حساب رسمی ورزش‌سه را در اینستاگرام دنبال کنید
کد خبر: 1561220/34 زمان: 11:36   1397/07/23 بازدید: 14,990

صفر، سهم باشگاه های ایرانی از تجارت پرسود

ستاره‌های فوتبال ایران در حراج 50 یا 100 هزار دلاری

ستاره های فردای فوتبال ایران را می توان با 50 هزار دلار بخدمت گرفت و بعد آنها را با میلیون ها دلار به تیم های دیگر فروخت. چه تجارتی از این سودمندتر؟

به گزارش "ورزش سه"، این اتفاق به خاطر قراردادهای نسنجیده باشگاه های ایرانی با ستاره های فردای فوتبال رخ می دهد و سر تیم های ایرانی از این نقل و انتقالات جذاب بی کلاه می ماند.


از مدت ها پیش مشخص بود که امید نورافکن سر از یک تیم اروپایی در می آورد. او پیش از اینکه در استقلال چهره شود در تیم ملی جوانان و در بازی های مقدماتی جام ملت ها در مشهد نشان داد چه بازیکن با کیفیتی است. در ادامه او برای تیم ملی جوانان در جام ملت ها به میدان رفت و در جام جهانی زیر 20 سال هم یکی از بازیکنان کلیدی تیم ملی جوانان بود و طبیعی بود به خاطر بازی در این تورنمنت بزرگ در تیراس تیم های اروپایی باشد. در نهایت این بازیکن راهی تیم شارلروا شد و سهم تیم استقلال از این جابجایی 50 هزار دلار بود.


البته باشگاه استقلال و در راس آن امیر حسین فتحی می گوید در تلاش هستند این درآمد را به 350 هزار دلار افزایش دهند. آنها احتمالا باید به فیفا شکایت کنند و اگر فیفا حق رشد باشگاه استقلال را تایید کند 300 هزار دلار دیگر به استقلال می رسد. البته که این 300 هزار دلار ابهام زیادی دارد و مشخص نیست به استقلال می رسد یا نه.  


و اما امید نورافکن در آینده ای نزدیک از سوی باشگاه بلژیکی فروخته خواهد شد و سهم باشگاه شارلروا از این این جابجایی 100 درصد سود خواهد بود بدون اینکه حتی یک سنت به باشگاه استقلال برسد. این همان اتفاقی است که برای کاوه رضایی رخ داد. حداکثر پولی که باشگاه در یک فصل به کاوه رضایی می داد 250 هزار دلار بود اما این بازیکن را به قیمت 5 میلیون دلار به باشگاه بروژ فروخت. می شود این طور گفت باشگاه بلژیکی دهها برابر پولی که در این یکی دو فصل به کاوه رضایی داد از فروش او سود کرد در حالی که باشگاه استقلال هم می توانست بخشی از این ماجرا باشد. اما قرارداد استقلال با کاوه رضایی تمام شده بود و این بازیکن در شرایطی به فوتبال  بلژیک رفت که بازیکن آزاد بود.
همین اتفاق در آینده ای نزدیک در مورد امید نورافکن تکرار خواهد شد.


باشگاه ذوب آهن یکی دیگر از باشگاه هایی است که ستاره اش را خیلی ارزان به تیم روبین فروخت. رضا شکاری وضعیت مشابه امید نورافکن را داشت. رضا شکاری در جام جهانی زیر 20 سال در کره جنوبی و در بازی با زامبیا و پرتغال برای ایران گل زد و طبیعی بود خیلی زود باشگاه ذوب آهن را ترک کند. اگر چه باشگاه ذوب آهن گفته به فیفا شکایت کرده و می خواهد از جابجایی این بازیکن 500 هزار دلار بگیرد اما یک فصل و نیم از حضور رضا شکاری در تیم روبین می گذرد بی آنکه تیم ذوب آهن از این جابجایی سهمی ببرد. رضا شکاری در این باره می گوید: « جدایی من از تیم ذوب آهن و حضور در تیم روبین قانونی بوده به این خاطر که در قراردادم بندی وجود دارد که آمده می توانم با پرداخت 100 هزار دلار به تیم ذوب آهن به یک تیم خارجی بروم. من این کار را کردم و 100 هزار دلار ذوب آهن هم روی میز بود اما مشکل اینجاست که ذوب آهن این پول را قبول نمی کند و به فیفا شکایت کرده است.»


یادمان می آید در گذشته ای دور وقتی مهدی مهدوی کیا راهی تیم بوخوم شد باشگاه پرسپولیس چند بار از تیم های آلمانی پول گرفت. یک بار به خاطر حضور در بوخوم. یک بار به خاطر انتقال قرضی از تیم بوخوم به هامبورگ و یک بار هم به خاطر فروش دائمی اش به تیم هامبورگ. آیا این اتفاق در مورد علیرضا جهانبخش تکرار شده است؟ علیرضا با پولی نزدیک به 200 تا 250 هزار دلار از تیم داماش به نایمخن رفت. در ادامه نایمخن با دریافت پولی نزدیک به 6 میلیون یورو این بازیکن را به آلکمار فروخت و آلکمار هم این بازیکن را با 26 میلیون یورو در اختیار تیم برایتون قرار داد و به نظر می رسد سهم باشگاه داماش از این همه جابجایی همان 200 تا 250 هزار دلار اولیه بود.


بی توجهی مدیران عامل باشگاه های ما نسبت به ستاره های جوان بی شک به خاطر دولتی بودن باشگاه هاست که هیچ گاه در مورد عملکرد خود مورد پرسش و پاسخ قرار نمی گیرند و ابایی هم ندارند از اینکه ستاره های فردای فوتبال را با 50 یا 100 هزار دلار به حراج بگذارند. دراین تجارت پر سود سر تیم های ایرانی بی کلاه مانده است. شاید به این خاطر که ما قواعد بازی را بلد نیستیم.

 

از سراسر وب
ديدگاه کاربران
برای ارسال دیدگاه، باید وارد حساب کاربری خود شوید.
برای ورود به حساب کاربری خود اینجا کلیک نمایید.