کد خبر : 2053409 | 18 تیر 1403 ساعت 07:54 | 5.4K بازدید | 7 دیدگاه

غیبت ایران در مسابقات ویلیام جونز

بسکتبال ایران که تا پیش از این پای ثابت رقابت‌های سالیانه ویلیام جونز بود، در فصل جدید حضور ندارد. این تصمیم به دلیل رفتار دوگانه کشور میزبان با تیم‌های آقایان و بانوان اتخاذ شد.

غیبت ایران در مسابقات ویلیام جونز

به گزارش "ورزش سه" و به نقل از مهر، «ویلیام جونز» عنوان مسابقات معتبر و پُرسابقه بسکتبال در آسیا است که هر ساله با حضور نمایندگان قاره‌های مختلف از جمله آمریکا و آفریقا به میزبانی چین تایپه برگزار می‌شود.

ایران از جمله کشورهایی است که همه ساله به حضور در این رقابت‌ها دعوت شده است، حتی در بسیاری از ادوار با تیم ملی در این تورنمنت حاضر شده است ضمن اینکه سابقه قهرمانی هم دارد.

دوره پیشین مسابقات ویلیام جونز که چهل و دومین دوره این رقابت‌ها به حساب می‌آمد نیز مرداد سال ۱۴۰۲ با حضور تیم بسکتبال ایران نوین برگزار شد. این تیم با هدایت محمد عابدینی در میان ۹ تیم شرکت کننده در آن رقابت‌ها با ۲ برد و ۶ باخت و مجموع ۱۰ امتیاز جایگاه هشتم را در اختیار گرفت.

با این اوصاف و با وجود پیشینه‌ای که بسکتبال ایران از حضور در ادوار مختلف مسابقات ویلیام جونز دارد، در دوره جدید این رقابت‌ها نماینده‌ای ندارد.

دوره جدید رقابت‌های بسکتبال ویلیام جونز در بخش بانوان از دو روز گذشته آغاز شده است. رقابت‌های بخش مردان هم از ۲۳ تیر آغاز می‌شود اما با وجود دعوت‌نامه ارسالی، ایران در هیچ بخشی نماینده ندارد.

محسن معزی‌فر، دبیر فدراسیون بسکتبال در گفت‌وگو با خبرنگار مهر در مورد چرایی این موضوع توضیح داد و گفت: برگزارکنندگان ویلیام جونز دعوت‌نامه حضور در این دوره جدید این رقابت‌ها را برای فدراسیون بسکتبال ایران ارسال کردند. این دعوت‌نامه برای هر دو تیم بانوان و مردان به دست‌مان رسیده بود. بر این اساس برای اعزام نماینده در هر دو بخش اقدام لازم را انجام دادیم.

وی ادامه داد: با این حال و با وجود دعوت‌نامه ارسالی، میزبان از پذیرش تیم بانوان امتناع کرد. فدراسیون بسکتبال هم در واکنش به این مسئله، اعزام تیم در بخش مردان را هم منتفی کرد.

دبیر فدراسیون بسکتبال تاکید کرد: حضور در تورنمنت ویلیام جونز یکی از برنامه‌های فدراسیون بسکتبال در بخش بانوان بود. این موضوع در برنامه «النی کاپوجیانی» سرمربی یونانی هم قرار داشت اما میزبان مسابقات تیم بانوان ایران را نپذیرفت.

معزی‌فر در واکنش به اینکه «عدم تشکیل تیم ملی یا تیم ب بی‌تاثیر در عدم اعزام نبوده است؟»، گفت: فدراسیون به‌خاطر چگونگی واکنش چین تایپه و برخورد دوگانه با تیم بانوان و مردان ایران، از اعزام نماینده در بخش مردان امتناع کرد. قاعدتا اگر برنامه اعزام به قوت خود باقی می‌ماند، تیم تشکیل می‌شد و با پیگیری‌های اردوی تمرینی عازم مسابقات می‌شد. احتمالا هم تیم ب که ترکیبی از بازیکنان جوان و با تجربه هستند را اعزام می‌کردیم.

وی در پایان و در پاسخ به این پرسش که «در این صورت چه کسی هدایت تیم را بر عهده می‌گرفت؟»، گفت: در صورتیکه قرار بر اعزام می‌شد اقدام به تعیین و معرفی سرمربی می‌کردیم.

دبیر فدراسیون بسکتبال در مورد زمان تعیین تکلیف کادر فنی تیم «ب» یا همان ایران نوین گفت: بعد از این که گزینه هدایت تیم ملی نهایی شد در مورد این تیم هم تصمیم‌گیری لازم انجام می‌شود.

دیدگاه‌ها