حساب رسمی ورزش‌سه را در اینستاگرام دنبال کنید
کد خبر: 1669900/24 زمان: 16:35   1398/12/03 بازدید: 6,676

اظهارنظر فدراسیون پزشکی ورزشی؛

لیگ بدون تماشاگر،نظر کارشناسی دقیق می‌خواهد

سرپرست فدراسیون پزشکی ورزشی معتقد است بحث فوتبال کاملا جداست چرا که هم شورای تامین و هم مسئولان وزارت بهداشت به طور کامل این موضوع را بررسی کردند و امروز هم جلسه ای برای آن برقرار کردند.

به گزارش "ورزش سه"، سرپرست فدراسیون پزشکی ورزشی درباره مسائل پیش آمده مربوط به ویروس کرونا گفت: به هر حال موضوع مهمی در دنیا به وجود آمده و ما هم تنها کشوری نیستیم که دچار این مشکل شدیم. پیش از این هم مسئولان وزارت بهداشت پیش بینی کرده بودند که این موضوع به ایران هم خواهد رسید. البته وحشت و اضطراب چیزی را حل نمی کند و باید با فکر و خونسردی و آمادگی بیش از پیش به دنبال مقابله با این موضوع باشیم. مسلما جامعه ورزش آنقدر پیشرفته هست که این را بداند مسئله اصلی در این باره مبارزه است نه صرفا برگزاری مسابقات ورزشی. ما در این باره اصول اولیه ای داریم و اولویت های ما به استثنای مسابقات فوتبال، مسابقات المپیک،  اردوها و مسابقات انتخابی است.

 

خلیلیان حرف های خود را اینگونه ادامه داد: بحث فوتبال کاملا جداست چرا که هم شورای تامین و هم مسئولان وزارت بهداشت به طور کامل این موضوع را بررسی کردند و امروز هم جلسه ای برای آن برقرار کردند. ما به دستور وزارت ورزش ستادی را به این عنوان راه انداختیم و دستورالعمل و صورتجلسه هایی هم در این باره داده ایم. ستادهای متناظر در استان ها با کمک ادارات ورزش و جوانان و هیات های پزشکی باید تشکیل شود. ماموریت ما در درجه اول آموزش است. چرا که ما عملا در سطح بهداشتی و درمانی ابزارهای اجرایی نیستیم اما در بخشی از زمینه ها هم مانند امدادگری و نظارتی به آنها کمک خواهیم کرد تا انشالله هرچه سریعتر شاهد رخت بربستن این ویروس از کشورمان باشیم.

 

او درباره برگزاری رقابت های لیگ برتر بدون حضور تماشاگران گفت: همکاران کارشناس در مجموع به این نتیجه رسیدند که اگر ما بخواهیم فاصله دو متر را برای تماشاگران در ورزشگاه های سربازی مانند مانند ورزشگاه های فوتبال رعایت کنیم خطر در کمترین حد خواهد بود البته با رعایت استانداردهای مختلف که ما به اماکن ورزشی، باشگاه ها، ورزشگاه ها و حتی مجتمع های مسکونی که امکان برگزاری بازی های ورزشی را خواهند داشت ابلاغ کردیم که نسبت به گذاشتن وسائل ضدعفونی کننده و ماسک و ... اقدام کنند. مسلما خطر وجود دارد اما اقدام و عمل ما در ورزشگاه ها می تواند بهداشت را در بالاترین حد و بیماری را هم دور نگاه دارد. امیدواریم جامعه ورزش با گرفتن مسائل آموزشی از سایت فدراسیون پزشکی و هم از طریق همکاران ما در جاهای مختلف کشور بیشترین آموزش ها را داشته باشند و به طور عملی با این ویروس مبارزه کنیم.

 

سرپرست فدراسیون پزشکی ورزشی حرف های خود را این گونه ادامه داد: قاعدتا این موضوع در دنیا است و همه جا با آن رودررو هستند و بنابراین فقط به ما برنمی گردد اما فدراسیون بهداشت جهانی می گوید تا پانزدهم فروردین این موضوع به دلیل گرمتر شدن هوا به حداقل برسد. یعنی شیوع آن متوقف شود که اگر این اتفاق بیفتد و داروهای کاملتری هم ارائه داده شود باید منتظر غلبه کامل بر این بیماری بود. البته این را هم بگویم که نگرانی شیوع این بیماری خیلی بیشتر از موضوع مربوط به مرگ و میر است و به همین دلیل رعایت مسائل بهداشتی خیلی بیشتر از آنتی بیوتیک و مسائل درمانی. یعنی پیشگیری با رعایت رصول و عقل و تدبیر و به دور از هیجان، کمتر رفتن به جاهای پرجمعیت و ... می تواند ما را از این بیماری دور کند.

 

خیلیان در ادامه گفت: اطلاع دادن در این باره هم خیلی مهم است مثلا کسانی که درجه تب بالا دارند حتما این موضوع را اطلاع دهند و فکر نکنند با پاک کردن صورت مسئله می توانند مشکل را حل کنند. همه نهادهای بهداشتی درمانی طبق دستور وزارت بهداشت آماده هستند تا خدمات ارائه دهند. حتی برای بحث تب گیری هم ما در اردوهای ملی اقدام می کنیم و همین امروز دستور داده شد تا دستگاه های مخصوص نصب شود. البته این هم یعنی گرفتن تب چیز کاملی نخواهد بود.

 

خلیلیان درباره جلسه شورای تامین و دستور احتمالی برای برگزاری بازی های لیگ برتر بدون تماشاگر گفت: ممکن است که این اتفاق بیفتد. البته در آن صورت نیاز به نظرات کارشناسی خیلی دقیق و صریح دارد. همه ما باید خودمان را باید هماهنگ کنیم با نظرات بهداشتی درمانی و باید از دادن آمارهای کذب در صفحات اجتماعی پرهیز کنیم. جامعه نباید بترسد اما باید بدانیم که این یک واقعیت است و باید در انتظار نظرات دوستان در وزارت بهداشت باشیم.

از سراسر وب
ديدگاه کاربران
برای ارسال دیدگاه، باید وارد حساب کاربری خود شوید.
برای ورود به حساب کاربری خود اینجا کلیک نمایید.