کد خبر : 1613953 | 05 خرداد 1398 ساعت 12:34 | 4.4K بازدید | 0 دیدگاه

جنگ اسکناس و دسته چک در نیمه نهایی جام حذفی

دستمزد داور سپاهان- پرسپولیس: 234 هزار تومان!

شاید باورتان نشود اما محمدحسین زاهدی‌فر به عنوان داور دیدار سپاهان و پرسپولیس در نیمه نهایی جام حذفی فقط 234 هزار تومان دستمزد می گیرد!

دستمزد داور سپاهان- پرسپولیس: 234 هزار تومان!

به گزارش "ورزش‌سه"، پایین بودن دستمزد داوران شاغل در فوتبال مساله جدیدی نیست و سالها است که داوران از این موضوع گلایه مند هستند. در سال های اخیر همواره داوران فوتبال سیبل مدیران، مربیان و بازیکنان باشگاه ها بوده اند و بارها به اشتباهات آنها اعتراض شده است وآنها نیز به مقایسه دستمزدهای داوران با قراردادهایی پرداختند که مربیان و بازیکنان با باشگاه ها امضا می کنند. این چالش همیشگی اما برای مسابقات جام حذفی به یک بحران تبدیل شده است. جایی که دستمزد داورها برای قضاوت در مسابقات جام حذفی(حتی در مراحل پایانی) با قضاوت در لیگ دسته اول یکسان سازی شده و ریز شدن در این داستان خنده را به لب می آورد.


فدراسیون فوتبال در ابتدای فصل جاری فوتبال ایران جدولی را تهیه کرد و در آن حق الزحمه داوران، ناظران و نمایندگان را برای مسابقات مختلف آورد. جدولی که در اختیار همه داوران و ناظران و نمایندگان قرار گرفت تا بر اساس آن جدول آنها از فدراسیون دریافتی داشته باشند.


جالب اینکه در جدول مذکور حق الزحمه قضاوت در مسابقات جام حذفی به 260 هزار تومان برای داور وسط تقلیل پیدا کرد. این در حالی است که ظاهرا حق الزحمه قضاوت در حذفی برای فصل گذشته 800 هزار تومان برای داور وسط بوده و این کاهش رقم عجیب به نظر می رسد.


این روزها که به دیدار سپاهان و پرسپولیس در مرحله نیمه نهایی جام حذفی نزدیک می شویم، علاوه بر اتفاقات مربوط به تقسیم سکوهای ورزشگاه نقش جهان بحث بر سر انتخاب داور این مسابقه نیز زیاد شده است. معرفی محمدحسین زاهدی فر با توجه به برخی اشتباهات سهوی در دیدارهای گذشته دو تیم اعتراض هایی را به همراه داشته و در فضای مجازی نیز اظهارنظرها و توییت های مختلفی زده شده است.


در چنین شرایطی اما شاید جالب باشد که بدانید دستمزد کل تیم داوری مسابقه سپاهان و پرسپولیس در مرحله نیمه نهایی جام حذفی به یک میلیون و پانصد هزار تومان نمی رسد. بر اساس جدول حق‌الزحمه داوران زاهدی فر به عنوان داور وسط مسابقه 260 هزار تومان باید پول بگیرد که از این مبلغ ظاهرا 10 درصد مالیات کسر می شود تا دریافتی او به 234 هزار تومان برسد! مبلغی که در مقایسه با پول هایی که در فوتبال رد و بدل می شود خنده‌دار به نظر می رسد. به عبارت بهتر می توان گفت در بین همه کسانی که روز چهارشنبه در زمین نقش جهان حضور دارند، زاهدی فر و کمک هایش دستمزد کمتری دریافت می کنند و این مساله برای جامعه داوری دردناک است.  خصوصا اینکه همه از حساسیت بالای دیدار سپاهان و پرسپولیس خبر دارند اما فدراسیون فوتبال حتی برای این مسابقه خاص نیز دستمزدی به اندازه دیدارهای لیگ برتر در نظر نگرفته است.


بر اساس جدول حق الزحمه داوران کمک های مسابقه سپاهان و پرسپولیس 183 هزار تومان ، داور چهارم 91 هزار تومان و ناظر داوری و نماینده فدراسیون هرکدام 100 هزار تومان دستمزد خواهند گرفت که از این مبالغ 10 درصد مالیات کسر خواهد شد!


از سوی دیگر بر اساس جدول مذکور حق الزحمه داوران برای لیگ برتر نیز 910 هزار تومان است که بسیار پایین به نظر می رسد. با یک حساب سرانگشتی می توان متوجه شد که حق الزحمه کل داوران در طول لیگ برتر به یک میلیارد تومان هم نمی رسد. به عبارت بهتر در لیگ برتر 240 مسابقه انجام می شود که تقریبا برای هر مسابقه حدود 3 میلیون تومان حق قضاوت کنار گذاشته می شود. با یک ضرب و تقسیم ساده می شود فهمید همه داوران لیگ برتر به طور کلی یک میلیارد تومان خرج روی فدراسیون نمی گذارند و این مساله به خوبی دستمزدهای پایین آنها را نشان می دهد!

 

1408572

دیدگاهها