کد خبر: 1681722/41 زمان: 19:52   1399/02/13 بازدید: 62,631

21+1 ستاره با تحصیلات آکادمیک؛

این شما و این دکتر، مهندس‌های دنیای فوتبال! (عکس)

روزنامه مارکا به 21 بازیکنی اشاره کرده که علاوه بر موفقیت در زمین فوتبال، توانسته اند در ادامه تحصیلات دانشگاهی و به ثمر رساندن آن نیز موفق عمل کنند.

به گزارش "ورزش سه"، همانطور که در فوتبال ما همواره علی دایی به عنوان الگویی در زمین فوتبال و زندگی تحصیلی مورد توجه قرار می گیرد و حسین کلانی بازیکن سال های دور تیم ملی به خاطر توجهش به تحصیلات و مطالعه، مورد تمجید است، در کشورهای دیگر هم بازیکنان از این امر مستثنی نیستند و آنهایی که توانسته اند در کنار فوتبال حرفه ای که وقت زیادی را به خود اختصاص می دهد، تحصیلات آکادمیک هم داشته باشند، در کانون توجه و تمجید رسانه ها قرار دارند.

 

روزنامه مارکا در روزهایی که ویروس کرونا فوتبال را متوقف کرده، یادی کرده از چهره های سرشناسی که هم در زمینه فوتبال و هم زمینه تحصیلی، سرآمد هستند.

 

-  رابرت لواندوفسکی:
بهترین گلزن تاریخ فوتبال ملی لهستان، پایان نامه اش را در رابطه با دوران حرفه ای خودش نوشته و در رشته تربیت بدنی فارغ التحصیل شده است. لواندوفسکی تحصیلات دانشگاهی خود را در دانشگاه ورشو سپری کرده و در تاریخ 9 اکتبر 2017 از پایان نامه اش دفاع کرد.

 

 

-  سوکراتس
در مورد سوکراتس نکته های بسیار جالب توجهی وجود دارد؛ این بازیکن که می گوید پدرش در حال خواندن کتاب افلاطون بوده که او به دنیا آمده، در رشته پزشکی تحصیل کرده و لقب "دکتر سوکراتس" به همین دلیل روی او گذاشته شده؛ همچنین اسم او به خاطر علاقه پدرش به ادبیات و فلسفه انتخاب شده و همانطور که پدرش انتظار داشته، او در رشته فلسفه نیز تحصیلات آکادمیک دارد و یکی از روشنفکرترین و خاص ترین بازیکنان تاریخ فوتبال به شمار می رود.

 

 

 

-  خوآن ماتا
ماتا فارغ التحصیل دانشگاه پلی تکنیک مادرید در رشته شبکه های بین المللی و محیط زیست است و در بازاریابی نیز تحصیلات آکادمیک داشته است.

 

 

 

 

-  پیری
او 16 فصل بر ای رئال مادرید بازی کرده و پس از اتمام دوران حرفه ای فوتبال و بازنشستگی که در مکزیک برای او اتفاق افتاد، به عنوان پزشک کار خود را در تیم اول مادرید آغاز کرد.

 

 

-  مانوئل سانچز و امانوئل بوتراگوئنو
این دو چهره سابق سفیدهای مادریدی در رشته تجارت فارغ التحصیل شده اند. سانچز و امانوئل دو چهره برجسته رئال مادرید در سال های دور بوده اند و روی هم رفته نزدیک به هزار بازی برای این تیم انجام داده اند و 250 گل هم به ثمر رسانده اند.

 

 

 

-  اینیستا
آندرس اینیستا که این روزها در چین سال های پایانی فوتبالش را پشت سر می گذارد، در همان سال ها و در روزهای درخشش با بارسلونا به همراه نسل طلایی لاماسیا، در حال سپری کردن تحصیلات خود در زمینه شبکه های بین المللی و محیط زیست بوده است.

 

 

 

-   استفانو گرانرو
این بازیکن که با موهای بلند، حالتی ویژه و البته پیچیده به شخصیت خود بخشیده، فارغ التحصیل رشته روانشناسی است.

 

 

 

-  آنخل ماریا ویلار
این چهره که بین سال های 1969 تا 1981 در اتلتیکو بیلبائو بازی می کرده، پس از بازنشستگی، سمت های مختلفی با توجه به تحصیلاتی که داشته در قسمت های مختلف فیفا و یوفا در اختیار او قرار گرفته و فارغ التحصیل رشته قانون است.

 

 

 

 

 

-  خوزه لوئیس پرز پایا
او یکی از اولین بازیکنان تاریخ فوتبال اسپانیا به شمار می رود که تحصیلات دانشگاهی هم داشته است. دوران حرفه ای فوتبال او در اتلتیکو مادرید و رئال مادرید سپری شد و او بعد از بازنشستگی وقت خود را به شغل های مدیریتی اختصاص داد. او در سال های 1970 تا 1975 ریاست فدراسیون فوتبال اسپانیا را نیز به عهده داشته است.

 

 

 

-  کارلوس بیلاردو
سرمربی تیم ملی آرژانتین در جام جهانی 1986 که با هنرنمایی دیگو مارادونا نامش در تاریخ جاویدان شد، در رشته پزشکی و همینطور زنان و زایمان تخصص دارد. همانطور که مشاهده می شود، او دوران بازیگری حرفه ای را نیز تجربه کرده و در این عکس نفر سمت چپ است.

