کد خبر: eX1G1 زمان: 10:54 1398/02/29   بازدید: 8341

آیا فوتبال ایران ۱۶ کمپ تمرینی دارد؟

ممنوعیت اردو در اوج محرومیت امکانات

مهدی تاج می‌گوید تیم های ایرانی پیش فصل را باید در ایران سپری کنند! آیا این تصمیم فدراسیون فوتبال می‌تواند در فوتبال ایران اجرایی شود؟!

به گزارش "ورزش سه"، مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال ایران جمعه شب در مصاحبه ای که با خبر شبانگاهی شبکه یک سیما انجام داد، در خصوص اردوی پیش فصل تیم های لیگ برتری، صحبت هایی را مطرح کرد که با واکنش تند از سوی فوتبال دوستان ایرانی و واکنش منفی از طرف تیم های لیگ برتری مواجه شد. تاج در بخشی از صحبت هایش در این باره گفت: در جلسه ای که با وزیر ورزش و مدیران 16 باشگاه لیگ برتری داشتیم، به این تصمیم رسیدیم که تیم ها به اردوی خارجی نروند. در واقع ما دیگر مجوز برگزاری اردوی خارجی را صادر نمی کنیم و از آنها می خواهیم از امکانات داخلی استفاده کنند.

 

صحبت های تاج در حالی انجام شد که به طور میانگین در طول فصل نیمی از تیم های لیگ برتری اردوهای خود را در خارج از کشور برگزار می کنند و در تابستان و زمستان به کشورهایی چون ترکیه، امارات متحده عربی، قطر، اوکراین، کرواسی و... می روند. در 4 فصل اخیر به طور مثال موفق ترین تیم ایرانی یعنی پرسپولیس همیشه اردوهای خود را در اروپا برگزار کرده و به زعم بسیاری از کارشناسان، همین موضوع از عوامل موفقیت قرمزها بوده است.

 

مربیان بدنسازی چون مارکو استیلینوویچ اعتقاد دارند که برگزاری یک اردی دو هفته ای در کشورهای اروپایی در صورتی که با تمرینات سخت بدنسازی انجام می شود، می تواند یک فصل فوق العاده را برای باشگاه ها تضمین کند. با بررسی وضعیت بدنی تیم پرسپولیس نیز می توان روی این ادعای مارکو صحه گذاشت که برگزاری تمرینات سخت بدنسازی در کشورهای اروپایی با کمپ های مجهز، می تواند تیم های ایرانی را در سطح کیفی بالاتری از لحاظ بدنی قرار دهد.

 

مهدی تاج در صحبت هایش عبارت «استفاده از امکانات داخلی» را مطرح کرد. به عبارتی تاج از 16 تیم ایرانی خواست و شاید به آن ها دستور داد که تابستان را در ایران سپری کنند. آن هم در شرایطی که یک تیم ملی بزرگسالان ایران در طول مدتی که کی روش در ایران بود نتوانست یک کمپ مجهز در سراسر کشور پیدا کند. یا همین تیم استقلال در پایتخت ایران هرروز به دنبال زمین تمرین می گردد و هنوز هم نتوانسته به گزینه ایده آل خود دست یابد.

 

در این باره، خبرنگار ورزش سه به سراغ صالح مصطفوی مربی سابق تیم ملی رفت تا در همین این باره نظر او را نیز جویا شود. مصطفوی در این خصوص گفت: «در داخل کشور از نظر زمین مناسب، استخر خوب، سالن بدنسازی مجهز و... ما کمپ های انگشت شماری را داریم. به نظر من فدراسیون فوتبال به جای محدودیت های این چنینی باید فکر اساسی برای درآمدزایی باشگاه ها از داخل فوتبال انجام دهد. درآمدزایی از طریق بلیت فروشی، حق پخش تلویزیونی، اسپانسرینگ و... . فدراسیون نباید در این موضوعات محدودیت ایجاد کند و این چیزها کاملا باید در اختیار باشگاه ها باشند.»

