حساب رسمی ورزش‌سه را در اینستاگرام دنبال کنید
کد خبر: 1637479/44 زمان: 17:35   1398/06/27 بازدید: 35,032

دورخیز غلام و سربازانش برای فتح «باریس‌آرنا»

نفربه‌نفر با آزادکاران اعزامی به نورسلطان (عکس)

تیم ملی کشتی آزاد ایران در حالی از فردا کار خود را در مسابقات جهانی آغاز می‌کند که خیلی‌ها به موفقیت این تیم امید بسته‌اند.

به گزارش "ورزش سه"، بعد از نمایشی که فرنگی‌کاران ایرانی در جهانی ۲۰۱۹ به میزبانی نورسلطان داشتند، حالا نوبت به آزادکاران رسیده تا در سالن «باریس آرنا» بدرخشند.  


غلامرضا محمدی که آخرین بار با خاطره تلخی قبل از المپیک ۲۰۱۲ از هدایت تیم ملی کنار رفته بود، بعد از جدایی رسول خادم بار دیگر وارد گود شد. او که حالا یک مربی باتجربه محسوب می‌شود، در ماه‌های اخیر با دردسرهای زیادی روبرو بود و در نهایت با یک تیم نسبتا جوان راهی مسابقات جهانی شد.


تیم ملی کشتی آزاد که در سال‌های اخیر بیشتر روی درخشش حسن یزدانی حساب باز کرده، امسال برای کسب ۶ سهمیه دورخیز کرده، اتفاقی که با قرار گرفتن آزادکاران ایرانی بین ۵ نفر برتر اوزان ششگانه المپیکی محقق می شود.


مصدومیت پرویز هادی و رضا یزدانی، ۲ کشتی گیر باتجربه ایرانی در روزهای پایانی تمرینات هم اتفاق تلخی بود که باعث غیبت آن ها در قزاقستان شد. حالا باید دید جانشین این نفرات باتجربه چه نمایشی در نورسلطان خواهند داشت.
حضور ۳ کشتی گیر از رژیم صهیونیستی در اوزانی که اطری، تیموری و یزدانی هستند، دیگر دغدغه ای است که ذهن کادرفنی تیم ملی و برخی از آزادکاران را به خود مشغول کرده است.


۵۷ کیلوگرم؛ رضا اطری
این آزادکار سبک وزن را حالا دیگر نمی‌توان بی‌تجربه و حتی کم‌تجربه دانست. رضا اطری با اینکه مدال جهانی در کارنامه ندارد، اما در 2 دوره این مسابقات شرکت کرده و زمانش رسیده که خودش را با رفتن روی سکو ثابت کند. اطری که سابقه کسب مدال برنز بازی‌های آسیایی و طلایی قهرمانی آسیا را دارد، شاید اگر کمی هوشیار باشد، علاوه بر کسب سهمیه المپیک و مدال بتواند حتی طلایی شود.

 

 


۶۱ کیلوگرم؛ بهنام احسان‌پور
احسان‌پور هم شرایطی شبیه اطری دارد. او با توجه به اینکه در یک وزن غیرالمپیکی کشتی می‌گیرد، شانس بیشتری خواهد داشت. بهنام 3 بار سابقه حضور در مسابقات جهانی را دارد، اما دستش از مدال کوتاه بوده و در اوج پختگی به سر می برد. او که 2 طلا و 2 نقره آسیایی را در کارنامه خود ثبت کرده، حالا به رفتن روی سکوی جهانی در 27 سالگی امیدوار است چون یکی از نفرات باتجربه تیم ملی به حساب می آید.

 


۶۵ کیلوگرم؛ امیرمحمد یزدانی
یکی از اوزانی که کادرفنی حساسیت زیادی برای انتخاب نفر اعزامی آن به خرج داد، همین 65 کیلوگرم بود. در نهایت امیرمحمد یزدانی در انتخابی درون اردویی توانست پیمان بیابانی را مغلوب کند و صاحب دوبنده تیم‌ملی شود. این پسر جویباری که سبک کشتی‌اش شبیه به حسن و رضا یزدانی است و هجومی کشتی می‌گیرد، در یک وزن المپیکی کار بسیار سختی دارد. این جوان آزادکار که اولین تجربه حضور در مسابقات جهانی بزرگسالان را پشت سر خواهد گذاشت، می‌تواند پدیده کشتی آزاد ایران در قزاقستان لقب بگیرد.

 


۷۰ کیلوگرم؛ یونس امامی
برنز جوانان و امیدهای جهان در کارنامه یونس امامی دیده می شود، اما او سال قبل در اولین تجربه حضورش در رده بزرگسالان نتوانست عملکرد خوبی داشته باشد و خیلی زود حذف شد. حالا امامی باتجربه تر شده و امیدوار است در وزنی که المپیکی نیست، روی سکو برود. این جوان 22 ساله کشتی آزاد در زمره کم تجربه های تیم ملی قرار نمی گیرد.