 

 

 

 

 

-  پابلو آلفارو
شاید نام پابلو آلفارو زیاد مانند برخی اسامی دیگر این لیست برای علاقمندان به فوتبال آشنا نباشد ولی او طی سال های 1986 تا 2007 در تیم های مختلف اسپانیایی بازی کرده و البته در سال 1992 نیز به مدت یک فصل در بارسلونا پابه توپ شد که البته بیش از 7 بار فرصت به او نرسید. او که حالا 51 ساله شده، در رشته پزشکی و زنان و زایمان تخصص دارد.

 

 

 

-  آلوارو آلبلوئا
مدافع راست تیم مادرید در دوران حضور ژوزه مورینیو که از لیورپول راهی این تیم شده بود. آربلوئا پیش از ترک دانشگاه برای دنبال کردن علاقه اصلی که فوتبال بود، در رشته تجارت تحصیل می کرد. او همینطور در رشته روزنامه نگاری نیز مدرک تحصیلی دریافت کرده است.

 

 

 

- ژابی آلونسو و سسک فابرگاس
این دو بازیکن سابق رئال مادرید و بارسونا هر دو به تحصیلات دانشگاهی‌شان ادامه می دادند ولی برای اینکه تمرکز بیشتری روی فوتبال داشته باشند، تصمیم به ترک داننشگاه گرفتند.

 

 

 

 

-  سرخی روبرتو
زننده گل فراموش نشدنی بارسلونا مقابل پی اس جی در یکی از دراماتیک ترین بازی های تاریخ فوتبال، مانند اینیستا و ماتا در زمینه شبکه های بین المللی محیط زیست درس می خواند و به زودی مدرک تحصیلی اش را دریافت می کند.

 

 

 

-  خوزه گاراته
او که حال 75 سال دارد، دوران حرفه ای خود را در باشگاه اتلیتیکو مادرید پشت سر گذاشته است. گاراته به دلیل تخصصی که در رشته مهندسی صنایع داشت، لقب مهندس گل را دریافت کرده بود و پس از بازنشستگی زمان خود را وقف فعالیت روی رشته تحصیلی اش کرد.

 

 

 

-  ژولن گوئررو
این بازیکن که تقریبا تمام دوران حرفه ای خود را در اتلتیکو بیلبائو سپری کرد و طی سال های 1989 تا 2006 عضو تیم ملی اسپانیا بود، مدرک روزنامه نگاری دارد. او در آخرین سال های حضورش در مستطیل سبز، برای ایالت باسک 11 بازی انجام داد.

 

 

 

-  ادوین کنگو
این مهاجم که در سال 1976 در کلمبیا به دنیا آمده و حالا 43 سال دارد، تقریبا تمام دوران حرفه ای خود را در کشور ماتادورها سپری کرده است و در همانجا موفق به اخذ مدرک دندانپزشکی شده است.

 

 

 

-  هوگو سانچز
یکی دیگر از بازیکنان سرشناس تاریخ باشگاه رئال مادرید. اوکه حالا 61 ساله است، طی سال های 1985 تا 1993 برای رئال مادرید بازی کرد، اما هنگامی مدرک دندانپزشکی‌اش را دریافت کرد که در تیم "UNAM" مکزیک به میدان می رفت.

 

 

 

-  کیلینی
برخلاف بخشی از بازیکنان اشاره شده در متن های بالا، کمتر علاقمند به فوتبالی را سراغ داریم که کیلینی را نشناسد. او که حالا با شیوع ویروس کرونا توانسته با شرایط و در اختیار داشتن زمان بسیار مناسبی، با پشت سر گذاشتن مصدومیتِ دردناکش، آماده بازگشت به میادین شود، چندی پیش بود که پایان نامه دکتری خود را در رابطه با الگوی اقتصادی باشگاه یوونتوس ارائه داد.

 

 

 

 

در ایران هم چهره های فوتبالی ای را می توان نام برد که در کنار فوتبال به تحصیل علم هم پرداخته اند. پس به عنوان حسن ختام در پایان این لیست ما هم نام یک بازیکن را به عنوان سمبل بازیکنان ایرانی اضافه می کنیم؛ علی دایی.  دایی در سال 1366 در رشته مهندسی عمران، دانشگاه شریف پذیرفته شد ولی به دلیل بازی فوتبال در گزینش ورودی به دانشگاه ناکام ماند. این موضوع اما باعث نشد تا او بی خیال ادامه تحصیل شود و در ادامه فارغ التحصیل لیسانس مهندسی متالوژی از دانشگاه صنعتی شریف و فوق لیسانس تربیت بدنی از دانشگاه آزاد و دانشجوی دکترای واحد علوم تحقیقات رشته جامعه‌ شناسی ورزش شد تا تحصیل هم بخشی از زندگی او باشد.

 

 

از سراسر وب
ديدگاه کاربران
برای ارسال دیدگاه، باید وارد حساب کاربری خود شوید.
برای ورود به حساب کاربری خود اینجا کلیک نمایید.