کد خبر: Aobp3 زمان: 13:25 1398/01/25   بازدید: 427

با وجود برتری 5 امتیازی

مسیر قهرمانی پرسپولیس؛ همچنان سخت

در هفته‌ای پرحاشیه و بسیار جنجالی ، سرخپوشان توانستند از غفلت رقیبان خود استفاده کنند و اختلاف را در صدر جدول رده‌بندی به 5امتیاز با تیم دوم برسانند.

به گزارش ورزش سه ، شاگردان برانکو دیدار مقابل سایپا را با آرایش 2-4-4 لوزی آغاز کردند. سرخ های پایتخت پس از برد مهم و دل چسب در مقابل الاهلی پیش بینی می‌شد که بدون تغییر نسبت به آن مسابقه به مصاف سایپا بروند اما برخلاف انتظارات،  به دلیل فشردگی بازی ها و خستگی حاصل از این فشردگی باعث شد تا در این بازی پروفسور کروات، به چند بازیکن نیمکت نشین بازی بدهد.


بیرانوند باز هم مرد شماره یک پرسپولیس بود و شجاع خلیل‌زاده و سیدجلال حسینی دو مدافع میانی تیم برانکو بودند. نادری در جناح چپ و  نعمتی  هم در جناح راست ، قرار گرفتند. در خط میانی کامیابی نیا به عنوان هافبک دفاعی ، شریفی و رفیعی در جناح راست و چپ خط میانی و رسن هم در راس جلوی لوزی وظیفه طراحی حملات را بر عهده داشت. در خط حمله هم برانکو از حضور بودیمیر به عنوان زوج علیپور سود برد .

 


آنچه که از دیدار روز گذشته مشخص بود ، علی دایی و شاگردانش برنامه ویژه ای برای گرفتن امتیاز از پسران برانکو داشتند. مهمترین برنامه دایی  استفاده از قدرت بالایی سرزنی شاگردانش بر روی توپ های بلند ارسالی ، به داخل محوطه جریمه بود و در یکی از این توپ های ارسالی نیز به گل رسیدند. پس از گل سایپایی ها برای بالا بردن تعداد گل‌ها، شروع به پرس از بالا و پوشش منافذ برای حرکت سرخ ها را در برنامه خود قرار دادند که رفته رفته با پیشروی ارتش سرخ در فاز دفاعی خود قرار گرفتند و چشم به ضد حملات دوختند. در مقابل اما برای سرخ ها این دیدار نکات مهمی را در برداشت.


حضور نعمتی در دفاع راست و غیبت نوراللهی در میانه میدان تا حدودی نظم تیم برانکو در فاز دفاعی را برهم زده بود. در کنار این مورد حضور همزمان  شریفی و  رفیعی در ترکیب هماهنگی در خط میانی و خط حمله را دچار مشکل کرده بود. اما با تعویض ترابی شکل بازی پرسپولیس در فاز حمله تغییر پیدا کرد. بازیکنان این تیم با سرعت دادن به بازی فشار زیادی روی دفاع حریف ایجاد کردند که در نهایت روی هوش بالا و عملکرد بی نظیر علیپور دوبار توانستند دروازه حریف را باز کنند.  شاگردان برانکو بعد از زدن گل سوم به دلیل خستگی ناشی از فشار این دیدار  تا دریافت گل دوم بازی را آرام و پس از دریافت گل تا انتهای بازی حریف را به درستی کنترل و مدیریت کردند.

 

 

شلیک بی نقص!


