کد خبر: 1754513/13 زمان: 11:55   1400/02/20 بازدید: 8,906

روز خوب گلرها در بازی جذاب هفته؛

لک- نیازمند؛ فقط کلین‌شیت کم داشتند(گزارش)

دروازه‌بانان پرسپولیس و سپاهان علی‌رغم دریافت گل، روز خوبی را در جدال حساس صدرنشینان لیگ برتر داشتند.

به گزارش "ورزش سه"، مهم‌ترین تقابل هفته لیگ برتر در شرایطی با تساوی یک بر یک سپاهان و پرسپولیس به پایان رسید که حامد لک و سید پیام نیازمند، دروازه‌بانان دو تیم که در اردوی اخیر تیم ملی نیز در کنار هم تمرین می‌کردند، بازی موفقی را با وجود دریافت یک گل پشت سر گذاشتند.

 

نیمه اول

در بیست دقیقه نخست به‌جز چند صحنه نه چندان مهم، دروازه‌بانان بیشتر بازی با پای خود را به رخ یکدیگر می‌کشاندند که البته هر دو در ارسال و دفع‌های بلند دقت لازم را نداشتند.

هدف سپاهان از بازی کردن با پیام نیازمند افزایش فاصله تیمی پرسپولیس و ایجاد فضا در یک سوم میانی زمین بود و تقریبا بیشتر مواقعی که به این‌صورت بازی‌سازی کردند، موفق شدند تا یک سوم دفاعی پرسپولیس پیش بروند، اما زمانی که با پرس شدید پرسپولیس مواجه می‌شد دفع‌های بلند و کم دقت توپ را به تیم پرسپولیس می‌رساند.

 

 

در سمت دیگر سپاهان با آنالیز حامد لک، در پا به توپ شدن با شکل حرکتی مهاجمان خود در پرس قصد بهره بردن از این نکته را داشت، اما حامد لک به واسطه‌ی تجربه بالای خود ریسک را به حداقل رساند و به محض تحت فشار قرار گرفتن از نقطه قوت بازی با پای خود که همان ضربات بلند است، استفاده کرد.

پیام نیازمند در نیمه اول فشار زیادی را تحمل کرد، اما تسلیم نشد و توانست با دو مرتبه مهار ارسال‌ها و پوشش مناسب پشت دفاع در دقیقه ۳۲ روی حرکت مهدی ترابی و پاس در عمق عالی او به احسان پهلوان خود را در موقعیت مناسب مهار تک به تک قرار دهد و یک سیو داشته باشد و اما اوج درخشش پیام در دقیقه ۳۶ با دبل سیو روی ضربه شهریار مغانلو و ریباند عیسی آل‌کثیر بود که در ادامه منجر به یک ضد حمله برای سپاهان نیز شد.

 

 

نیمه دوم

حامد لک نیمه دوم را متفاوت شروع کرد و اصرار به بازی‌سازی با استفاده از پاس‌های کوتاه داشت.

دقیقه ۵۴ نقطه‌ی کور دروازه ی پیام، عدم هماهنگی مدافعان و هوش بالای کمال کامیابی‌نیا در استفاده از عدم آگاهی محیطی پیام و مدافعان سپاهان موجب شد توپ به عیسی آل‌کثیری برسد که تشنه زدن این گل بود تا از اینجا به بعد جای پیام و حامد در تحمل فشار حملات عوض شود.

 

اولین سیو حامد ۳ دقیقه بعد از گل، با مهار و جمع کردن شوت خطرناک امید نورافکن ثبت شد. دقیقه ۶۵ واکنش دو دروازه‌بان را به همراه داشت؛ مهار ارسال امید نورافکن برای حامد لک و مهار تک به تک عیسی آل‌کثیر برای پیام نیازمندی که در این بازی روی مهار تک به تک‌ها عملکرد قابل قبولی از خود به نمایش گذاشت.

 

 

دقیقه ۶۷ پاس بلند و دقیق حامد لک برای مهدی ترابی می‌توانست با هوشیاری بیشتر ترابی موقعیت خطرناکی را رقم بزند.

پیام نیازمند در ۷۲ بسیار مسلط توانست تیم سپاهان را با استفاده از پا به توپ قوی خود از پرس خارج کند تا تقریبا در ادامه کار خاصی برای انجام دادن نداشته باشد.

 

توانایی و علاقه‌ی حامد لک به خروج و بالا ایستادن او در زمان ارسال‌ها موجب شده بود تا سپاهان هدف ارسال خود را نقطه کور و تیر دو دروازه حامد قرار دهد که در دقیقه ۷۷ روی ارسال امید نورافکن موجب شد حامد با وجود مهار اولیه توپ، غافلگیر شود و کنعانی منجی دروازه او باشد و در ادامه دردقیقه ۸۰ حامد با تمرکز بالا به مهار ارسالی دیگر این‌بار مطمئن ادامه داد.

حامد که به دنبال ثبت کلین‌شیتی دیگر بود، روی ضربه محمد محبی بعد از برخورد به سیامک نعمتی از رسیدن به این هدف بازماند.

 

در ادامه حامد با یک مهار ارسال در دقیقه ۱+۹۰ و یک شروع مجدد که منجر به گرفتن خطا در زمین سپاهان شد، در این بازی به کار خود پایان داد.

مجموع نکات مثبت عملکرد دروازه‌بان‌های دو تیم در این دیدار حساس شامل مهار ارسال، مهار تک به تک، بازی‌سازی و کمک به خارج شدن از پرس، آرامش و اعتماد به نفس بود و مجموع نکات منفی عملکرد دروازه‌بان‌های دو تیم، درصد بالای اشتباه در دفع توپ و ضربات بلند و در گل‌ها، عدم رهبری و دادن اطلاعات مفید به مدافعان بود.

سید حسام الدین زیتونی نژاد

از سراسر وب
ديدگاه کاربران
برای ارسال دیدگاه، باید وارد حساب کاربری خود شوید.
برای ورود به حساب کاربری خود اینجا کلیک نمایید.