کد خبر: 1753863/56 زمان: 20:07   1400/02/17 بازدید: 64,740

50 کیت برتر تاریخ فوتبال؛

پیراهن آندرانیک اسکندریان در جمع جاودانه‌ها

وب سایت 90min اقدام به انتخاب 50 لباس برتر دنیای فوتبال کرده که باعث ایجاد حس نوستالژیک جالبی برای علاقه مندان به این رشته شده است.

به گزارش "ورزش سه"، همیشه انتخاب بهترین ها در ورزش فوتبال کارسختی بوده که در آن، نمی توان رضایت تمامی علاقه مندان به این رشته را جالب کرد. وب سایت 90min در اقدامی جالب توجه، پنجاه لباس برتر دنیای فوتبال را گردآوری کرده است.


این وب سایت نوشته است: 50 پیراهن برتر فوتبال در تمام دوران ها. به هیچ وجه لیست ساده ای نیست که بتوان آن را گردآوری کرد. البته این نوع لیست ها جای بحث و مجال زیادی می گذارد و بسیاری از آثار کلاسیک که از قلم افتاده اند، اما تنها جا برای انتخاب 50 لباس وجود دارد.


تنها قانونی که برای انتخاب این 50 پیراهن اعمال شده این است که از هر کشور یا باشگاه، تنها یک کیت برگزیده شده است:

 

50 – اتلتیک بیلبائو 2011-2012
این لیست تلاش سرسام آور با تولیدی شرکت Umbro آغاز می شود که این لباس خارج از خانه قابل توجه را برای اتلتیک بیلیائو در فصل 2011/12 تولید کرد. پیراهن سبز دارای یک اثر دو نوار است که از پرچم ایکورینا ایالت باسک الهام گرفته است. خیلی اوقات نمی توان گفت که سبز و قرمز در کنار هم زیبا هستند بجز موارد اندک همچون این پیراهن.

 

 

49- چلسی 2003-2005
همیشه و لزوماً، در سادگی جزئیات کمتری وجود دارد، اما مطمئناً درباره این یک مورد جای تردید وجود دارد. چلسی در راه رسیدن به اولین عنوان قهرمانی خود در لیگ برتر از این لباس بسیار مشهور تولیدی شرکت Umbro استفاده کرد و منصفانه خواهد بود اگر بگوییم که این لباس در برابر زمان مقاومت کرده است. طراحی ساده که کاملاً با جزئیات هوشمند سفید تعریف شده است، کافی است تا هواداران چلسی را به غش و ضعف کردن بیندازد.

 

 

48- وستهام 1990-1991
وستهام در طلوع هزاره جدید از نمادین ترین پیراهن خود استفاده کرد و بعید به نظر می رسد کسی بتواند کیتی کاملاً شبیه به آن را تولید کند.

 

 

47- پاری سن ژرمن 1995-1996
طراحی آبی و قرمز که هم اکنون با PSG مترادف است، با جلوه ای فوق العاده ساخته شد. اما اگر اسپانسر آنها یعنی اوپل به صورت کوچک تر و ظریف تری روی پیراهن نوشته می شد، حتی باعث بهتر شدن این پیراهن می شد.

 

 

46- منچسترسیتی 1995-1993
پیراهن خانگی منچسترسیتی در سال 1993/95 شاید به یادماندنی ترین پیراهن تاریخ باشگاه نباشد اما مطمئنا باهوش ترین آنها است. برادران گالاگر به وضوح از طرفداران پیراهن Umbro بودند، زیرا آنها همچنین با انتشار آن اعتقادات خود را بالا بردند و پیراهن های فوتبال را به کانون توجهات اصلی خود درآوردند. 

 

 

45- نیجریه 2018
اگر پیش از آغاز جام جهانی 2018 یکی از افراد خوش شانسی بودید که می توانستید پیراهن تیم ملی نیجریه را بدست آورید، بدون شک بیشتر دنیا به شما حسادت می کردند. این پیراهن دقایقی پس از عرضه آن در فروشگاه های نایک به طور کامل به فروش رسید و این نشان می دهد که تأثیر زیادی بر روی مخاطبان خود گذاشته است.

