حساب رسمی ورزش‌سه را در اینستاگرام دنبال کنید
کد خبر: 1648404/4 زمان: 17:20   1398/08/16 بازدید: 21,374

گزارش ویژه از طلبکاران خارجی باشگاه پرسپولیس

در پرسپولیس ارز نیست؛ آوار بدهی خارجی

مدیران پرسپولیس طی روزهای آتی باید به دنبال تامین منابع مالی از حیث ارزی باشند و این می‌تواند دردسر بزرگی برای آنها محسوب شود.

به گزارش "ورزش سه"، محمدحسن انصاریفرد در هفتادمین روز مدیرعاملی خود در پرسپولیس هنوز با مشکل تامین منابع مالی برای پرداخت مطالبات مواجه است و این در حالیست که او در روزهای ابتدایی حضورش مدعی شده بود این تیم را از حیث مالی به شرایط ایده آل خواهد رساند: «مسائل مالی را ما تقبل کردیم. مشکل مالی را در آینده نزدیک حل خواهیم کرد و هیچ مشکل مالی برای ادامه فصل نخواهیم داشت.»
اکنون اما در کنار مسائل روتین مربوط به مالی این باشگاه و قراردادهای داخلی، مهمترین موضوع مربوط به پرداختی‌های ارزی و بدهی آنهاست. برانکو ایوانکوویچ و دستیارانش، ماریو بودیمیر، بشار رسن و حتی جونیور براندائو و بوژیدار رادوشووویچ می‌توانند یک دردسر قابل پیش بینی برای تیم مدیریتی جدید محسوب شود.


از قرارداد تا مالیات؛ موضوع برانکو حل شدنی‌ است؟


برانکو ایوانکوویچ بعد از اینکه طبق قرارداد موفق به دریافت مطالبات خود نشد، با فسخ یکطرفه یک سال باقیمانده از آن، راهی الاهلی عربستان شد. او اما طی این مدت با سه جلسه در ترکیه و تهران با مدیران پرسپولیس به دنبال مطالبات خود بوده که سرانجامی نداشته است. باشگاه پرسپولیس ابتدا مذاکرات را قصد داشت به سمتی ببرد که برانکو را در شرایط قبول خواسته‌ها قرار دهد و استدلال آنها نیز این بوده که علیرغم یک فصل باقی مانده از قرارداد او با تیم دیگری قرارداد بسته اما وکیل این مربی کروات با ارائه مستنداتی در رابطه با نامه‌نگاری‌های برانکو طی یک فصل اخیر از قراردادش در خصوص مطالبات و بی توجهی باشگاه، این راه را بست. اکنون باشگاه پرسپولیس امروز طی اعلامی مدعی شده که خواستار تخفیفی 50 درصدی شده‌اند. برانکو اما در اولین و آخرین مذاکره خود با اعلام تخفیف 40 درصدی و دریافت نقدی باقیمانده قراردادش نتوانسته بود با تیم مذاکره کننده به نتیجه برسد و اکنون نیز بعید است این شرایط را قبول کند. خصوصا اینکه موضوع مالیات این مربی نیز بحث دیگری است که می‌تواند باشگاه را با دردسر مواجه کند. در شرایط عادی باشگاه بدون مذاکره در خصوص شرایط تخفیف باید نزدیک به یک میلیون و 200 هزار یورو بابت مطالبات او و دستیارانش پرداخت کند و البته مالیات نیز طبق قرارداد برعهده باشگاه خواهد بود.

