی سخت است. با توجه به اینکه تحریم هستیم، استفاده از منابع‌مان از فیفا هم راحت نیست. با این اوضاع فدراسیون فوتبال برای خرید دستگاه VAR به دولت متوسل شد و دولت هم خیلی سریع کمک و پول را کمتر از سه هفته واریز کرد ولی متأسفانه در چند ماه اخیر نتوانستیم این پول را بگیریم. این یکی از مشکلاتی است که دوست داریم سریع حل شود و آقای وزیر ورزش باعث شوند که این پول خیلی سریع واریز شود تا فصل بعد را از دست ندهیم.

وی در مورد اینکه گفته می‌شود در صورت عدم تجهیز ورزشگاه‌ها فصل آینده لیگ برتر شروع نخواهد شد، گفت: آقای تاج دستور دادند کارگروه استانداردسازی ورزشگاه‌ها هفته گذشته تشکیل شود. دوست داریم که هر چه سریع‌تر ورزشگاه‌ها را از نظر نحوه ورود و خروج هواداران و همچنین ورود بانوان به ورزشگاه‌ها استانداردسازی کنیم. یکسری مشکلات درباره نحوه استقرار بانوان داشتیم. امکانات سخت‌افزاری داشتیم. تصمیم بر این شد که تا این اصلاحات انجام نشده لیگ را شروع نکنیم، حتی اگر به خاطر زمان به مشکل بخوریم. باید همه همت کنند. فدراسیون فوتبال بخشی از این کار است. همه باید کمک کنند تا سال به سال کیفیت مسابقات را بالا ببریم. الان برخی زمین‌ها و برخی کیفیت پخش‌ها در شأن فوتبال ایران نیست.

ممبینی در واکنش به کم اهمیت بودن صعود به جام جهانی با توجه به افزایش سهمیه تیم‌های آسیایی گفت: نظر دوستان از این بابت است که تعداد تیم‌ها زیاد شده. این یک کار کارشناسی در فیفا بود که تصمیم گرفتند تیم‌ها از 32 تیم به 48 تیم افزایش پیدا کنند. این تصمیمات در سطح کلان است و باید کار کارشناسی انجام شود که چرا فیفا این را در کنگره فیفا تصویب کرد. این یک دلیلش از این است که تیم‌های فوتبال رشد چشمگیری داشتند و تیم‌های بزرگ دنیا رو به حرکت می‌روند. سقف مشخص است و تیم‌های زیادی خودشان را به این سطح می‌رسانند. تیم المپیک ما مقابل هنگ کنگ حذف شد و یک تیم درجه دو فوتبال آسیاست اما در بازی مقدماتی جام جهانی مشخص بود دست و پا بسته نیست. اردن تا فینال آسیا آمد و یک تیم درجه دو آسیا محسوب می‌شد اما تیم‌هایی که رنکینگ بالایی دارند از رسیدن به فینال ناکام ماندند. این رشد فوتبال است و فکر می‌کنم در جام‌های آینده حساسیت و نشاط جام جهانی بالاتر برود. اگر قبل از این 32 ملت هیجان داشتند، اکنون 48 تیم هیجان بالا رفتن تیمشان را داشتند. 

او ادامه داد: نمی‌شود خودمان را از پیش برنده بدانیم. بچه‌ها باید تلاش کنند و دست کم نگیرند. همه تیم‌ها در حال رشد و توسعه هستند و ما هم باید با طرف کردن نقاط ضعف، نقاط قوتمان را تقویت کنیم تا بتوانیم صعودی آسان داشته باشیم.

دبیر کل فدراسیون فوتبال درباره چینش داوری در هفته‌های پایانی گفت: رضایت از این چینش مربوط به دیگران است و کارگروه صیانت چون حساسیت بالاتری داشت، با نظارت بیشتری داور انتخاب می‌کرد. چون هفته‌های پایانی بود و حساسیت بالاتر بود، از داوران باتجربه استفاده شد و تا زمانی که با چشم غیرمسلح قضاوت می‌کنیم، همان‌طور که یک بازیکن اشتباه می‌کند یا یک سرمربی ترکیب اشتباه می‌چیند، داور هم انسان است و ممکن است با خطای انسانی اشتباه کند. با آموزش این موضوع در ارکان اجرایی و مدیریتی می‌توانیم این وضعیت را ارتقا دهیم.

دبیرکل فدراسیون فوتبال ایران در توضیح وضعیت ورود بانوان به ورزشگاه‌ها گفت: باید این مشکل حل شود. سال اول بود و نهادها دغدغه‌های درستی داشتند. حدس می‌زدیم در تردد و حمل و نقل مشکلاتی به وجود بیاید برای همین سعی کردیم ورزشگاه‌هایی که خودشان رغبت دارند و در این مسیر هستند، در اولویت باشند. می‌دانستیم این مشکلات می‌تواند موضوع اصلی را زیر سوال ببرد برای همین از برخی از ورزشگاه‌ها استفاده نشد. ان‌شاءالله روزی برسد همه ورزشگاه‌ها به این اتفاق برسند و بعد از چند سال دیگر نگوییم که زیر ساخت‌هایمان آماده نیست. ان‌شاءالله همت کنند و باشگاه‌های میزبان به هوادارن خانمشان احترام بگذارند تا خدای نکرده اتفاقی نیفتد تا یک مسئول زیر سوال برود.

دیدگاه‌ها