 

 

44- کایزر چیفس 2011-2012
لباس خانگی کایزر چیفس آفریقای جنوبی برای فصل 2011/12 کاملاً سر و صدا به پا کرد زیرا در واقع توانست نشان باشگاه را در طراحی پیراهن تزریق کند. وقتی که پیراهن این تیم با استفاده از نمادش، یک رئیس بومی آمریکایی را نشان می دهد کار ساده ای نیست.

 

 

43- گلاسکو رنجرز 1987-1990
در مورد پیراهن های رنجرز فضای زیادی برای تغییر قابل توجه وجود ندارد، اما کیت 1987/90 به صورت ظریفی از سنت های قبلی جدا شد. آنچه باعث برجسته شدن این پیراهن شد، الگوی سایه تخته شطرنجی منحصر به فرد بود که به راحتی قابل مشاهده بود اما به جای اینکه بعنوان یک ایده نخ نما مورد استفاده قرار گیرد، به طور موثر در طراحی کلی ادغام شد. یقه دکمه ای نیز فکر خوبی بود.

 

 

42- کامرون 2002
ذهنی جنجالی و کاملاً درخشان. پیراهن خانگی بدون آستین 2002 کامرون واقعاً نکته قابل توجهی بود. شیرهای رام نشدنی در حالی که جلیقه های تولید شده در پوما را پوشیده بودند، در جام ملت های آفریقا 2002 به قهرمانی رسیدند، اما پوشیدن همین لباس برای جام جهانی در اواخر همان سال منع شدند. شرم آور است، زیرا کامرون مجبور شد با دوختن آستین های سیاه به سازش با فیفا بپردازد.

 

 

41- آمریکا 1992
در طول سالهای گذشته ایالات متحده کیت های بسیار وحشتناکی داشته است. اما آدیداس به اصلاح این وضعیت پرداخت. نوارهای آبی و قرمز متناوب که روی شانه پیراهن بسته شده بودند، با اطمینان از اینکه شیک بودن آن به طرز چشمگیری حفظ می شود، یک حس وطن دوستانه را به وجود آورد.

 

 


40- ژاپن 1998
جام جهانی 1998 فرانسه تعدادی کیت زیبا در نمایشگاهش داشت که لباس ول ژاپن یکی از مهمترین موارد آن بود. سامورایی های آبی در اولین تورنمنت خود کاملاً تأثیرگذار بودند، اما این مسئله به دلیل عملکرد آنها در زمین نبود. شعله های آتش روی آستین ها یک طرح کلاسیک دم دستی است، حتی اگر در وهله اول توضیحی واقعی در مورد دلیل وجود آنها وجود نداشته باشد.

 

 

39- تاتنهام 1986-1987
این مطمئناً پرماجرا ترین پیراهن تاتنهام در تمام دوران است و در این مورد، این یک چیز خوب است. عملاً غیرممکن است که کمپانی هامل کیتی بسازد که چیزی کمتر از ستاره باشد، حتی اگر طرحی مانند تابلوی "خطر در طول مسیر" داخل آن باشد. لباس اسپرز از سال 1985 تا 87 پس از پوشیدن دیگو مارادونا در توصیف نامه اوسی آردیلس، حتی بیشتر به یاد ماندنی شد.

 

 

38- کلوب آمریکا 1994-1996
خب، در اینجا چیزهای زیادی برای بحث وجود دارد، زیرا این فقط یک الگوی آدیداس استاندارد نیست. کلوب آمریکا دارای کاتالوگ پشتی طرح های حواس پرت است، اما چیز خاصی در این مورد وجود دارد. رنگ های متضادی که نیمه بالایی پیراهن را تزئین می کنند - همراه با حمایت مالی کوکاکولا - با هم ترکیب می شوند.

 

 

37- کرواسی 1998
صفحه شطرنج کرواسی در هر یک از پیراهن های خانگی آنها وجود دارد، اما پیراهن اول سال 1998 همچنان نسخه اوج این لباس است. این احتمالاً به این دلیل است که این طرح منحصر به فرد فقط نیمی از پیراهن را می پوشاند. ما همچنین می توانستیم این لباس را در مسابقات به وفور ببینیم زیرا کرواسی تا نیمه نهایی فرانسه رفت و همه را تحت تأثیر قرار داد.

