کد خبر: 1742801/47 زمان:   1399/12/21 بازدید: 59,378

نامه ایران به کنفدراسیون فوتبال آسیا

میزبانی بازیهای جام جهانی حق مسلم ماست

فدراسیون فوتبال ایران به نامه کنفدراسیون فوتبال آسیا درباره میزبانی رقابت های مرحله اول مقدماتی جام جهانی 2022 قطر‌ پاسخ داد.

به گزارش "ورزش سه" در‌ نامه ای که AFC برای فدراسیون فوتبال ایران ارسال کرده بود، با بر شمردن مسائلی که ایران برای انجام مسابقات دارد از طرف ایرانی درخواست چاره شده بود.

 

آنچه که مدنظر afc بود مسائل مربوط به تحریم، مسئله گمرک، موضوع حق پخش تلویزیونی، عدم تمایل شرکای تجاری به انجام بازی ها در ایران و البته مسائل مربوط به سلامتی ورزشکاران پاندمی کرونا بود که از سوی این نهاد عالی فوتبال آسیا برجسته شده و در پایان آن از فدراسیون فوتبال ایران درخواست شده بود که اگر راه حلی برای حل این مشکلات دارد آن را به afc ارائه بدهد.

 

درحالی‌که تنها ۲۴ ساعت تا اعلام میزبانی رقابت های لیگ قهرمانان آسیا باقی مانده است و صد البته نامه afc به موضوعات مربوط به آب تورنمنت مربوط می‌شود طرف ایرانی در پاسخ، از اینکه afc همه مسابقات (ملی و باشگاهی) را در یک سبد قرار داده و میزبانی آن را به صورت یکسان بررسی کرده ابراز تعجب نموده است. چرا که مسابقات مقدماتی جام جهانی شرایطی کاملا متفاوت با لیگ قهرمانان آسیا دارد و کنفدراسیون فوتبال آسیا باید شرایط جدول و مسابقات را در آن لحاظ بنماید.

 

همانطور که می‌دانید ایران در سه بازی دور برگشت از حق میزبانی برخوردار است و تنها برای مسابقه با تیم کامبوج باید به این کشور سفر می‌کرد (اگر مسابقات به صورت نرمال برگزار میشد). اما در شرایط فعلی که قرار است بازی ها به صورت متمرکز و در یک کشور برگزار شود باز هم ایران با حق میزبانی در سه مسابقه مقابل هنگ کنگ، بحرین و عراق باید در الویت میزبانی باشد. ضمن اینکه شرایط برگزاری مسابقات در خرداد ماه در ایران و در شهر تهران کاملا مهیاست و هیچ مشکلی برای برگزاری مسابقات در ورزشگاه های پایتخت وجود ندارد.

 

نکته مهمی که فدراسیون فوتبال در نامه خود به AFC روی آن انگشت گذاشته، موضوع عدم تملک این نهاد و اسپانسرها به مسابقات دور اول مقدماتی جام جهانی است که زیر نظر کشور میزبان برگزار می‌شود و تبلیغات و موضوع حق پخش تلویزیونی هم کاملا متوجه کشور میزبان است و میزبان، به عنوان دارنده حق پخش آن را به کشوری که به عنوان رقیب در مقابلش قرار می‌گیرد، سیگنال می‌فرستد و در این بین هیچ نکته خاصی وجود ندارد.

 

فدراسیون فوتبال ایران که تلاش های فرامتنی و متفاوتی را با کمک نهادهایی مثل وزارت امور خارجه در دستور کار قرار داده است، می‌تواند از پتانسیل مهدی تاج رئیس سابق فدراسیون فوتبال ایران که عضو کمیته اجرایی AFC است نیز استفاده کند. البته رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا هم اهل بحرین است و طبعا آن ها نفوذ بیشتری در کمیته اجرایی ای اف سی دارند. با این حال به خاطر این که کشورهایی چون چین، عربستان و... به عنوان کشورهای سید یک میزبانی را در اختیار گرفته اند، به میزبانی آخرین بازی های خود که مقابل کامبوج، هنگ کنگ، عراق و بحرین است، برسد. جالب است بدانید کشور چین حتی شهر برگزاری مسابقات مقدماتی جام جهانی را نیز مشخص کرده و این رقابت ها سوژو که میزبانی لیگ حرفه ای چین را به صورت متمرکز برعهده داشت، برگزار خواهد شد.

 

باتوجه به همه این مسائل انتظار می‌رود شاگردان اسکوچیچ در تهران از چهار حریف خود در دور برگشت پذیرایی کنند و با درخشش مقابل این رقبا قاطعانه به دور دوم مرحله مقدماتی جام جهانی بروند. این انتظاری است که همه فوتبال‌دوستان ایرانی از کنفدراسیون فوتبال آسیا دارند و هر تصمیمی غیر از این یک خطا و یک اجحاف آشکار در حق ایران خواهد بود.

 

از سراسر وب
ديدگاه کاربران
برای ارسال دیدگاه، باید وارد حساب کاربری خود شوید.
برای ورود به حساب کاربری خود اینجا کلیک نمایید.