شاگردان دایی بازی را هجومی آغاز کردند و ابتکار عمل را در دست گرفتند. سفیدپوشان سایپا در دقیقه ۲ صاحب یک ضربه کرنر شدند که معین عباسیان با استفاده از ارسال این توپ به تیر یک و شلوغی مقابل محوطه جریمه پرسپولیس، گل سایپا را به صورت مستقیم از نقطه کرنر و از بین پاهای علیرضا بیرانوند وارد دروازه شاگردان برانکو کرد. پس از به ثمر رسیدن این گل، باز هم بازی در اختیار سایپا بود و آن‌ها چند موقعیت نصفه و نیمه دیگر هم داشتند که توفیقی برای آن‌ها نداشت. از دقیقه ۲۰ توپ و میدان در اختیار سرخ ها قرار گرفت. مهدی شریفی، علی علیپور و ماریو بودیمیر بازیکنانی بودند که بیشتر در محوطه جریمه حریف دیده می شدند و منتظر یک موقعیت ایده‌آل برای به ثمر رساندن گل تساوی بودند تا اینکه در دقیقه 32 ، روی رفت و برگشتی که هنگام ضربه کرنر سرخ‌پوشان رخ داد، توپ در داخل محوطه جریمه به کمال کامیابی‌نیا رسید که او با پاس خود بشار رسن را در موقعیت خوب شوت‌زنی قرار داد و این بازیکن عراقی به زیبایی توپ را وارد دروازه سایپا کرد و بازی را به تساوی کشاند . پسران برانکو ، پس از رسیدن به گل باز هم به حملات خودشان ادامه دادند اما تلاش آن‌ها ثمری نداشت تا نیمه نخست این دیدار با تساوی یک بر یک به پایان برسد.

 


شروع رویایی ستاره!


سرخ ها این نیمه را برخلاف نیمه نخست هجومی آغاز کردند.  با به میدان آمدن ترابی سرخپوشان جان تازه‌ای گرفتند.  ستاره سرخ ها خیلی زود تأثیر خود را در بازی گذاشت. در دقیقه ۴۹ با حرکتی طولی به سمت دروازه سایپا، علی علیپور را در داخل محوطه جریمه سایپا صاحب توپ کرد و او پس از جا گذاشتن یک مدافع، با ضربه‌ای دقیق، توپ را به گوشه دروازه فلاح‌زاده فرستاد تا پسران برانکو با ۲ گل از حریف خود، پیش بیفتند. در ادامه باز هم این سرخ ها بودند که  نمایشی تهاجمی داشتند و به گل سوم نیز رسیدند .


ترابی در دقیقه ۶۲ روی پاس علیپور صاحب توپ شد. پس از بهم ریختن خط دفاعی و با ضربه‌ای محکم گل سوم پرسپولیس را به ثمر رساند. با به ثمر رسیدن گل سوم شاگردان برانکو به نظر می‌رسید که کار برای سایپایی‌ها به پایان رسیده اما شاگردان دایی روی یک حمله هوشمندانه، رضا اسدی را در دقیقه ۶۸ در موقعیت تک به تک با بیرانوند قرار دادند که این بازیکن سایپا در حالی که بیرانوند زاویه را بسته بود با ضربه‌ای محکم و دقیق توپ را از بالای سر بیرانوند وارد دروازه پرسپولیس کرد تا اختلاف به حداقل برسد و  دقایق پایانی بازی  با هیجان بسیار زیاد دنبال شود.در ادامه دو تیم حملاتی داشتند که هیچ‌کدام از این موقعیت ها منجر به گل نشدند، تا پرسپولیس با پیروزی در این دیدار حساس  گام بلندی به سوی هت تریک قهرمانی  بردارد.

 

 

مسیر سخت و هموار قهرمانی


سرخ‌های تهران که اصلی‌ترین شانس قهرمانی درلیگ برتر به حساب می‌آیند، در ایستگاه بیست و پنجم، در استادیوم آزادی سایپا را شکست دادند و54 امتیازی شدند تا برای سایر مدعیان دست‌نیافتنی‌تر شوند. شاگردان  برانکو حالا با تراکتورسازی 5 امتیاز، با استقلال و سپاهان 7 امتیاز و با پدیده هم 8 امتیاز اختلاف دارند و در روزهایی که فشردگی مسابقات امان آنها را بریده، با این اختلاف امتیاز یک نفس راحت می‌کشند. اما قرعه سختی که پرسپولیس  تا پایان فصل پیشرو دارد، شامل تقابل با دو تیمی که مدعیان قهرمانی هستند کار را سخت می کند .

 

 

آرتین چراغی