 

 

36- رم 1985-1986
بله بله بله. اولین کیت سری A که در این لیست قرار دارد و کاملاً شوکه کننده است. پیراهن نمادین قرمز و زرد رم - که باشگاه به نام آن نامگذاری شده است - در طول سالهای مختلف متفاوت بوده است، اما هیچ کدام به زیبایی طرح 1985/86 نبودند.

 

 

35- جامائیکا 1998
چه از این لباس خوشتان بیاید و چه از آن متنفر باشید، نمی توان انکار کرد که پیراهن جام جهانی 1998 جامائیکا تأثیر ماندگاری بر جای گذاشت. ترکیب شگفت انگیز رنگ ها و الگوها نمایانگر سفر دیوانه ای است که رگی بویز برای رسیدن به اولین و تنها جام جهانی خود طی کرد.

 

 

34- نیویورک کاسموس 1981-1984
نیویورک کاسموس بیشتر از اینکه یک باشگاه باشد یک مارک تجاری است، اما این چیز بدی نیست که آنها کیت هایی با این جذابیت را به جهان هدیه داده اند. مارک لباس ورزشی ایتالیایی Ellesse بین سالهای 1981 و 1984 پیراهن مخصوص کاسموس را تولید کرد که یقه زرد و آبی زرد برجسته ای داشت و به جای اسپانسرها چیزی جز شماره روی لباس وجود نداشت.


آندرانیک اسکندریان ستاره سالهای دور تاج و تیم ملی ایران، سالهای زیادی را با این پیراهن نیویورک کاسموس به میدان رفت. او از سال 1978 تا 1985 پیراهن این تیم را پوشید که البته یک دوره کوتاه نیز در رشته فوتسال به میدان رفت.

 

 

33- منچستریونایتد 1994-1995
این کیت منچستر یونایتد با طرح زیبا و جالب توجهی ساخته شد که هنوز هم در قلب هواداران جای دارد و سر و صدای زیادی نیز ایجاد کرد. این طرح زیبا دارای یک گرافیک فوق العاده از اولدترافورد بود و اریک کانتونا توانست با برگرداندن یقه آن، خودش را در ذهن فوتبالدوستان حک کند.

 

 

32- فرانسه 2011-2012
* آژیرهای جنجالی *
فرانسه طی این سال ها پیراهن های درجه یک زیادی داشته است، اما هیچکدام از این آنها مانند این پیراهن خارج از خانه مرزها را نشکسته است. این الهام گرفته از مارینیر بود. نمادی از فرهنگ فرانسوی که اولین بار به عنوان لباس ملوانان در نیروی دریایی فرانسه در قرن نوزدهم ظاهر شد.

 

 

31- سنت آتین 1976-1977
بسیاری از باشگاه ها رنگ سبز را نمی پوشند، که احتمالاً همین توضیحی است که چرا سنت اتین به همین سادگی لقب سبزها را به خود می گیرند.  این پیراهن باکلاس به نظر می رسد، سبز زمرد در تضاد با سه رنگ فرانسوی روی دکمه های آستین است و جالب است که این کیت از لوگوی باشگاه برخوردار نیست، در عوض بزرگترین اسپانسر را روی خود دارد. هرچقدر که عجیب باشد، به نظر می رسد متناسب باشد.

 

 

30- هامبورگ 1979-1980
هامبورگ ممکن است طی سالهای اخیر به طرز چشمگیری از رتبه های بالای بوندسلیگا سقوط کرده باشد، اما زمانی بود که آنها یکی از تیم های ترسناک در اروپا بودند. آنها با این لباس به عنوان نایب قهرمانی لیگ و جام باشگاه های اروپا در سال 1979-80 رسیدند.

 

 

29- پالمیراس 1990-1991
این یکی از پیراهن های کم اهمیت این لیست است - خصوصاً اینکه چندان شناخته شده نیست - اما تمام عناصر درگیر کاملاً با هم ترکیب می شوند. طرح سبز عمیق آنقدر شیک بود که بتواند توسط باب مارلی استفاده شود، اگرچه نسخه پیراهن وی از مارک کوکاکولا برخوردار نبود، اما واقعاً شرم آور است.

