کد خبر: gP04x زمان: 12:50 1398/03/02   بازدید: 30328

آسوشیتدپرس کیهانی را متهم کرد، فدراسیون توضیح داد

دونده طلایی ایران دوپینگی شد؟!

خبرگزاری آسوشیتدپرس مدعی شده ملی پوش دوی 3 هزار متر ایران به خاطر دوپینگ احتمالا 4 سال محروم خواهد شد، اما فدراسیون می گوید فعلا چیزی قطعی نیست.

به گزارش "ورزش سه"، حسین کیهانی، ملی پوش دوی 3 هزار متر با مانع ایران که سال گذشته در بازی های آسیایی 2018 جاکارتا به مدال طلا دست یافت و نامی برای خودش دست و پا کرد، امسال در رقابت های قهرمانی آسیا 2019 به میزبانی دوحه نتوانست موفقیت خود را تکرار کند.


در حالی که طی روزهای گذشته رییس کمیته ملی المپیک از این دونده ایرانی به خاطر رکوردشکنی در جاکارتا و جهت روحیه دادن به او برای کسب سهمیه المپیک تقدیر و پاداشی را به او اهدا کرد، امروز خبر شوکه کننده ای درباره این دونده به گوش رسید.


آسوشیتدپرس اعلام کرد که فدراسیون بین المللی دوومیدانی کیهانی دونده ایرانی را به خاطر مثبت شدن تست دوپینگ با محرومیت 4 ساله مواجه ساخته است که این ورزشکار تقاضای فرجام‌خواهی کرده است. 


به نوشته این سایت کیهانی از ماده ممنوعه اپو استفاده کرده و به همین خاطر دوپینگ او قطعی اعلام شده است.


دقایقی پس از انتشار خبر مثبت اعلام شدن تست دوپینگ حسین کیهانی، این مجید کیهانی رییس فدراسیون دوومیدانی بود که توضیحاتی را ارائه کرد: «نامه ای شب گذشته از فدراسیون جهانی دوومیدانی IAAF به دست ما رسید که بابت نمونه حسین کیهانی در رقابت های قهرمانی آسیا در قطر توضیحاتی را خواسته اند. تاکید می کنم این توضیح در خصوص نمونه دوپینگ حسین کیهانی در قهرمانی آسیا 2019 در قطر بوده است و تمامی تست های حسین کیهانی در مسابقات گذشته از جمله بازی های آسیایی 2018 منفی بوده است.»

 


وی در ادامه افزود: «حسین کیهانی تمامی تمرینات خود را در ارتفاع 2400 متری انجام داده و تمرین در آن ارتفاع با ترشح بیشتر یک ماده در بدن همراه می شود که این موضوع ایجاد شائبه کرده است. ما با تمام قدرت به این مساله پاسخ خواهیم داد. در اروپا تمرین در این ارتفاع و این مورد متداول نیست و فدراسیون قطعا در این رابطه توضیحاتی را ارائه می کند.»


رییس فدراسیون دوومیدانی در پایان گفت: «با این وجود فدراسیون و کمیته پزشکی به دنبال شفافیت حداکثری و حمایت قهرمان 3 هزار با مانع ایران است. فدراسیون دوومیدانی ایران بعد از جلسه با حسین کیهانی تمامی اسناد و توضیحات را به فدراسیون جهانی ارسال خواهد کرد و در انتظار پاسخ خواهد ماند. این قول را می دهم که این موضوع با شفافیت تمام به اطلاع مردم و دوستداران ورزش برسد.»


پس با این وضعیت مشخص شد مورد مطرح شده اول از همه برخلاف ادعای برخی رسانه ها مربوط به بازی های آسیایی 2018 نبوده که کیهانی در آن مدال طلا کسب کرده است. در ضمن فدراسیون دوپینگ دونده ایرانی را تایید نکرده و معتقد است باید مستندات خود را در دفاع از حسین کیهانی ارائه دهد.