 

 


۷۴ کیلوگرم؛ رضا افضلی
این وزن المپیکی قهرمانان بزرگی را در خود جای داده و بدون شک رضا افضلی کار سختی برای رسیدن به سهمیه خواهد داشت. مصدومیت مصطفی حسین خانی، با قهرمانی رضا افضلی در انتخابی تیم ملی همراه شد تا این کشتی گیر 30 ساله صاحب دوبنده تیم ملی در وزنی شود که بزرگانی همچون جردن باروز آمریکایی روی تشک می روند. افضلی سابقه قهرمانی در آسیا و حضور در مسابقات جهانی 2014 را در کارنامه دارد.

 


۷۹ کیلوگرم؛ بهمن تیموری
این کشتی گیر کرمانشاهی که چند ماه قبل در رقابت های قهرمانی آسیا به مدال طلا رسید، یکی از آزادکاران کم تجربه تیم غلامرضا محمدی به شمار می رود. بهمن تیموری در 25 سالگی در یک وزن المپیکی امیدوار است بتواند بدرخشد و نام خود را بر سر زبان ها بیاندازد.

 

 


۸۶ کیلوگرم؛ حسن یزدانی
حسن یزدانی دیگر نیازی به تعریف و تمجید ندارد. این نابغه جویباری که امید اول کسب مدال طلا در کاروان کشتی آزاد ایران به شمار می رود، سال گذشته در همان دور اول برابر دیوید تیلور آمریکایی غافلگیر شد. او که نقره جهانی 2015، طلای جهانی 2017 و برنز جهانی 2018 را در کارنامه دارد، امیدوار است چهارمین مدال جهانی اش طلایی باشد تا سال قبل از المپیک بار دیگر برای حریفانش خط و نشان بکشد. در غیاب دیوید تیلور خیلی ها از همین حالا طلای یزدانی را قطعی می دانند، اما ممکن است در مسیر رسیدن او به فینال، اتفاقات دیگری هم رخ دهد.

 


۹۲ کیلوگرم؛ علیرضا کریمی

یکی دیگر از کشتی گیران آماده و پرامید ایران در جهانی قزاقستان، علیرضا کریمی است. این آزادکار 25 ساله که سال گذشته به مدال برنز جهان در همین وزن رسیده بود، یکی از امیدهای کسب مدال طلا در قزاقستان است. دن کاکس آمریکایی جدی ترین رقیب کریمی به شمار می رود که سال گذشته هم او را متوقف کرد، اما امسال کشتی گیر ایرانی گفته برای رقیب آمریکایی اش برنامه دارد.

 


۹۷ کیلوگرم؛ علی شعبانی
با اینکه تا چند هفته قبل تصور همگان بر این بود که رضا یزدانی بعد از سال‌ها بار دیگر در وزن 97 کیلوگرم مسابقات جهانی به عنوان نماینده ایران روی تشک می رود، مصدومیت های بدموقع پلنگ جویبار در اردوی نهایی تیم ملی باعث انصراف او از حضور در قزاقستان شد. در این میان علی شعبانی که در انتخابی به رضا یزدانی باخته بود، به عنوان نفر نهایی این وزن معرفی شد. شعبانی چند ماه قبل در جام یاشاردوغو عملکرد درخشانی داشت و حتی در فینال مقابل کایل اسنایدر، کشتی گیر آماده آمریکایی با نتیجه نزدیک 2-1 شکست خورد. حالا او در اولین تجربه جهانی اش امیدوار است برابر مدعیان بزرگ این وزن از جمله عبدالرشید سعداله‌یف و کایل اسنایدر دست به کار بزرگی بزند.

 


۱۲۵ کیلوگرم؛ یداله محبی
در سنگین وزن هم اتفاقی مشابه وزن 97 کیلوگرم رخ داد. با اینکه پرویز هادی توانسته بود در انتخابی قهرمان شود و آماده اعزام بود، عود کردن مصدومیت کمرش در روزهای آخر همه چیز را تغییر داد. پرویز هادی مجبور شد از مسابقات جهانی کناره گیری کند، در شرایطی که یکی از امیدهای مسلم کسب مدال در این رقابت ها بود. در غیاب او، کادرفنی یدالله محبی را که یک تجربه ناموفق در جهانی 2017 داشت، در ترکیب اصلی قرار دارد. این کشتی گیر کرمانشاهی ملقب به شیروان قطعا کار سختی در بین مدعیان بزرگ سنگین وزن جهان خواهد داشت.

 

از سراسر وب
ديدگاه کاربران
برای ارسال دیدگاه، باید وارد حساب کاربری خود شوید.
برای ورود به حساب کاربری خود اینجا کلیک نمایید.