 


28- سوئد 1992
هواداران انگلیس از من برای گفتن این حرف تشکر نخواهند کرد، اما سوئد وقتی سه شیر را از مسابقات 1992 اروپا حذف کرد، واقعاً خوب به نظر می رسید من در مورد سبک فوتبال آنها صحبت نمی کنم، هرچند...
این یک الگوی کلاسیک سه راه آدیداس است، اما بدون شک این از همه چشمگیرتر بود، زیرا زرد و آبی برای ایجاد یک پیراهن خیره کننده از نظر بصری ترکیب شدند.

 

 

27- کلمبیا 1990
یک ثانیه پیراهن را فراموش کنید. فقط به موهای نشان داده شده در این تصویر نگاه کنید. چیزهای باورنکردنی! به هر حال، به آنچه در اینجا قرار است درباره آن صحبت کنیم برگردید، پیراهن. و چه پیراهنی بود. رنگ قرمز عمیق با الگوی متقارن جزیی در هر دو آستین، این یک کلاهبرداری کلمبیا است که در واقع در اوایل دهه نود هیچ عنوانی به دست نیاورد.

 

 

26- رئال مادرید 1995-1996
فکر کردن در مورد بازی های رئال مادرید در کت و شلواری که توسط سازنده کمی شناخته شده اسپانیایی ساخته شده عجیب به نظر می رسد، اما در اواسط دهه نود چنین بود. کمپانی کلما یک پیراهن مناسب و معقول تولید کرد که با درج آرم بنفش، به طول آستین کشیده شده بود. مطمئنا بی نظیر است و این طرح تأثیر بسزایی داشت.

 

 

25- لیورپول 1987-1988
بجز سالهای اخیر، هواداران لیورپول در عدم کسب مقام قهرمانی، از لباس های خود ناامید شده بودند. زیرا پیراهن های خانگی زیادی وجود داشته است که نتوانسته اند به هدف قهرمانی برسند. این پیراهن خاص احتمالاً انتخاب دسته زیادی از طرفداران این تیم است. افرادی مانند کنی دالگلیش ، آلن هانسن و جان بارنز با شماره قرمز عمیق قدم زدند.

 

 

24- پارما 1994-1995
پارما در قلب هر کسی که فوتبال ایتالیا را در طول دهه نود دنبال می کرد، جایگاه ویژه ای دارد و این تا حدی به این دلیل است که آنها همیشه یک تیم شیک بودند. نوارهای زرد و آبی کاملاً مشخص در فصل تاریخی 1998/99 پارما را به هواداران نشان می داد. جایی که آنها جام یوفا و کوپا ایتالیا را با نتایجی چشمگیر از آن خود کردند. 

 

 

23- آرسنال 2005-2006
کیت های آرسنال در سال 2006 از ویژگی و چشمگیری خاصی برخوردار بود. لباسی که با دیدن آن، ذهن ها را به سمت تیری هانری می برد. واقعا مگر می شود با دیدن این لباس به یاد سال 20006 نیفتاد؟ پیراهنی که بازی های توپچی ها در هایبوری را در ذهن تداعی می کند.

 

 

22- لازیو 1982-1983
لاتزیو در سال 2018 این طرح فراموش شده را از دوران بازنشستگی خارج کرد، اما نسخه ارتقا یافته نتوانست به زیبایی طرح اصلی باشد. در واقع هیچ چیز دیگری مانند آن وجود ندارد. عقاب این باشگاه به عرض پهنای تنه کشیده شده است تا رنگ های سفید و آبی را از هم جدا کند و توسط یک اسپانسر مالی قطع نمی شود.

 

 

21- پرو 1978
لباس جام جهانی 1978 پرو اثری پاک نشدنی در جهان برجای گذاشت. بله، تیم های رایو وایه کانو و ریورپلاته نیز از همین نوار قرمز استفاده می کنند، اما سادگی و خلوص پیراهن پرو آن را از بقیه بالاتر می برد. این لباس، خاصِ باهوش ترین است.

 

 

20- مارسی 1990-1991
کریس ودل ممکن است جام جهانی 1990 را در فاجعه به پایان برساند و پنالتی قاطع انگلیس مقابل آلمان غربی را از دست داده باشد، اما او در یک فصل بسیار موفق با مارسی از فوتبال لذت برد. همانطور که می بینید این یک لباس جهنمی است. کاملا زرق و برق دار است. ساده، اما در عین حال پیچیده. 