 

بشار رسن ساز جدایی کوک کرد؟


هافبک عراقی سرخپوشان دیگر بازیکنی است که بابت بی توجهی باشگاه به مطالباتش حتی در آخرین سفر به کشورش با تاخیر به ایران بازگشت. هرچند در خبرها مربوط به این تاخیر به موضوع اربعین و پایان یافتن گذرنامه این بازیکن اشاره شده اما مهمترین مساله در این رابطه به دلخوری او بابت عدم پرداخت مطالبات است. هافبک ملی پوش عراقی حتی در گفتگو با رسانه‌های کشورش به این مساله اشاره کرد که عدم پرداخت بخشی از مطالبات فصل گذشته و همچنین پیش پرداخت این فصل باعث شده تا او اولتیماتوم خود در این رابطه را اعلام کند. گفته می‌شود قرارداد بشار رسن با پرسپولیس نزدیک به 400 هزار دلار است و حتی پرداخت 30 درصد از آن برای فصل جدید و 15 درصدی فصل گذشته باعث خواهد شد تا باشگاه نیاز به 3میلیارد وجه برای راضی کردن این بازیکن داشته باشد.

 

بوژیدار در سکوت


دروازه بان کروات پرسپولیس که روزهای عجیبی را در ابتدای فصل پشت سر گذاشته و حتی صحبت از فسخ قراردادش شنیده می‌شد، در نهایت در جمع سرخپوشان باقی ماند و اکنون نیز زمزمه نارضایتی‌اش از عدم پرداخت مطالبات شنیده می‌شود؛ خصوصا اینکه این مساله باعث شده تا او موفق به بازگرداندن خانواده‌اش به ایران نشود و هرچند با توجه به سابقه چهارساله حضورش در ایران و آشنایی با این موضوع (عدم همکاری در پرداختی) شاید باعث شود او با صبر بیشتری با این مساله برخورد کند. بوژیدار که گفته می‌شود قراردادی 125 هزار دلاری با پرسپولیس بسته، طی این فصل در دیدارهایی که فرصت یافته، عملکرد موفقی از خود به جا گذاشته و البته باز هم فشار ارزی زیادی را متحمل باشگاه خواهد کرد.

 

مصائب جونیور براندائو


مهاجم برزیلی پرسپولیس دیگر بازیکنی است که این باشگاه را در تنگنای مالی در موضوع ارزی قرار خواهد داشت. قراردادی نزدیک به 550 هزار دلاری این بازیکن و پرداختی ابتدایی که داشته، هرچند این روزها به شدت موردنقد هواداران و حتی سرمربی تیمش قرار دارد، اما در صورت فسخ قرارداد هم می‌تواند دردسر دیگری را متوجه باشگاه کند و این جدایی به سادگی نخواهد بود. کالدرون هرچند در دیدارهای اخیر این مهاجم را نیمکت نشین کرده و صحبت‌هایی درباره فسخ قراردادش در پایان نیم فصل شنیده می‌شود اما باشگاه را از پرداخت مطالبات او دور نخواهد کرد و این یکی هم به لیست پرتعداد طلبکاران ارزی پرسپولیس اضافه خواهد شد.


ماریو بودیمیر؛ از گل قهرمانی تا مطالبات 500هزار دلاری


پرسپولیس در پایان نیم فصل گذشته اقدام به جذب مهاجم کروات و سرشناس دیناموزاگرب کرد. مهاجمی که قرار بود بعد از محرومیت نقل و انتقالاتی، شرایط را در خط حمله تیم به سود سرخپوشان کند اما عملکرد نه چندان قابل قبول این بازیکن که تنها با گل هفته پایانی مقابل پارس جنوبی و قهرمانی این تیم همراه بود، باعث شد تا او خیلی زود از این تیم جدا شود. بودیمیر در زمان حضورش در پرسپولیس تنها 30هزار یورو دریافت کرده و با توجه به اینکه بیش از یک ماه حقوقش را دریافت نکرده بود قراردادش را فسخ کرد. گفته می‌شود قرارداد این مهاجم با پرسپولیس نیز 500هزار یورو بوده و باشگاه با توجه به نامه شکایت او به فیفا باید نزدیک به همین مبلغ را پرداخت کند تا از دردسر دیگری جلوگیری کند.


