کد خبر : 1171515 | 20 شهریور 1393 ساعت 13:58 | 204.8K بازدید | 0 دیدگاه

برای اولین بار در "ورزش سه "

انتشار بخشی از قرارداد منتشر نشده دایی

جدایی علی دایی از پرسپولیس و تلاش سرخ پوشان برای پرداخت مبلغ قرارداد او خیلی ها را دچار ابهام کرده که چه مفادی در قرارداد منعقد شده بین دایی و رویانیان مدیرعامل وقت پرسپولیس مورد توافق قرار گرفته بود.

انتشار بخشی از قرارداد منتشر نشده دایی
به گزارش "ورزش سه"، بی گمان یکی از موانع اصلی و بازدارنده برای تغییر و تحول در کادرفنی پرسپولیس و برکناری علی دایی نوع قراردادی بود که بین او و باشگاه پرسپولیس در زمان مدیریت محمد رویانیان به امضا رسید. قراردادی که نگاه کلی به آن نشان می دهد کاملا یک طرفه بوده و باشگاه پرسپولیس امتیازات زیادی را به علی دایی داده ، نگاهی اجمالی به قرارداد منعقد شده بین دایی و محمد رویانیان (مدیرعامل وقت پرسپولیس) شاید اثبات کند که برکناری شهریار چندان هم آسان نبود.
با هم نگاهی خواهیم داشت به مفاد این قرارداد که تا به حال در رسانه‎ای منتشر نشده است.

شرط اخراج دایی

در بندی از قرارداد منعقد شده بین علی دایی و پرسپولیس به وضوع شرط اخراج علی دایی قید شده است. طبق این بند باشگاه پرسپولیس اگر بدون دلایل فنی و قانونی قرارداد دایی را فسخ کند حق شکایت را به او می دهد و سرمربی پرسپولیس می تواند با شکایت تمام پولش را دریافت کند. حال معلوم نیست دلایل فنی و قانونی از نگاه دایی چیست و اصلا می توان با تکیه به این دو پارامتر می توان چه توجیهاتی را برای برکناری دایی داشت.

مبلغ قرارداد دایی

شاید مبلغ دریافتی علی دایی در قرارداد 3 ساله اش بارها و بارها در رسانه های مختلف منتشرشده باشد اما بد نیست که بار دیگر مرور شود مبلغ قرارداد او برای فصل اول یک میلیارد و 950 میلیون تومان، برای فصل دوم 2 میلیارد و 150 میلیون تومان و برای فصل سوم نزدیک به2 میلیارد و 500 میلیون تومان است. رقمی که همانطور که عنوان شد در صورت قطع همکاری از سوی پرسپولیس باید تمام و کمال به دایی داده شود.

پاداش 200 میلیونی

البته این مبالغ دستمزد علی دایی برای 3 فصل همکاری با پرسپولیس است. در حالی که پاداش های مختلفی نیز برای او در این قرارداد پیش بینی شده است برای مثال طبق آنچه که بین او و محمد رویانیان منعقد شده دایی در صورت صعود پرسپولیس به لیگ قهرمانان آسیا مبلغ 200 میلیون تومان به عنوان پاداش دریافت خواهد کرد.

دریافتی این فصل دایی

شاید برایتان جالب باشد که بدانید علی دایی از مبلغ قرارداد این فصل خود چه اندازه دریافتی داشته است. اینطور که از باشگاه خبر رسیده دایی طی 4،3 ماه گذشته از لیگ چهاردهم مبلغ 250 میلیون تومان دریافتی داشته است.

بالاترین مقام فنی

در قرارداد علی دایی به جز عنوان سرمربی صراحتا قید شده که او بالاترین مقام فنی در باشگاه و تیم پرسپولیس است به معنای دیگر و طبق این بند از قرارداد نه مدیرفنی می تواند برای او و تیم تصمیم بگیرد و نه پستی به عنوان مدیرفنی؛ طبق اختیاری که مدیرعامل وقت پرسپولیس به علی دایی داده او به عنوان سرمربی پرسپولیس و بالاترین مقام فنی هیچ توضیح فنی به هیچ فرد یا جایگاه فنی نباید بدهد. به معنای دیگر او می توانست به مدیرعامل تیم گزارش بدهد اما مدیرعامل، اعضای هیات مدیره، مدیرفنی، کمیته فنی و هیچ پست و مقام دیگری نمی توانست از او توضیح فنی بخواهد.