 

 

19- ایتالیا 1982
خواه خاطره ماندگار شما از قهرمانی جام جهانی 1982 ایتالیا، هت تریک پائولو روسی برابر برزیل باشد یا جشن چشم نواز مارکو تاردلی مقابل آلمان غربی، اما همه از پیراهن معروف آتزوری آگاه هستند. اگر پیراهن برای ایتالیا نبود، شاید ما اصلاً آن را به خاطر نمی آوردیم اما اکنون این لباس به عنوان یکی از بزرگان تاریخ فوتبال در اذهان جای گرفته است.

 

 

18- آژاکس 1994-1995
هیچ چیزی وجود ندارد که کاملا با رنگ های سفید و قرمز سنتی آژاکس مطابقت داشته باشد. به هر حال، این باشگاه آمستردامی بیش از 100 سال است که از همین الگو استفاده می کند. در طول سال ها پیراهن های به یادماندنی زیادی وجود داشته است، اما مهمترین نکته برای ماندگاری یک لباس، باید قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا باشد که همچنین دارای درج اسپانسر مالی به شکل عمودی است. چیزی که به طرز باورنکردنی نادر است.

 

 

17- مکزیک 1998
بسیار خوب، مطمئناً باید این کیت در این فهرست وجود داشته باشد، حتی با استفاده از استانداردهای کیت های دهه نود. مکزیک در جام جهانی 1998 با پوشیدن این لباس های زیبا در یادها باقی ماند. لباسی که با شادی گل های هرناندز در آدم را به 23 سال قبل می برد.

 


16- یوونتوس 1985-1986
در اینجا لباس همیشگی یوونتوس قرار دارد. راه راه های سیاه و سفید البته از ویژگی های آن است، اما یقه بزرگ آن باعث می شود که این پیراهن کمی خاص باشد. هواداران یووه آرزو خواهند کرد که به ریشه های تاریخی خود برگردند وقتی که فکر کنید کیت 2019/20 چقدر افتضاح است...

 

 

15- اینتر 1992-1994
این یک جنجال بین پیراهن های داخلی و خانگی اینتر در سال 1992 برای حضور در این جایگاه از لیست است. نوارهای آبی بسیار سبک تر از آن است که معمولاً با پیراهن های اینتر مرسوم باشد، اما در کنار اسپانسر Fiorucci به طور عالی کار می کند. لباس زیبای نراتزوری بر تن بازیکنان بزرگ آن دوره. افرادی نظیر دنیس برگکمپ. راستی اصلا به یاد دارید که این ستاره هلندی روزگاری در اینتر بوده است؟

 

 

14- بوکا جونیورز 1981
آبی و زرد بوکاجونیورز که شناخته شده ترین پیراهن از آرژانتین است، در تاریخ غوطه ور است و هیچ کس مانند آنها رنگها را به رخ نمی کشد. منظورم این است که، فقط نگاهت را به پیراهن 1981 بکش. باشکوه است الهام اصلی استفاده از رنگهای آبی و زرد برای این است که زمانی شما بر فراز بوینس آیرس پرواز می کند، رنگ پرچم سوئد را می بینید که در بالای کشتی های حاضر در بندر شکل گرفته بودند.

 

 

13- سامپدوریا 1980-1982
سادگی هیچ مشکلی ندارد - این لیست ده برابر این موضوع را ثابت کرده است - اما بعضی از باشگاه ها این کار را ساده انجام نمی دهند. سمپدوریا یکی از این باشگاه هاست. پیراهن های آبی همراه با راه راه های سفید، قرمز و سیاه نباید روی کاغذ زیبا به نظر برسند، اما مطمئناً در عمل اینگونه نیست.

 

 

12- بارسلونا 1974-1976
طرحی که ذهن طرفداران را به سمت روزهایی می برد که یوهان کرایوف آن را برتن کرد. لباسی که بارسلونا در دیدار برشت مرحله نیمه نهایی یوفا کاپ در سال 1976 پوشید. طرحی زیبا و خاطره انگیز.

 

 

11- سلتیک 1966-1967
طراحی با حلقه های مترادف سبز رنگ که یادآور سلتیک است. لباس ساده ای که آنها در سال 1967 با آن برنده جام اروپا شدند. بدون آرم، بدون اسپانسر و بدون حاشیه. این به همان اندازه واقعی است.