کالدرون و دستیاران در صف انتظار


سرمربی آرژانتینی پرسپولیس نیز دیگر طلبکار ارزی این باشگاه در کنار دستیاران خود است. او نیز از زمان قبول هدایت پرسپولیس تنها بخشی از مطالبات خود را دریافت کرده و پیش از این نیز یکی دو بار به این موضوع اشاره و البته گلایه کرده بود. قرارداد این مربی و دستیارانش نیز نزدیک به 900 هزار دلار تخمین زده شده است و با توجه به اینکه باشگاه هنوز به تعاملی برای دریافت منابع مالی ارزی دست نیافته، می‌تواند به زودی این آتش زیر خاکستر را نیز به یک حاشیه علیه تیم تبدیل کند. باشگاه البته چندی پیش با توجه به مکاتبات قبلی صورت گرفته با کنفدراسیون آسیا درباره مطالبات حضور تیم در لیگ قهرمانان، مبلغی نزدیک به 280هزار دلار دریافت کرده بود و آن را به عنوان بخشی از مطالبات به کادرفنی‌اش پرداخت کرده بود اما موعد جدید و قبلی دریافتی سرمربی پرسپولیس بار دیگر به سر رسیده و باید دید آنها در قبال این موضوع چه اقدامی صورت خواهند داد.

 

آغاز سفرهای آسیایی و اردوی زمستانی


از دیگر موضوعاتی که می‌تواند برای باشگاه بار مالی ارزی دیگری در پی داشته باشد مربوط به شروع دور جدید لیگ قهرمانان آسیاست. در کنار حضور پرسپولیس در رقابت های فصل جدید لیگ قهرمانان باید به اردوی زمستانی و نیم فصل این باشگاه نیز اشاره کرد که می‌تواند نیازمند بودجه ارزی دیگری برای باشگاه محسوب شود. مدیرعامل پیشین پرسپولیس در خصوص آخرین حضور این باشگاه در دیدار لیگ قهرمانان اشاره به سرسام آور بودن شرایط ارزی کرده بود و اکنون باشگاه باید برای این دو موضوع حساس نیز فکری اساسی داشته باشد.

 

طلبکاران داخلی و بازیکنان در انتظار


در کنار مسائل مربوط به مطالبات ارزی، بازیکنان داخلی نیز تاکنون برخلاف تعهدات اقساط عقب افتاده زیادی از باشگاه دارند که تا به این لحظه با توجه به تغییرات صورت گرفته و همچنین نارضایتی هواداران از نتایج، اعتراضی به آن نشان نداده‌اند. با این حال در کنار شرایط ارزی سختی که در باشگاه وجود دارد، بازیکنان داخلی نیز انتظار دارند تا پیش از نیم فصل که نزدیک به یک ماه به آن باقی مانده، بتوانند به تعهداتی که باشگاه بر گردن گرفته نزدیک شوند.

 

باشگاه پرسپولیس در شرایط عادی برای تامین منابع مالی – ارزی طلبکاران فعلی خود (اعم از برانکو ایوانکوویچ و دستیارانش، ماریو بودیمیر، جونیور براندائو، بشار رسن، بوژیدار رادوشوویچ، گابریل کالدرون و دستیارانش) و بدون در نظر گرفتن مسائل مربوط به سفرهای برون مرزی برای دیدارهای آسیایی نزدیک به 1 و نیم میلیون یورو و 700هزار دلار نیاز دارد تا پیش پرداخت‌های کنونی خود را به سرانجام برساند. این در حالیست که بحث مربوط به مالیات برانکو ایوانکوویچ نیز در میان است که گفته می‌شود با توجه به تاخیر نزدیک به چهار میلیارد علیه این باشگاه شده است. آیا تیم مدیریتی قادر خواهد بود از پس این بحران ارزی به خوبی برآید و با تیم اقتصادی در نظر گرفته نسبت به تامین آن به موفقیت برسد یا خیر؟

از سراسر وب
ديدگاه کاربران
برای ارسال دیدگاه، باید وارد حساب کاربری خود شوید.
برای ورود به حساب کاربری خود اینجا کلیک نمایید.