کد خبر: 1742456/1 زمان: 10:59   1399/12/19 بازدید: 82,769

هدیه نیم میلیون یورویی به کی می‌رسد؟ 

جهانبخش و پول کلانی که صاحب ندارد! 

پیگیری فدراسیون و پیروزی در پرونده علی جهانبخش مبلغی در حدود 16 میلیارد تومان را به فوتبال ایران تزریق خواهد کرد اما تیمی که او را پرورش داده وجود خارجی ندارد!

به گزارش ورزش سه ، داماش گیلان این روزها نامش دوباره بر سر زبان ها جاری شده است. نبودنی که بیشتر از همه ی بودن ها دارد عرض اندام می کند و خبر ساز است. از یک سو صحبت از دریافت حق رشد بیش از نیم میلیون یورویی علی رضا جهانبخش از تیم لیگ برتری انگلستان به گوش رسیده و از طرفی پس از بازپس گیری امتیاز لیگ یکی داماش و بی امتیاز شدن این تیم خبر رسیده که اداره کل ورزش و جوانان گیلان دو پروانه با نام داماش صادر کرده تا سرگیجه خبری پیرامون داماش را کامل کند.


داماش از ابتدای تاسیسش به عنوان یک تیم فوتبال با جنجال و حاشیه بنا گذاشته شد و تو گویی قرار است تا همیشه این حواشی دامنگیرش باشد، حتی وقتی که شاید نباشد.


آغاز کار شرکت ورزشی داماش ایرانیان
در اواسط سال 87 بود که تیم رویایی پگاه گیلان پس از ماندگاری در فصل قبل و حضور در فینال جنجالی جام حذفی، پس از گذشت چند هفته از لیگ برتر هفتم به ناگهان امتیاز خود را به مجموعه هولدینگ امیرمنصور آریا واگذار کرد تا پس از حدود 6 سال حضور در فوتبال عطای تیمداری کردن را به لقایش ببخشد.


هولدینگ امیرمنصورآریا برای تیم داری شرکتی ثبت کرد به نام داماش ایرانیان به شماره ثبت 275957 و شناسه ملی 101030992210 تا بدین ترتیب تمامی تیم های ورزشی اش را در این مجموعه سازمان دهد.

 


در این شرکت نام امیر عابدینی به عنوان مدیرعامل و عضو هیات مدیره، مه آفرید امیرخسروی به نمایندگی از شرکت توسعه سرمایه گذاری امیرمنصورآریا به عنوان رییس هیات مدیره و بهداد بهزاد کوتنایی به عنوان نایب رییس هیات مدیره ثبت شده است و نخستین آدرس ثبت شده باشگاه در رشت خیابان حاجی آباد خیابان سپهبد ساختمان داماش ذکر شده که همچنان این ساختمان به نام داماش در اختیار کارخانه آب معدنی این شرکت است.


این مجموعه در رشته های مختلف ورزشی از جمله فوتبال، فوتسال، شنا و بسکتبال تیم داری کرد که البته مهمترین بخش ورزش اش به واسطه حضور معروف ترین مدیر فوتبال ایران بر روی فوتبال بود که چهار تیم داماش گیلان، داماش تهران، داماش درود و استقلال خوزستان تیم های حرفه ای این مجموعه بود.


داماش درود و استقلال خوزستان
داماش درود پس از یک سال حضور در لیگ برتر و سقوط در سال دوم با به وجود آمدن مسائلی منحل و از جغرافیای فوتبال حذف شد.
جالب اینکه سرنوشت استقلال خوزستان درست برعکس بود و این تیم در سال افشای اختلاس به لیگ برتر صعود کرد و دو سال بعد با حمایت مدیران خوزستانی و دارایی های برجای مانده از هولدینگ آریا، قهرمان ایران شد و این روزها علی رغم سقوط به لیگ دسته اول همچنان با ادامه حمایت گروه ملی فولاد و بانک ملی به تیمداری ادامه می دهد.


اما سرنوشت داماش تهران و گیلان که اتفاقا دو تیمی هستند که جهانبخش در آنها رشد کرده بسیار متفاوت و تراژیک است.

 


داماش تهران
داماش تهران که مدیریت آن برعهده برادرزاده های عابدینی بود، پس از به وجود آمدن مشکلات هولدینگ آریا در همان سال 90 به پارسه تغییر نام داد و مالکیتش تغییر کرد. پارسه نام موسسه ای بود که در زمان مدیرعاملی عابدینی در پرسپولیس در بخش کمک آموزشی تحصیلات تکمیلی و دکترا تاسیس شده بود و فعالیت می کرد. با خارج شدن داماش و تغییر نامش به پارسه در واقع داماش تهران منحل و جای خود را به تیمی دیگر با مجموعه مالکیتی متفاوت داد و این به معنی پایان باشگاه داماش تهرانی بود که یکی از زیر مجموعه های هولدینگ آریا قرار داشت و در رده پایه علی رضا جهانبخش یکی دو فصل آنجا عضویت داشت.


