حساب رسمی ورزش‌سه را در اینستاگرام دنبال کنید
کد خبر: 1644872/2 زمان: 10:00   1398/07/30 بازدید: 36,878

سه پنج دو؛ حرکت

فیلم بفروش کارگردان ایتالیایی اکران شد

شکست سایپا امضای رسمی استراماچونی را دارد؛ چهارمین برد پشت هم، دومین کلین‌شیت و مهمتر از همه تعهد به سیستم پایه با سه مدافع!

به گزارش "ورزش سه" ، پس از یک دهه، سیستم ۲-۵-۳ و مشتقاتش به فوتبال اروپا برگشته و از مربی‌های شاخص معتقد به این سیستم می‌شود به آنتونیو کونته سرمربی اینتر اشاره کرد.

 

بازی با سه دفاع مدرن که هر سه تقریباً خصوصیات مدافع مرکزی را در دفاع چهار نفره دارند، با کونته و در تیم یوونتوس رونمایی شد. جورجیو کلینی، آندره‌آ بارزالی و لئوناردو بونوچی؛ سه مدافع مرکزی با میانگین قدی ۱۸۸ و تمام ویژگی‌های یک استاپر.

 

قلب تپنده این سیستم، بر خلاف اسم مصطلحش، نه در دفاع سه نفره که در مرکز زمین است، جایی که فرمیشن، شرح وظایف و جابجایی‌های پنج بازیکن میانی، استراتژی و برنامه اصلی تیم را مشخص می‌کند.

 

چینش پنج بازیکن میانی در کانال‌های کناری و مرکز زمین، تیم تدافعی را از یک تیم هجومی متمایز می‌‌کند، همین طور کیفیت و وضعیت فازهای انتقال را. وینگ‌بک‌ها با ترکیبی از خصوصیات فول‌بک و وینگر، تراز تهاجمی/دفاعی تیم را در هر یک از کانال‌های چپ یا راست مشخص می‌کنند و تعیین چگالی تیم برای دفاع/حمله هم با سه بازیکنان میانی و مختصاتشان با دو بازیکن تهاجمی است.

 

 

برگردیم به تیم استراماچونی؛ استقلال. تیمی که گام‌های ابتدایی را برای بازی با سیستم ۲-۵-۳ مدرن برمی‌دارد. مسابقه با سایپا، سوای نتیجه‌اش، بهترین نمایش استقلالِ استراماچونی تا اینجای فصل بود. ترکیب روزبه چشمی با همراهی دانشگر و عارف روی دست چپ و راستش در دفاع یک ریسک تمام‌قد بود و البته یک نشانه؛ استراماچونی برای اجرای دفاع سه نفره مصمم است!

 

وینگ‌بک مقابل دانشگر، زکی‌پور بود و جلوی عارف کاپیتان وریا، نقطه اتکا برای این خط دفاعی بود که وزن تجربی‌اش سنگین نیست.


مرکز زمین جایی بود که استراماچونی با ۴ بازیکن تعیین استراتژی کرد؛ از کریمی که با شرح وظیفه یک هافبک دفاعی کلاسیک در زمین بود بگذریم، پیچیدگی بازی استقلال ترکیب مثلثیِ اسماعیلی، شجاعیان و آرش رضاوند پشت سر مهدی قائدی بود.

 

 

چرخش رأس‌های مثلث با فرشید-داریوش-آرش در غیاب یک بازی‌ساز تمام‌عیار، راه‌های رسیدن به باکس سایپا را باز می‌کرد و با بازی رو به جلوی رضاوند مقابل سایپا، بعضاً تمام این مثلث به باکس سایپا منتقل می‌شد تا موقعیت‌سازی روی دروازه با پنج بازیکن آبی‌پوش انجام شود. استقلال اگر چه با این برنامه به گل مستقیم نرسید، اما بارها موفق به تسخیر محوطه جریمه سایپا شد تا در نهایت از روی دو کرنر و یک پنالتی به گل برسد.

 

گل چهارم استقلال اما بازی استراماچونی با برگ‌های ژوکر بود؛ سه بازیکن تعویضی، باقری، دیاباته و سجاد آقایی روی ضد حمله و حمل توپ تماشایی فرشید، سایپا را چهارتایی کردند تا در شبی که ماه استقلال کامل بود، جادوی عدد ۴ هم با دل آبی‌ها همراهی کند.

 

استقلال مقابل سایپا، که روز خوبش نبود، جذاب بود و مهمتر اینکه در ادامه روندی بود که از روز نخست با استراماچونی آغاز شده و قدم به قدم پیش می‌رود.

 

بلوغ تاکتیکی استقلال جوانه زده و این صرفاً شروع راهی است که هنوز به سربالایی‌ها و معابر سختش نرسیده! با ترکیب کمی خوش‌بینی و اطمینان اما می‌شود گفت که استقلالِ استراماچونی در بهترین مسیر ممکن به راه افتاده است.


رامتین جباری

از سراسر وب
ديدگاه کاربران
برای ارسال دیدگاه، باید وارد حساب کاربری خود شوید.
برای ورود به حساب کاربری خود اینجا کلیک نمایید.