 

 

10- نیوکاسل 1995-1997
ما با پیراهنی از لیگ برتر به 10 کیت زیبا در تمام ادوار می رسیم. نوارهای سیاه و سفید نمادین نیوکاسل؟ درست است. یک طراحی آدیداس بی انتها؟ آره.

 

 

9- انگلیس 1982
انگلیس در بسیاری از مواقع با بدبختی شکست می خورد. اما اگر در هنگام انجام این کار به نظر درخشان نباشند، لعن و نفرین می شوند. کیت های کلاسیک فراوانی وجود دارد که خاطرات دردناکی از گذشته را تداعی می کند، اما هیچ یک با کیت آنها در دیدار سال 1982 با اسپانیا 82 مطابقت ندارد که جسورانه جزئیات آبی را در طراحی اصلی قرار داده است. 

 

 

8- فیورنتینا 1998-1999
فیورنتینا یک نمونه بزرگ از باشگاه هایی است که می تواند با یک طرح زیبا، اسپانسر مالی خود را نیز در ذهن ها ماندگار کند. کاری که آنها با پیراهن 1998-1999 خود انجام دادند. 

 

 

7- میلان 1988-1990
میلان در اواخر دهه هشتاد و اوایل دهه نود تیم بسیار خوبی بود. این کمک می کند که راه راه های سیاه و قرمز آنها به همان اندازه که مد بودند، ترسناک باشند. مهم نیست که وقتی به میلان در این لباس فکر می کنید، چه کسی به ذهن شما خطور می کند من فقط می دانم که شما در حال بالا بردن یک جام با این لباس هستید.

 

 

6- برزیل 1970
جام جهانی 1970 مکزیک شاهد بزرگترین تیمی بوده است که تا به حال به این اندازه بازی های زیبایی را انجام داده است و این یک کیت ورزشی است که نمادی از کمال فوتبال است. تیم ملی برزیل.

 

 

5- آلمان غربی 1988-1991
آلمان غربی در سال 1990 میلادی به شکوه کسب قهرمانی جام جهانی رسید و یک طراحی گرافیکی قابل توجه را به مدت یک دهه در دنیای تعیین کرد. پیراهن خانگی به طور جهانی یکی از ابتکاری ترین طرح ها در تمام دوران ها به حساب می آید و از رنگ های پرچم ملی این کشور در آن استفاده شده است. 

 

 

4- ناپولی 1989-1990
تقریبا دیگو مارادونا را در هر لباسی ببینید، آن را خوب جلوه می دهد. او را به این شکل در پیراهن ناپولی بچسبانید و برای خودتان یک ترکیب برنده به دست آورید. همچنین جالب است که بدانید پیراهن های تولید شده توسط Ennerre، پهن و کوتاه هستند. تقریباً انگار برای طراحی آن بازیکن خاصی در ذهن داشتند.

 

 

3- هلند 1988
کنار گذاشتن لباس هلند در سال 1974 دشوار است، اما طراحی پیشرفته در اینجا نشان می دهد که می توان از آن لباس تاریخی گذشت. این لباس در مسابقات قهرمانی اروپا 1988 فقط در 5 بازی پوشیده شد. هلند عنوان قهرمانی را به دست آورد، اما این زمان کافی بود تا بتواند به عنوان یکی از شیک ترین پیراهن های تاریخ به مقام افسانه ای دست یابد.

 


2- آرژانتین 1986-1987
در مورد این پیراهن نیاز به هیچ توضیحی نیست. هیچ چیزی. پیراهن قهرمان جام جهانی 1986 آرژانتین، با طراحی دقیق و خوش ساخت که خوشبختانه به درستی در کنار هم قرار گرفته و ارزش آن را دارد که بزرگترین جایزه دنیای فوتبال را از آن خود کند.

 

 

1- دانمارک 1986
تنها کیت دانمارک 1986 می تواند این کار را انجام دهد. قطعا لایق این رتبه است. ما واقعاً نمی دانیم چرا، اما آنها این را انجام دادند. به کمپانی هومل تبریک می گوییم، شما بزرگترین پیراهن فوتبال در تمام دوران را ساخته اید.

 

از سراسر وب
ديدگاه کاربران
برای ارسال دیدگاه، باید وارد حساب کاربری خود شوید.
برای ورود به حساب کاربری خود اینجا کلیک نمایید.