در سال 93 فردی به نام عباس علیزاده پارسه را خرید و نامش را به داماش پارسه تغییر داد و در نهایت تعجب لوگوی داماش گیلانیان که حاجی پور آن را تاسیس کرده را برای خودش برگزید، اما تیمی که امروز با نام داماش پارسه در زیر گروه دسته سوم حضور دارد و به مرحله یک شانزدهم جام حذفی راه پیدا کرده، هیچ ارتباط حقوقی با مجموعه هولدینگ امیر منصور آریا پیدا نمی کند.


از داماش گیلان تا شهرباران تهران!
اما ماجرای دماش گیلان که اصلی ترین تیم از زیر مجموعه ی شرکت باشگاه ورزشی داماش ایرانیان بود بسیار پیچیده تر و پر ابهام تر از سایر اعضای خانواده است. این تیم درست سالی که به لیگ برتر صعود کرد در روز مسابقه این تیم برابر استقلال تهران در تابستان 90 ماجرای اختلاس مجموعه مه آفرید علنی شد و در تمام مدت حضور سه ساله این تیم در لیگ برتر شرایط اسفناک مالی بر این مجموعه حاکم بود.

 

پس از سقوط داماش از لیگ برتر به دسته اول در بهار سال 93، مدیرعامل و مرد همه کاره داماش پای خود را در یک کفش کرد که سهمیه این تیم را به تهران خواهم برد و پس از اینکه با مقاومت نیروی بومی این تیم و هواداران داماش روبرو شد با بی میلی اجازه شرکت در لیگ دسته اول را داد تا در پایان فصل این تیم به صورت ناپلئونی در دسته اول حفظ شود.


اما ماجرای اصلی در دومین فصل حضور داماش در لیگ دسته اول در مرداد سال 94 شروع شد که امیر عابدینی به دلیل بدهی های این تیم و رای کسر امتیازی که از سوی فیفا در صورت عدم پرداخت آن بدهی ها صادر شده بود داماش گیلان را به شهرباران تغییر نام داد و از مجموعه شرکت داماش ایرانیان خارج و به مجموعه آهن و فولاد لوشان یکی دیگر از شرکت های اقماری هولدینگ آریا انتقال داد و مدیرعاملی این تیم جدید به علی محمودی سپرده شد.

 


داماش همان سال به لیگ دسته دوم سقوط کرد و عابدینی با روابط خوبی که با رییس هیات فوتبال گیلان داشت به راحتی مجوز خروج از استان این تیم را گرفت و تیم شهرباران را به فردی به نام جواد تارپور به مبلغ 600 میلیون تومان واگذار کرد، بدون اینکه تکلیف بدهی های همان یک سال حضور شهرباران در لیگ دسته اول مشخص شود و نکته جالب این بود که با نفوذ عابدینی شهرباران یک هفته پس از آغاز لیگ دسته دوم به جدول بازی های اضافه شد تا گروه نخست لیگ دسته دوم در بین سه گروه تنها گروهی باشد که 13 تیم در آن حضور دارد.


اما در نهایت عدم پرداخت بدهی های پیشین و اعمال کسر 6 امتیاز و عدم شرکت در 2 مسابقه لیگ دسته دوم دست به دست هم داد تا این تیم که به صورت غیر رسمی از شهر باران به شهرتهران! تغییر نام داده بود به دو رده پایین تر (زیر گروه لیگ سه) سقوط کند و در نهایت با عدم شرکت برای همیشه از فوتبال ایران محو شود.


داماش گیلانیان حاجی پور
پس از سقوط داماش (شهرباران) به لیگ دسته دوم، اسماعیل حاجی پور عضو شورای شهر رشت در تابستان سال 95 با خرید امتیاز رهپویان رضوانشهر در لیگ دسته دوم، آن را به رشت آورد و با گرفتن پروانه، آن را به داماش گیلانیان تغییر نام داد. این تیم سه سال در لیگ دسته دوم حضور پیدا کرد و تا فینال جام حذفی هم رفت و در آن بازی جنجالی برابر پرسپولیس تهران با یک گل شکست خورد اما از صعود به لیگ دسته اول ناکام ماند.


حاجی پور مالک این تیم به سبب قولی که به هواداران تیمش داده بود امتیاز شرکت در لیگ دسته اول کارون اروند خرمشهر را خریداری کرد تا در فصل 98-99 این تیم لیگی یکی شود و با حضور در کمرکش جدول سهمیه اش را حفظ کند اما در نهایت تعجب به دلیل عدم پرداخت رقم قرارداد به مالک اروند خرمشهر از سوی طرف رشتی ابتدای فصل جاری امتیاز لیگ یکی این تیم بازپس گرفته شود و تعجب آورتر اینکه به دلیل عدم شرکت اروند خرمشهر در لیگ دو فصل گذشته امتیاز لیگ دویی داماش گیلانیان هم باطل شد تا امسال این تیم در هیچ رده از لیگ فوتبال ایران جایی نداشته باشد و از این تیم تنها پروانه ای به نام داماش گیلانیان باقی بماند که در میز کار مالکش خاک بخورد.