 

نکته مهم این جاست که اگرچه پایبندی به شعارهایی چون اقتصاد مقاومتی و... می تواند برای فدراسیون مطلوب باشد اما با بررسی داستان از همین زاویه نیز می توان به اشتباهات و نقصان های موضع مهدی تاج پی برد. به طور مثال اگر تیم های پرسپولیس، استقلال، پدیده و سپاهان به عنوان نمایندگان ایران در آسیا بتوانند از اردوهای خارجی به سود تیم خود استفاده کنند و همچون پرسپولیس به مراتب بالا در لیگ قهرمانان برسند، چندین و چند برابر هزینه ای که در اردو انجام داده اند را به خزانه باشگاه واریز خواهند کرد و در چنین وضعیتی چرا باید اردوی خارجی برای تیم ها ممنوع شود؟

 

در این موضوع می توان تراکتورسازی را هم مثال زد. تراکتور حالا به عنوان متمول ترین تیم ایرانی، تمایل دارد تا بهترین بازیکنان را جذب کند، یک مربی حرفه ای را به ایران بیاورد و برای تکمیل کردن کار خود، در بهترین کشور اروپایی نیز اردوی تدارکاتی برگزار کند، حال فدراسیون فوتبال با چه استدلالی می تواند جلوی زنوزی را برای انجام این کار بگیرد؟!

 

از صالح مصطفوی پرسیدیم که آیا در ایران 16 کمپ برای تیم های لیگ برتری وجود دارد؟ او پاسخ داد: «قطعا خیر.  حتی 10 کمپ هم وجود ندارد، حتی 8 یا 6 تا هم نیست! ثانیا نمی توان 6 تیم را باهم به داخل یک کمپ برد چرا که این تیم ها برای مسابقات حرفه ای آماده می شوند و اینطور نیست که مثل تیم های پایه بروند و کنار هم تمرین کنند. مثلا من شنیدم اردبیل، تهران، مشهد و کرمانشاه کمپ های خوبی دارند اما این را هم در نظر بگیرید که لیگ یک هم 18 تیم دارد و آن ها هم می خواهند در داخل کشور اردو بزنند. باور کنید در تابستان نمی شود در کیش اردو زد.»

 به نوعی می توان گفت که صحبت های تاج زمانی منطقی قلمداد می شود که فدراسیون فوتبال 5 یا 10 سال به زیرساخت های عمرانی فوتبال برسد و آن را ترمیم کند و کمپ های جدید بسازد و سپس چنین درخواستی را از باشگاه ها مطرح کند. آن زمان هم اگرچه تصمیم فدراسیون نباید با الزام و دستور همراه باشد اما می تواند اتفاق مثبتی را رقم بزند چرا که طبیعتا باشگاه ها نیز به دنبال پایین آوردن هزینه های خود هستند اما این موضوع نباید از کیفیت مسابقات نیز بکاهد.

 

مسئله بعدی این است که تیم های پرطرفداری چون پرسپولیس، استقلال و تراکتور معمولا تمایل دارند پیش فصل را در خارج از کشور سپری کنند تا از جنجال های داخلی به دور باشند و در آرامش اروپا یا غرب آسیا آماده فصل جدید فوتبالی شوند. این که فدراسیون چطور می خواهد مقابل آن ها بایستد جای بحث و بررسی دارد.

 

به این نکته هم باید توجه کرد که همین الان باشگاه پرسپولیس ادعا می کند که از کانادا، قطر و چند کشور دیگر پیشنهاد اردوی رایگان را دارد. آن ها در نیم فصل با دعوت کشور قطر به طور رایگان در کمپ اسپایر اردو زدند و پیش فصل تابستان را هم در کرواسی سپری کردند. طبیعتا استقلال و چند تیم دیگر هم چنین پیشنهاداتی را خواهند داشت.

 

در پایان این گزارش می توان به نقل قول آخر صالح مصطفوی اشاره کرد. جایی که او گفت: این قانون فدراسیون فوتبال مثل ممنوعیت خرید گلر خارجی یا ایجاد سقف قرارداد بود که با شکست مواجه شد. به نظرم فدراسیون نباید در این کارها دخالت کند. فردا ممکن است بگویند بازیکن خارجی هم نخرید که همه این ها کیفیت لیگ را کاهش می دهد.

 

البته تاج دیروز درباره محدودیت خرید بازیکن خارجی هم صحبت هایی را مطرح کرد. همچنین گفت که باشگاه ها باید از تولیدی های داخلی برای پیراهن هایشان استفاده کنند. هرچند که سال هاست دیگر برندهای خارجی به سراغ تیم های ایرانی نمی آیند و اوج کار تیم های پرطرفداری چون پرسپولیس و استقلال، انعقاد قرارداد با لی نینگ، جوما و آل اشپورت شده است.