جریمه ای در کار نیست

طبق بندی که در قرارداد علی دایی آمده آیین نامه انضباطی باشگاه پرسپولیس در مورد او قابل اجرا نیست. به اصطلاح ساده تر علی دایی مشمول جریمه هایی که کمیته انضباطی باشگاه یا مدیرعامل پرسپولیس برای مجموعه در نظر می گیرد نخواهد شد بنابراین اگر روزی متوجه شدید که علیرضا رحیمی به خاطر باخت پرسپولیس به رقبا مجموعه تیم را 5، 10 یا 15 درصد جریمه کرد بدانید که علی دایی شامل این جریمه ها نخواهد شد.

جریمه و پاداش بازیکنان با نظر سرمربی

به غیر از اینکه در قرارداد دایی آمده که او مشمول آیین نامه انضباطی باشگاه نخواهد شد، باشگاه پرسپولیس هم اگر بخواهد بازیکنان را جریمه کند یا به آنها پاداش بدهد باید زیرنظر مستقیم آقای سرمربی باشد. به معنای دیگر پاداش های پس از هر پیروزی و جرایم احتمالی که باشگاه پس از باخت برای بازیکنان در نظر می گیرد را علی دایی باید تعیین کند.

جرایم دایی

البته در این قرارداد یک طرفه باشگاه پرسپولیس و علی دایی جریمه هایی نیز برای سرمربی لحاظ شده است. به گونه ای که اگر دایی مثلا بدون اطلاع قبلی در چند نوبت تمرین غایب باشد یا بدون هماهنگی روی نیمکت پرسپولیس ننشیند باشگاه می تواند به مبالغی حدود بین 1 تا 5 میلیون تومان او را جریمه کند، جریمه هایی که در قیاس با دریافتی علی دایی به شدت ناچیز به نظر می رسد.

انتخاب دستیار و بازیکنان با اختیار تام

به گزارش "ورزش سه"، شاید این بند از قرارداد علی دایی یکی از معمولی‌ترین بندهایی است که در قرارداد باشگاه پرسپولیس و سرمربی اش آورده شده است. چرا که سرمربی این حق را دارد تا دستیاران و بازیکنان موردنظرش را انتخاب کند و علی دایی نیز که در قراردادش همه مسائل را لحاظ کرده قطعا نمی توانست از این بند معمول بگذرد و به همین دلیل هیچ مقام مسوولی در باشگاه پرسپولیس نمی تواند برای او دستیار انتخاب کند. همین مساله نشان می دهد اخباری که پیش تر در مورد انتخاب افشین پیروانی زیرنظر علیرضا رحیمی منتشر شده بود شایعه ای بیش نیست.

دغدغه های بزرگ پرسپولیس و سیاسی

آنچه که در این مطلب آمده تنها بخشی از قراردادی است که بین علی دایی و باشگاه پرسپولیس در زمان مدیریت محمد رویانیان منعقد شده است. نگاهی اجمالی به آنچه که در این قرارداد آمده نشان می دهد که پرسپولیسی‌ها که علی دایی را برکنار کردند باید مبلغ هنگفتی را به عنوان غرامت به او بپردازند آن هم در حالی که سرمربی پرسپولیس برخلاف قلعه‌نویی و خیلی ها دیگر با کم کردن مبلغ قراردادش موافقت نکرد. بر همین اساس سیاسی در گفتگو با "ورزش سه" صراحتا بیان کرد که پرسپولیس مبلغ قرارداد دایی را تا ریال آخر پرداخت خواهد کرد. به همین دلیل او دقایقی قبل به همراه نماینده تام الاختیار دایی (بهمن دهقان) به وزارت ورزش رفت.

دیدگاهها