با آنچه که گفته و علی رغم اینکه هواداران دو آتشه داماش این تیم را از لحاظ معنوی برای خود جایگزین داماش اصلی کرده بودند و با بردهایش به آسمان می رفتند و با باخت هایش می گریستند، اما این باشگاه از لحاظ حقوقی هیچ ربطی به مجموعه داماش اصلی نداشته و تنها نام (داماش) را از آنها الهام گرفته بود.


داماش رشت، داماش نوین گیلان و ...
حالا در این وانفسا خبر می رسد که اداره کل ورزش و جوانان گیلان از این همه سرگیجه خبری درس نگرفته و تا امروز پروانه دو داماش به نام های داماش رشت و داماش نوین گیلان را هم صادر کرده تا به قول معروف قوز بالا قوز شود. آنطور که گفته می شود مجوز داماش رشت به نام سیامک فراهانی، محمد مختاری و افشین چاووشی از بازیکنان سابق این تیم صادر شده و پروانه داماش نوین گیلان به نام خانواده اکبری از طرفداران قدیمی این تیم است که مدیرعامل سابق شهرداری فومن هم آنها را همراهی می کند.


اما نکته مهم این است که هر دوی این داماش ها فقط پروانه دارند و تا لحظه نگارش این گزارش امتیاز شرکت در مسابقات هیچ رده ای توسط این دو گروه خریداری نشده و این شبهه به وجود می آید که نکند انگیزه اصلی چیز دیگری باشد و باید دید که اداره کل ورزش و جوانان و هیات فوتبال گیلان که معمولا چند قدم از اتفاقات فوتبال استان عقب تر هستند عکس العملی در ارتباط با این مسایل نشان می دهند یا خیر؟


اصل ماجرا؛ علی رضا جهانبخش و پرداختی هایش به ایران!

علی رضا جهانبخش در همان سه سالی به داماش آمد و رشد کرد و ستاره شد که این تیم در لیگ برتر حضور داشت و مشکلات وحشتناک مالی را در کنار خود داشت و در نهایت امیر عابدینی با تیزهوشی به جای فروختن علی رضا به تیم های داخلی با یک قرارداد ارزان تر اما آینده دار به نایمخن هلند ترانسفر کرد. از حضور دو ساله جهانخش در نایمخن حدود 200 هزار یورو به داماش و عابدینی رسید تا هزینه تیمداری این تیم تامین شود و البته در سال 93 به دلیل حضور جهانبخش در جام جهانی 2014 برزیل نیز 27 هزار دلار از سوی فیفا به باشگاه داماش تعلق پیدا کرد.
ماجرا اما اینجا تمام نشد و طبق بندی که عابدینی در قرارداد گذاشته بود از انتقال این بازیکن گیلانی به الکمار هلند نیز بازهم حدود 2 میلیارد تومان بر مبنای قیمت ارز 94 به طرف ایرانی تعلق گرفت که اتفاقا تکلیف اینکه دریافت کننده این مبلغ چه کسی بود تا این لحظه هرگز مشخص نشده است.

 


حق رشد جهانبخش؛ بیش از نیم میلیون یورویی علی جهان سهم چه کسی است؟
با حضور جهانبخش در لیگ برتر و تیم برایتون طبق قرارداد باید حدود 4 درصد از مبلغ کل قرارداد او که بیش از نیم میلون یورو است به عنوان حق رشد به باشگاهی برسد که او را در دوران ۱۲ تا ۱۹ سالگی آموزش فوتبال داده است و این یعنی دو باشگاه داماش تهران و داماش گیلان که علی رضا در مجموع حدود 5 سال را در این دو تیم گذارنده ذی نفع اصلی خواهند بود و این در حالی است که طبق آنچه که گفته شد هر دو تیم مورد اشاره امروز وجود خارجی ندارند.


نکته اصلی اما این است که این پول کلان برخلاف آنچه که بعضی از رسانه ها گفته اند سهم فدراسیون نخواهد شد و مدعی های حقوقی پر و پاقرصی دارد. همانطور که گفته شد دلیل اصلی انحلال داماش گیلان بدهی های زیاد داخلی و خارجی این تیم بوده و پرونده شاکیان داماش گیلان در کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال همچنان باز است و باید فدراسیون فوتبال از پول هدیه جهابخش اول طلب هم تیمی های سابقش را صاف کند و بعد اگر پولی ماند برای آن نقشه بکشد.
رادنی دیدار

از سراسر وب
ديدگاه کاربران
برای ارسال دیدگاه، باید وارد حساب کاربری خود شوید.
برای ورود به حساب کاربری خود اینجا کلیک نمایید.